Çocuklara Ramazanı sevdirelim

Yazının Giriş Tarihi: 31.03.2023 06:14
Yazının Güncellenme Tarihi: 30.03.2023 11:15

Hep “aah o eski Ramazanlar” diye konuşuyoruz. Ramazanın ikinci günü mübarek Cuma günüydü.  Gurbet denen vatandayız. Cuma namazını benimle birlikte DITIB Göppingen merkez camii tıklım, tıklım dolu. Hocamız genç deli kanlı dediğimiz yaşda, Bu günkü hutbesinde okuduğu Ramazan ayının hikmetini, bereketini cemaatine tatlı dille dile getirdi. Huşu içerisine sindire,sindire dinledim. Gözlerim yaşardı. İçimden Halil Şanlı hocanın duasına hep amin, amin ecmain dedim.

Eski Ramazanlar yeni Ramazanlar hep aynı değilmi neden eskiye özlem duyuluyor. Bazen yaz aylarına,bazen kış,bazen bahar aylarına denk gelen, her yıl  bir önceki yıldan 10 gün evvel başlayan Ramazan hep aynı Ramazan.

Bu yıl Ramazan ayı baharla birlikte geldi.Hoş geldi sefalar getirdi mübarek ay Ramazan. İşte üzüldüğümüz gecen yıl birlikte iftar ettiklerimiz, omuz,omuza namaz kıldığımız baba,anne,eş,dost, akraba kaybettiklerimiz geri gelmiyorlar..

Yeni sene yine Ramazan ayı gelecek.

Ama bu yazıyı yazan veya okuyan yeni sene Mübarek Ramazan’ı şerif ayına kavuşabilecekmiyiz, Muhsin Yazıcıoğlu başkanın bir konuşmasında, “kavuşmaya bir saniye sonra yaşayıp yaşayamayacağımıza garantimiz yok.”

Çocuklara Ramazanı sevdirelim

Yarınımızdan emin olmamız için, Çocuklarımıza, mübarek ay ve günleri sevdirelim, sahip çıkmaları için öğretelim, milli İslami değerlerimizle yetişmeleri için gayret edelim.

Ramazan ayının dinimizde büyük bir önemi ve diğer aylar arasında seçkin bir yeri vardır. Çünkü kutsal kitabımız Kur'an bu ayda indirilmeye başlanmıştır. Kur'an'da bin aydan daha hayırlı olduğu bildirilen "kadir gecesi" yine bu ay içinde kutlanır. Ayrıca İslam'ın temel ibadetlerinden olan oruç da bu ayda tutulur. Bu nedenle Ramazan ayı, biz Müslümanlar için en kutsal aydır ve ona "on bir ayın sultanı" denilmiştir.

Camii derneklerimizde oyunlar oynamalarına, imkân verelim, bu çiçeklerimizi milli kültürümüzle sulayarak yetişmelerine gayret edelim. Göppingen Merkez Camii ve idaresini yürekten kutluyorum. Bu Ramazanda öğrencilerimize hayat boyu unutulmayacak hizmetlere imzalar atıyorlar. Nasrettin hoca rolünde olan arkadaşımız Kur’an -ı Kerim kursuna gelen, devam eden gençlere Ramazan hediyesi, Davul’la Ramazan manileri ile kültür ve örf ve adetlerin yaşatılmasına vesile oldular. Kendilerini bu güzel hizmetlerinden dolayı kutluyorum.

 Hayırlı bereketli Ramazanlar 

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.