Eislingen Muhsin Yazıcıoğlu Camii dualarla ibadete açıldı

Yazının Giriş Tarihi: 05.05.2023 10:00
Yazının Güncellenme Tarihi: 05.05.2023 10:00

Muhsin Yazıcıoğlu Eğitim ve Kültür Merkezi Camii restorasyonu yapıldıktan sonra düzenlenen tören ve dualarla  ibadette hafta sonu çok sayıda  vatandaşımızın katılımıyla açıldı.

Avrupa Nizam-ı Âlem federasyonu üyesi Eislingen şehri Muhsin Yazıcıoğlu eğitim kültür merkezi Camii dua ve tekbirlerle ibadete açıldı.

Açılış kurdele kesilmesiyle başladı.

Tefik Korkmaz hoca Kur’an-ı Kerimimizden bir bölüm okudu. Daha sonra İstiklal marşımız topluca gür seda ile okundu. Muhsin Yazıcıoğlu eğitim ve kültür merkezi başkanı Hayati Koşanoğlu acılış proğramına katılan misafirlere,"hoş geldiniz, sefalar getirdiniz" diyerek kısa selamlama konuşması yaptı. Önceki dönem başkanlardan  Nizamettin Yıldırım, Yüksel Özer,Yunus Özcan’da kısa birer selamlama konuşması yaptılar.  Ebersbach DİTİB cami başkanı Vedat Dağ’da konuşma yaptı. Konuşmasının sonunda yeni açılan Camiye Kuran-ı Kerim hediye etti.

Avrupa Nizam-ı Âlem Federasyonu genel yönetim kurulu üyesi ve genel başkan yardımcısı İsmail Canik yaptığı konuşmada,”Ülkemizde geçtiğimiz ayda meydana gelen asrın felaketi depremde şehit olanlara rahmet yaralılara şifalar diliyorum. Yeni ibadet evimiz hayırlı uğurlu olsun. Burada yapılan dua ve ibadetleri rabbimiz kabu eylesin”dedi. Din görevlisi  Muharrem  Cengiz’de Konuşmasında, “Bu eserde emeği olanlara dualar yağıyor. Bu mekanda görev yapmanın bahtıyarlığını yaşıyorum. Burası Kabe’nin şubesi” dedi. İlahiyatçı Ahmet Erduran’da yaptığı konuşmasında,”Bu eserde emeği geçenleri selamlıyorum. Camiler eğitim ve sosyal eğitim mekanlarıdır. Camilerin kapısı Türk insanını kalbi gibi her kese açıktır. Günde beş vakit ezan davetine iştirak edenlerden olalım.”dedi.

Avrupa Nizami Alem Federasyonu genel başkanı Erol Yazıcıoğlu’, Şehit Muhsin Yazıcıoğlu’nun “Zulüm Azrail olsa da, hep Hakk'ı tutacağım. Mukaddes davalarda ölüm bile güzeldir...” sözüyle başladığı konuşmasında, Bu güzel eseri Müslüman Türk milletine kazandıranlara teşekkür ettiği konuşmasını şöyle sürdürdü;

“Göçler doğudan batıya doğru gelmiştir. Bizler buraya gelirken Örf ve ananelerimizle, kültürümüzle geldik. Alperen’ler olarak  milli kimliğimizi korumak için bu camileri hizmete acmaya devam ediyoruz. Bu teşkilatlara destek verin ki insanlığa hizmete devam etsinler. Davamız Allah’ın rızasını  kazanmak için mücadele ediyoruz.” dedi.

Ahde Vefa

Kurulduğu günden beri din görevlisi ve başkan olarak uzun yıllar hizmet edenlere plaket verildi. Proğrama katılanlara yemek ve çay kahve ikramıyla son verildi.

Doğan Tufan (Göppingen-Eislingen)

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.