Hava Durumu

Şehrin lokomotifi..

Yazının Giriş Tarihi: 23.01.2023 09:31
Yazının Güncellenme Tarihi: 23.01.2023 09:31

Manşet haberimizde de okuduğunuz üzere Yozgat Valisi sayın Ziya Polat ile birlikte Boğazlıyan Fuat Oktay Organize Sanayi Bölgesi’ni ziyaret etme fırsatımız oldu.

Giderek, görerek, yerinde inceleyerek tanık olduğunuzda yatırımların büyüklüğünü anlayabiliyorsunuz. Fuat Oktay Organize Sanayi Bölgesi de o yatırımlardan bir tanesi.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı sayın Fuat Oktay’ın belirttiği yerelden kalkınmanın önemli atılımlarından olan OSB’ler Yozgat’ın lokomotifi konumunda. Boğazlıyan Fuat Oktay OSB, Bozok OSB, Yozgat OSB. Yozgat’ın üç önemli OSB’si. Binlerce insana istihdam sağlamanın yanında, ihracata da büyük katkı sağlıyor. Ki bu önemli katkı açıklanan ihracat rakamları ile de desteklenmiş durumda. 2022 Ocak-kasım döneminde ihracatı 1 milyon dolar ve üzerinde olan 79 kent arasında en yüksek artış yüzde 253,9 ile Yozgat'ta görüldü. Yozgat'ın ihracatı, 15,47 milyon dolardan 54,75 milyon dolara yükseldi.

HAM MADDE MADDEYE

Boğazlıyan Fuat Oktay Organize Sanayi Bölgesi’nde savunma sanayi başta olmak üzere gıda, tekstil, tarım makineleri, organik kimya, metal, ambalaj, otomasyon ve makine sanayi alanlarında üretim yapılacak.

Yine Vali Polat’ın her fırsatta dile getirdiği gibi amaç, hammaddeyi maddeye dönüştürmek- Bunun önemli örneklerinden bir tanesini ilerleyen günlerde yine Çamlık Gazetesi’nde yayınlanacak olan bir haberde kıymetli okuyucularımızla buluşturacağız.

Yine Polat’ın belirttiği üzere, Yozgat sanayisine katma değer sağlayacak, büyük yatırımcıların kente gelmesi için çalışmalar yapılıyor. Hem katma değer hem istihdama ve ihracata katkı sağlayacak büyük yatırımcılar öncelikli.

Fuat Oktay OSB’de de aynı doğrultuda yer tahsisleri yapılıyor. Yüzde 95 doluluk oranı bulunan OSB de genişleme çalışmaları da gerçekleşiyor..

DÜNYAYA ÖRNEK

Yozgat OSB’de bulunan Garanti Giyim Kompozit Teknolojileri Fabrikası, üretilen ve Rusya-Ukrayna geriliminin ilk günlerinde gelen talep üzerine Devlet Başkanı Zelenski ve ekibi için 20 koruyucu kask ve yeleğin gönderilmesi ile gündeme gelmişti. Yine aynı fabrikada üretilen, güvenlik güçlerimizi koruyan hayati öneme sahip savunma ekipmanlarının üretilmesinin yanı sıra, bu ürünlerin ihracatının yapılması da  ülkemizin üretimde geldiği noktayı göstermesi açısından büyük önem taşıyor.

Yukarıdaki örnekte olduğu gibi Boğazlıyan ve Bozok OSB’nin de üretimde büyük firmalara ev sahipliği yapacağı, istihdama, ihracata ve ülke ekonomisine büyük katkı sağlayacağı günler de çok yakında..

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.