Hz  Lokman  Aleyhisselamla  İlgili   Öyküler   ( Kıssalar )   1

Yazının Giriş Tarihi: 16.05.2023 05:32
Yazının Güncellenme Tarihi: 15.05.2023 12:33

Bugünkü makalemde de HZ LOKMAN ALEYHİSSELAM  la ilgili  öykülerden  bahsedeceğim.
HZ LOKMAN  A.S  hikmetli öğütleri ile destanlaşan zahiri ve batını tüm hekimlerin piri olarak nam salmıştır. Rivayete göre  EYYÜB- U   ALEYHİSSELAM  ile akrabadır ve bir çok peygamberin hizmetinde  bulunmuştur.  HZ LOKMAN  beşyüz  atmış,  bin,  üçbin,  beşyüz  yada dörtbin yıl yaşadığı belirtilmektedir.
Bu nedenle kendisi uzun ömürlü lakabı ile anılmıştır.
Günümüz doktorlarının ve tıp bilminin atasıdır.  HZ LOKMAN   A.S  bu ilim  ALLAHÜ TEALA  tarafından verilmiştir. Kuranı kerimde  HZ LOKMAN dan övkü ile bahsedilmektedir.
          HZ LOKMAN   A.S   nerede doğduğuna dair kesin bir bilgi yoktur. HZ LOKMAN  ın babası  BAURA  dır. HZ LOKMAN  HZ EYÜP  ün soyundan gelmektedir. Çiçekleri, otları, ve tüm bitkileri kullanarak özel ilaçlar meydana getirmiştir.
          Tıp bilminin amblemi bilindiği üzere  yılandır. Bu amblemin  HZ LOKMAN  A.S   dan geldiği  rivayet edilmektedir.
                HZ   LOKMAN   A.S  DAN  ÖĞÜTLER
          Oğlum  eğer yaptığın iş hardal tanesi kadar bile olsa ve  bir taş içine girse   ALLAH   C.C  onu ortaya çıkarır.  Muhakkak ki   ALLAH   C.C  en gizli işleri bütün inceliği ile bilir. O her şeyden hakkı ile haberdardır.  LOKMAN S/  16
          Ey oğlum dünya  derin deniz gibidir  çok insanlar onda boğulmuştur. Geminin  takva, yükün iman, halin tevekkül  olsun,  umulurki kurtulursun.
          Ey oğlum  alimlere karşı öğünmek,  akılsızlarla inatlaşmak ve meclislerde  toplantılarda  gösteriş yapmak için ilim  öğrenme  !     ihtiyacım yok diyerek de  ilmi terk etme.
          Ey  oğlum seçilmiş  kullara teslim ol,  kötülerle dost olma
          Ey oğul geçmişte seninle  düşmanlığı olmuş kimseye güvenme
          Ey oğul sadakayı çok ver, mal  sevgisini gönlünden çıkar
            LOKMAN  SURESİNDE   GEÇEN BAZI  AYET  MEALLERİ
          Gerçi insana anasına babasına    (  itaat etmeyi  ) de tavsiye ettik. Anası onu zayıflık üstüne zayıflıkla  taşıdı.   (  Onun  )    sütten ayrılması da   iki yıl içindedir.  Bana ve anana  babana şükret diye de  ( tavsiye ettik)  dönüş ancak banadır.  LOKMAN S/   14
          Bugünkü anlatacaklarım bundan ibaret olup haftaya kaldığımız yerden devam etmek üzere. Hepinize  selamlar, sevgiler, saygılar.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.