Hava Durumu

Makalelerim 148 Hz Adem Aleyhisselam ile İlgili Kıssa 2

Yazının Giriş Tarihi: 24.01.2023 08:09
Yazının Güncellenme Tarihi: 23.01.2023 10:10

Bugünkü makaleme  geçen haftaki  kaldığımız yerden devam ediyorum.

Allah  ile iblis arasındaki  bu konuşmadan sonra  ALLAH  ADEM e iblisin kendisi ve eşi için  düşman olduğunu ve kendilerini cennetten çıkarmaya çalışacağını ve eğer cennetten çıkarsa  yorulacağını  söyler. Ve ALLAH    ADEM e şöyle söyler ;    “   sen ve eşin cennete yerleşin orada dilidiğiniz  gibi bol bol yeyin için, burada acıkmak ve açıkta kalmak yoktur. Susamak ve güneşten etkilenmek de yoktur. Yalnız şu ağaca yaklaşmayın. Eğer bu ağaca yaklaşırsanız, zalimlerden olursunuz   “  buyurdu.

İblis lanetlenip de  ADEM ve  EŞİ  de cennete yerleştirildiklerinden sonra  iblis  ADEM ve EŞİ ni  cennetten çıkarmak için  fırsatlar kollamaya başlar. Ve onlardan çirkin  yerlerini  kendilerine göstermek için  ADEM  ve  EŞİ ne fısıldayarak  ;  “   RABBİNİZ in sizi bu ağaçtan men etmesinin sebebi sadece sizin  melek olmanız yok olmayacak bir hakimiyete sahip olmanız ve ebedi  olarak yaşamanıza engel olmak içindir.  Yemin ediyorum  tek amacım size öğüt vermek iyiliğinizi istemektir   “    dedi.

Bunun üzerine  ADEM  ve  EŞİ   yasak ağacın  meyvesini yediler. Yasak ağacın meyvesini yeyince de  çirkin yerleri kendilerine gözüktü. Üstlerini cennet yapraklarıyla örtmeye başladılar.

Böylece iblis onları aldatarak cennetten  kovulmalarına sebeb oldu.  ADEM   RABBİ nin buyruğuna karşı geldi,  yolunu şaşırdı.  ALLAH onu azimli bulmadı.

 ALLAH ;   “ Ben sizi o ağaçtan men  etmedim mi  ? şeytan sizin için apaçık bir düşmandır demedim mi ?  “   buyurdu.   ADEM  ve EŞİ ;   “  RABBİMİZ  biz kendimize  zulmettik. Eğer bizi bağışlamaz, bize  merhamet etmezsen gerçekten ziyana uğrayanlardan oluruz.   “    dediler. ALLAH  onların hepsine birden seslenerek ;   “   Birbirinize düşman olarak  inin, sizin için yeryüzünde bir süreye kadar kalıp geçinme vardır. Orada yaşayacak, orada ölecek ve yine oradan  ( diriltilip  )  çıkarılacaksınız   “   buyurdu.

ADEM RABBİ nden bir takım kelimeler aldı.  ALLAH  a tövbe etti.  ALLAH  da onun tövbesini kabul etti. Şüphesiz o tövbeyi çok kabul edendir. Ve çok bağışlayandır.   (  ET TEVVABUR RAHİM  )  ALLAHÜ TEALA  bu kıssanın anlatımını şu ifadelerle bitirir.-

Artık benden bir hidayet geldiği zaman kim benim hidayetime tabi olursa o sapmaz ve sıkıntıya düşmez. Ancak kimde  beni anmaktan yüz çevirirse, onun için sıkıntılı bir geçim vardır. Ve kıyamet günü onu  kör olarak kaldırırız.  O da  ALLAH  ım ben daha önce gören biriyken şimdi niçin beni gör olarak haşrettin  deyince,  ALLAH ;    “   Sana da bizim ayetlerimiz geldiğinde sen onları  unutmuş ve görmezlikten gelmiştin. Bu böyledir  bugünde  sen böyle unutulursun    “    buyurdu.

Bugünkü anlatacaklarım bundan ibaret olup, haftaya  kaldığımız yerden makaleme devam etmek üzere yazımı  KARACAOĞLAN’ın  AMAN AMAN BU NASIL SEVDA adlı şiiriyle bitiriyorum hepinize sonsuz selamlar, sevgiler, saygılar

AMAN AMAN BU NASIL SEVDA

Keten gömlek giymiş yarı dizinde

Arzumanım kaldı ela gözünde

Beş ben gerdanında  beş ben yüzünde

Sayılmaz benlerine kurban olduğum

Sarı dünyü çiçek molur adama

Koy ıtırı koku versin odama

Yazık senin gençliğine acırım

Meyil verdim kıymet bilmez  adama

Güzel keklik gibi kanat süzmedim

Şu dünyada murat alıp gezmedim

Bu kara yazıyı kendim yazmadım

Yazan katip kalemlerin kırılsın

Mezarımı derin eşin geniş bol olsun

Etrafı lale sümbül gül olsun

Ben ölürsem nazlı yârim sağ olsun

Ya ben ağlamayım kimler ağlasın

Bir taş attım gümbürdesin gölünüz

Belli olsun akıllınız deliniz

Benden  sonra geniş olsun yeriniz

Aman  aman bu nasıl sevda

KARACAOĞLAN

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.