Makalelerim 161 Hz. Lut Aleyhisselam’ın Hayatı ile ilgili Kıssalar 4

Yazının Giriş Tarihi: 09.05.2023 06:39
Yazının Güncellenme Tarihi: 08.05.2023 10:41

Hz. Lut Aleyhisselam’ın hayatı ile ilgili öyküme geçen haftaki kaldığımız yerden devam ediyorum.

Her peygamberin mucizesinin olduğu gibi  Hz Lut Peygamber inde  mucizeleri bulunmaktadır. Hz Lut  ALEYHİSSELAM  bulutsuz yağmur yağdırabiliyordu.  LUT  kavminde kendisine iman etmeyen kişiler ancak bir mucize göstermeleri durumunda kendilerine iman etmelerin mümkün olduğunu  söylemişlerdir. Bunun üzerine kavmi kendisinden bulutsuz olarak yağmur  yağdırmalarını istemiştir.

Hz Lut  A.S  bunun üzerine eli ile göğü işaret etti. Ve  göklerden bulutsuz olarak yağmur yağmaya  başladı.  Bu olay  Hz Lut  Aleyhisselam’ın   ilk mucizelerinden biridir.

Hz Lut  A.S’ın  diğer mucizesi ise cansız nesneler ile konuşabilmesidir.  Taşlar,  çakıllar, hatta kum taneleri, ile  konuşabiliyordu.  Taş parçaları çakıl taşları  eğer kavim iman etmeyecekse  ALLAH  a dua etki bizleri  ateş eylesin. Böylece biz de bu kavmi helak edelim dediler.

Hz Lut  A.S’ın en bilindik mucizesi ise çok uzak yerlerde olan her şeyin  haberini vermesidir. Kuranı kerimde bu mucizelerden bahsedilmiştir.  LUT  kavminin  helak olması ile ilgili ayetler bulunmaktadır.  ARAF S /  83- 84

LUT KAVMİNİN HELAK EDİLMESİ

YÜCE ALLAH  LUT  kavmi hakkındaki emrini  Meleklere bildirir.

Melekler daha sonra  HZ LUT  A.S   a gelirler.  HZ LUT  A.S  da  HZ İBRAHİM in üzüldüğü gibi  kavminin helakinden dolayı üzülür.  HZ İBRAHİM VE  HZ LUT  da görülen bu  latif tutum peygamberleri  kana susamış insanlar gibi  göstermek  isteyen  kafirlere karşı en güzel  ibrettir.

“Elçilerimiz  HZ LUT  a gelince   ( LUT ) onların yüzünden  üzüldü  ve onlardan dolayı içi daraldı. bu çetin bir gündür  “    dedi.   HUD  S/  77

 “Dediler ki  Ey  LUT !    Biz  RABBİ nin elçileriyiz.  Onlar asla  sana dokunamazlar. Sen gecenin bir kısmında ailenle  yürü.  Karından başka sizden hiç biri geride kalmasın. Çünkü onlara gelecek olan şüphesiz ona da isabet edecektir. Onlara vat olunan helak zamanı sabah vaktidir.  Sabah yakın değil mi ? “    HUD S/  81

Hz Lut  A.S’a  Meleklerin bildirdiği hicret emri,  MUSA  A.S   ın  firavunun  adamlarından inananları kaçırdığı zaman da  ALLAH  tarafından aynı  şekilde  bildirilmişti.

Bizde onu ve karısı dışındaki aile fertlerini kurtardık. Karısı geride kalanlardan  ( kafirlerden )  idi.

 “Ve üzerlerine dehşetli bir yağmur   (  taş  )  yağdırdık.  İşte gör günahkarların sonunun ne olduğunu” HUD S /  82- 83

“Emrimiz gelince oranın altını üstüne getirdik ve üzerlerine  sağanak halinde  RABBİN katında işaretlenmiş taşlar yağdırdık.  Böylece  cezalar zalimlerin  başından hiç eksik olmaz   “

Bugünkü anlatacaklarım bundan ibaret olup, haftaya başka bir makalede buluşmak üzere yazımı- ÖZCAN TÜRE  nin  BAŞI PARE PARE DUMANLI DAĞLAR  adlı şiiriyle bitiriyorum. Hepinize selamlar, sevgiler, saygılar.

BAŞI PARE PARE DUMANLI DAĞLAR

Başı pare pare dumanlı dağlar

Firgad ile aşıp giden ben oldum.

Eller göçün çekip gider yaylaya

Göçün çekip sarpa düşen  gene ben oldum.

Ecel kalesine gidenler gelir

Emir  HAK  tan vade  yetenler ölür

Nidem de sevdiğim elden ne gelir

Ayrılık defterini yazan gene ben oldum.

ÖZCAN TÜRE

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.