Prof. Dr. Yılmaz Özakpınar ve Bir Alimin Ölümü

Yazının Giriş Tarihi: 26.01.2023 08:45
Yazının Güncellenme Tarihi: 25.01.2023 10:46

Prof. Dr. Yılmaz Özakpınar bir fikir efendisi idi. Kendisinin Türk Edebiyatındaki yazılarından fikir ve kelamına aşinalığım vardı. En son Necmettin Türinay’la medeniyet ve kültür meseleleri üzerine konuşmalar yaparken merhum hocadan söz etti. Özellikle medeniyet ve kültür üzerine yazdığı eserlerini tavsiye etti. Bunun üzerine söz konusu eserlerini temin ederek esaslı okumalara tabi tuttum. Çok istifade ettim. Telefonunu temin edip, kendisiyle uzaktan tanışıp bir uhuvvet tesis ettik. Zaman zaman arar kitaplarında çözemediğim kafamdaki suallerimi kendisine tevcih ederdim.

O da bıkıp usanmadan her soruma ilmi ve tefekkürüne dayalı cevaplar verirdi. Son 4-5 yıldır uzaktan ve telefonla yaptığımız konuşmalarla fikriyatına aşinalık ve alaka kesbetmiştim. Arel Üniversitesinde çalışmakta idi. Günün hangi vaktinde arasam üniversitede çalışma halinde bulmaktaydım.

Merhum Mümtaz Turhan’ın üç  asistanından  birisi idi. Ruhumdaki merakımı dindiren çok şeyler öğrendim kendisinden. Kana kana içmek ile dinmek diye tabir edeceğimiz ama beslendikçe celbeden bir derya mesabesinde idi.

En esaslı ilmi mütalaalarından birisini “İnsan İnanan Bir Varlık” eseriyle fikir dünyamıza hediye etti..

Derya gibi idi. İddialı görünmeyi sevmeyen, kamuoyunda medya da görünmeyi fazla tercih etmeyen eser ve tesirleri ile insanımıza görünen bir alim şahsiyetti.

Yayınlanan Eserleri:

Psikolojinin Temel MefhumlarıPsikolojinin Kavramsal YapısıKültür ve Medeniyet Üzerine Denemelerİnsan İnanan Bir VarlıkÖğrenmede Dİkkat ProblemiHafıza Yanılmalarının DoğuşuKültür ve Medeniyet Anlayışları ve Bir Medeniyet Teorisiİslam Medeniyeti ve Türk KültürüKültür Değişmeleri ve Batılılaşma MeselesiVerimli Ders Çalışmanın Psikolojik KoşullarıHafızaMümtaz TurhanHafıza Yanılmaları ve İki Ayrı Hafıza Kod TeorısıÖğrenme Verimli Zihinsel Çalışmanın Psikolojik KoşullarıPsikoloji Tarihi

Hüseyin Öztürk’ün 23/01/2023 tarihli yazısıyla, 10 kasım 2022’de beka alemine göçünü bu dünyanın hayı huyu arasında yeni öğrendim. Kimi şahsiyetler bir çekirdek misali toprağa düşer  ve bir orman misali çoğalır ve yaşarlar tekrardan. Ya da bir damla gibi düşer ve umman olur. Merhum Hoca’da eser ve fikirleriyle yaşayan bir alim şahsiyet mertebesindedir.

Yılmaz Hoca, ilmi eserleriyle medeniyet ufkumuzda yaşamaya ve insanımızı yaşatmaya devam edecek.

Rabbimden kendisi için gani gani rahmetler niyaz ediyorum. Ruhu revanı şad u handan olsun. Mekânı cennet olsun. Ruhuna  fatihalar yolluyorum.

Prof. Dr. Yılmaz Özakpınar’ın Özgeçmişi:

1934, Boyabat / Sinop doğdu. İlk ve ortaöğrenimini memleketinde tamamladı. İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Felsefe Bölümünden 1957 yılında, Cambridge Üniversitesi Biyoloji Fakültesi Psikoloji Bölümünden ise 1960 yılında mezun oldu. Doktorasını 1964 yılında İstanbul Üniversitesi Tecrübî Psikoloji Kürsüsünde yaptı.

Alexander von Humboldt bursu ile 1972-74’te Köln Üniversitesi Sosyoloji Araştırma Enstitüsünde, aynı bursla 1978’de Bern Üniversitesi Pedagojik Psikolojik Bölümünde ve Fulbright bursu ile 1980-81’de Oregon Üniversitesi Kognitif Psikoloji Laboratuarı’nda araştırmalarda bulundu. 1982-88 yılları arasında Selçuk Üniversitesi Eğitim Fakültesi Dekanı olarak görev yaptı. Daha sonra çalışmalarını İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesinde sürdürdü. Buradan 2001 yılında emekli oldu. 2005 yılından itibaren bir süre Fatih Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Psikoloji Bölümü Başkanlığını yürüttü.

Daha sonra ölümüne kadar İstanbul Arel Üniversitesi Psikoloji Bölümü’nde ders verdi.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.