“En Kalabalık Arabaşı Rekoru İbrahim Ersoy’un”

Yazının Giriş Tarihi: 30.01.2023 12:37
Yazının Güncellenme Tarihi: 30.01.2023 12:37

Maaşallah demeyen kalmadı. Herkes bravo dedi.1000 kişilik Füzyon Lavanta Kültür Merkezine istihap haddinin iki katı katılım oldu. Ayaktakiler oturanlardan çoktu. Zeliha Öztürk KOCA’nın yaptığı “Küçükçalağıl Sini Tatlısı”nı tatmak için Azerbaycan’dan, Makedonya’dan basın mensupları ve Türk Halk Müziği Sanatçıları geldi. Tereyağ ile yapılan bol etli Arabaşı çorbası, petek rengindeki hamur ve değişik ikramlar herkese yetti. Yerel ve ulusal basın mensupları Başkan Ersoy’la röportajlar yaptı, Başkan Ersoy ünlü misafirlerine Türkiye’nin ilk köy kültürü tanıtım kitabı olan “Asaletli Toprakların Misafirperver Gönülleri Küçükçalağıllılar” Kitabını hediye etti. Muhteşem ötesi bir katılım, muhteşem ötesi bir program oldu.   

Türkiyenin en çalışkan ve en güzel konuşan Dernek Başkanı olarak tanınan İbrahim ERSOY, otantik kültürümüze odaklı örnek projeleri, yönlendirici ve rol model hizmetleri ile adından en çok bahsedilen bir STK lideri. Seyit ÖZBAŞI, Ergin YILDIRIM, Nizam ERTÜRK, Asım ERTÜRK, Aydın YÜKSEL, Yusuf YOZGAT, Cesur BENGÜL, Emrah ERTÜRK, Rahmi EKER, Şuayip ERSOY, Ferhat ÖZBAŞI, Cemil BULUT, İhsan ÖZBAŞI, Mükremin YILDIRIM, Fatih YÜKSEL, Hasan ÇALIŞIR, Menderes PAMPAL, Gençlik Kolları Başkanı Volkan KOÇ ve Kadın Kolları Başkanı Zeliha Öztürk KOCA gibi hepsi birbirinden seçkin mümtaz şahsiyetlerden oluşan memleket sevdalısı çok elit bir yönetim kurulu var. Birbirini yücelten, dostluk adına en sadakatli dayanışma örnekleri sunan, muhabbet ve samimiyetle sadık bağlar tesis eden bu dernek, sadece Yozgat dernekleri tarafından değil, tüm Anadolu dernekleri tarafından ilgi, takdir ve hayranlıkla izleniyor.

Bilgisi, görgüsü, yardımseverliği ve beyefendi kişiliği ile Küçükçalağılın ve tüm Yozgatın sevilen simalarından biri olan Musa ÖLMEZ taa Hollanda’dan Arabaşı şöleni için Ankara’daydı. Yozgatlıların en sevilen kıymetlerinden Muammer ÖZBAŞI tüm ailesiyle birlikte İstanbul’dan gelirken, sofrası açık, gönlü bol misafirperver kıymetlerden Muhtar Sinan ÖZTÜRK, Mustafa ERSOY, Cemile ERSOY, Fahrettin ÜNLÜ, Güngör BULUT, Nurettin ÜNLÜ, Mustafa TEKDEN, Ali ERSOY, Halis ÜNLÜ, Ahmet ÖZTÜRK, Remzi GARGİ, Halit KARABULUT, Emrah ÖLMEZ, Mahmut ÖLMEZ köyden katılım sağladılar. 

Yapmış oldukları tüm organizasyonlarına basın, sivil toplum kuruluşları, akademik camia, bürokrasi ve siyaset arenasından ilgi yoğunluğu yaşayan Küçükçalağıl Köyü, Ankara’da tüm iller tarafından Misafirperverliğin Başkenti olarak tanınıyor.

Madımağı, yoğurdu, yufkası, estetik doğası ve lezzetli ürünlerinin yanında, karakterli, cömert, dürüst ve asaletli insanlarıyla bilinen bu köy, kültür ve geleneklerini en imrenilir şekliyle yaşatırken, yardımlaşma ve dayanışma adına çok güzel hizmetlere imza atıyor.

Katılımcılar arasında bulunan Türk Halk Müziği Sanatçısı Yüksel YILMAZ, Pazar akşamı canlı yayınlanan radyo programında; “Ben ömrümde ilk defa bu kadar muhteşem bir kalabalık gördüm. Daha önce TRT vitrinlerinde rastladığım “Asaletli Toprakların Misafirperver Gönülleri Küçükçalağıllılar” kitabını da okumuştum. Bu kadar misafirperver, bu kadar birbirine bağlı ve bu kadar cömert insanlar başka yerde yok. “Küçükçalağıl Sini Tatalısı” ömrümde yediğim en güzel tatlı ve bu tatlıyıda sadece ve sadece Derneğin Kadın Kolları Başkanı Zeliha Öztürk KOCA hanımefendi yapıyormuş. İnşallah İbrahim ERSOY Başkanımız seneye hepimizi programlarına birdaha davet eder.” Dedi.

Programa Yozgatlı Dernekler Federasyonu Başkanı Ahmet KOÇ, Türk Halk Müziği Sanatçıları Gül MAHİR, Kıymet Şahin, Türk Dünyası Gazeteciler Cemiyeti Üyesi Ayten REHİMOVA, Tarihçi Yazar Rabia Tosun DEMİR, Basın Duayenleri Şahin AKDOĞAN ve Ünal YILMAZ’da katıldı.

Türkiye’de ilk tanıtım ve kültür kitabı, en kalabalık iftar programları, madımak şenlikleri, piknik buluşmaları, sosyal yardım organizasyonları, hasta, yaşlı ziyaretleri, iş, eğitim, istihdam projeleri, köy konağı, okul, öğrenci, spor, sanat, aktüalite vs. gibi Resmi Kurumların bile yapamayacağı onlarca birbirinden güzel iş ve hizmetlere imza atıyor. Ülkemizin en başarılı STK’sı konumundaki Yozgat Sarıkaya Küçükçalağıl Köyü Kültür Derneği sürekli birbirinden imrenilir muhteşem güzellikler üretiyor.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.