Hava Durumu

Ankara'da Atatürk'ün Ankara'ya gelişi garnizon koşusu ile anıldı!

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Ankara’ya gelişinin 103’üncü yıl dönümünde düzenlenen "Atatürk Garnizon Koşusu"nda Harbiyeliler Ankara sokaklarını inletti.

Haber Giriş Tarihi: 27.12.2022 12:36
Haber Güncellenme Tarihi: 27.12.2022 12:36
https://www.yozgatcamlik.com/
Ankara'da Atatürk'ün Ankara'ya gelişi garnizon koşusu ile anıldı!
KARA HARP OKULU'NDAN ANITKABİR'E KOŞTULAR

Kara Harp Okulu Öğrenci Alayı’nın katılımı ile gerçekleştirilen "Atatürk Garnizon Koşusu", Kara Harp Okulu Komutanlığı 2 numaralı Nizamiyeden başlayarak, Anıtkabir’de sona erdi. Atatürk’ün Ankara’ya gelişinin 103’üncü yıl dönümü nedeniyle gerçekleştirilen Atatürk Garnizon Koşusu’nda askerlerin, yürüyüş kararı ile uygun adım koşarken söyledikleri “Her Türk Asker Doğar”, “Her Şey Vatan İçin” ve “Ne Mutlu Türküm Diyene” sözlerine, koşuyu takip eden vatandaşlar tarafından alkışlarla karşılık verildi.

Spor Okulu Kavşağı, Mareşal Fevzi Çakmak Caddesi, Akdeniz Caddesi, Gençlik Caddesi, Anıtkabir Anadolu Meydanı Giriş Kapısı güzergahının takip edildiği koşuda, vatandaşlar balkonlara çıkarak Türk bayrağı salladı.

VALİ VASİP ŞAHİN ANITKABİR'DE

Atatürk'ün Ankara'ya gelişinin 103’üncü yılı çerçevesinde Ankara Valisi Vasip Şahin Anıtkabir’i ziyaret etti.


Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk'ün 27 Aralık 1919'da Heyet-i Temsiliye üyeleriyle Ankara'ya gelişini anmak adına Ankara Valisi Vasip Şahin, Ankara Büyük Şehir Belediyesi Başkanı Mansur Yavaş ve beraberindeki heyetle Anıtkabir’i ziyaret etti. Heyet, Aslanlı Yol'dan yürüyerek Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün mozolesine geldi. Vali Şahin’in mozoleye çelenk bırakmasının ardından saygı duruşunda bulunuldu.

Daha sonra Misak-ı Milli Kulesi'nde Anıtkabir Özel Defteri'ni imzalayan Şahin, deftere şunları kaydetti:
"Büyük Atatürk, tarih sayfasından silinmek istenen bir millete, yeni bir destan yazdırmak üzere Heyet-i Temsiliye ile birlikte Ankara’ya gelişinizin yıl dönümünde Başkentin il yöneticileri olarak huzurunuzdayız. Ankara’ya teşrifleriniz milletimizin nezdinde önemli bir dönüm noktası olmuş, TBMM’nin açılışı ve Türk ordusunun kurulup hazırlanması aşamalarına ev sahipliği yapan Ankara, Milli Mücadele'nin merkezi haline gelerek o günlerden itibaren Başkentlik görevini fiilen üstlenmiştir. 103 yıl önce Kurtuluş Savaşı'nın sevk idare merkezi olarak Dikmen sırtlarına ayak bastığınızda sizi karşılamaya gelen Ankaralılar, o gün yüreklerinde hangi umut, güven ve coşkuyla karşılıyorsa bizler de bugün aynı güven ve gururla geleceğe umutla yürümekteyiz. Ankara’nın bu lider vasfını daha da ileriye taşımak gayesiyle, ilimizin, ülkemizin aydınlık geleceği, halkımızın mutluluk ve refahı için el birliği içerisinde var gücümüzle çalışmaya devam ediyoruz. Ruhunuz şad olsun."


Şahin başkanlığındaki heyet, Misak-ı Milli Kulesi'nde Anıtkabir Özel Defteri'ni imzaladıktan sonra ziyareti sonlandırdı.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.