Hava Durumu

Ankara Doğru tanıtımla Sağlık Turizminde Avrupa'nın 1 numarası olabilir!

Ankara’daki sağlık turizmi paydaşları Sağlık Turizmi Vizyon Buluşmasında bir araya geldi. Doğru tanıtım ile Başkentin Sağlık Turizminde yükseleceği belirtildi.

Haber Giriş Tarihi: 26.11.2022 14:05
Haber Güncellenme Tarihi: 26.11.2022 14:05
https://www.yozgatcamlik.com/
Ankara Doğru tanıtımla Sağlık Turizminde Avrupa'nın 1 numarası olabilir!

İhracatı Geliştirme Merkezi (İGEME), Ankara’daki sağlık turizmi paydaşlarını “Sağlık Turizmi Vizyon Buluşması” adlı etkinlikte bir araya getirdi. İGEME Genel Müdürü Murat Işık, Ankara’nın sağlık turizmi potansiyelinin sadece yüzde 10’unun kullanıldığını ve yapılacak çalışmalarla Ankara’nın sağlık turizminin de başkenti olabileceğini söyledi.

Sağlık turizminde dijital pazarlama

İhracatı Geliştirme Merkezi (İGEME), Ankara’daki sağlık turizmi paydaşlarını “Sağlık Turizmi Vizyon Buluşması” adlı etkinlikte bir araya getirdi. Programa katılan sektör bileşenleri, hedeflerini, faaliyetlerini ve taleplerini dile getirirken İGEME Genel Müdürü Murat Işık, katılımcılara sağlık turizmi yatırımlarına yönelik teşvikleri, sağlık turizminde sigortanın önemini, yurtdışından hasta bulmanın ve getirmenin inceliklerini, sağlık turizminde dijital pazarlama ve reklam yönetimini anlattı. Programa katılan Ankara Büyükşehir Belediyesi (ABB) Sağlık İşleri Daire Başkanı Seyfettin Aslan, benzer bir buluşmayı ABB’nin de düzenleyeceğini, Ankara’yı sağlık turizmi alanında önemli noktalara getirmek için çalışmalar yürüteceklerini söyledi.
Programa katılan CN Med Turizm Seyahat Acentesi’nin sahibi Naz Öztürk, sağlık turizmini çok önemsediğini ve Ankara’nın deneyimli doktorlarla donanımlı hastaneleri barındırmasıyla bu alanda ciddi bir potansiyele sahip olduğunu söyledi. Öztürk şöyle konuştu:

Ankara’da sağlık turizminin nasıl geliştirebiliriz?

“Ankara’da sağlık turizminin nasıl geliştirebiliriz, neler yapabiliriz, bunun üzerinde uzun zamandır çalışmalar yapıyorum. Yakın zamanda Ankara Ticaret Odası (ATO) Sağlık Hizmetleri Komitesinden meclis üyesi olarak seçildim. Komitemde sektör öncüsü olarak başkan yardımcısıyım. TOBB Kadın Girişimci Kurulunda da başkan yardımcısıyım. Kadın girişimciliğimi Ankara’daki sağlık turizmi girişimciliğimle birleştirerek kendime böyle bir misyon edindim. Sağlık turizminin geliştirilmesi konusunda Ankara’nın çok değerli kaynakları olmasına rağmen turizm kısmı biraz zayıf kalıyor. Genel olarak İstanbul ve İzmir’in, daha çok kıyı şeridinin öne çıktığını görüyoruz. ATO gibi kurumları yanımıza alarak Ankara’nın da bir turizm kenti olduğunu ve daha çok hastayı çekebileceğimiz, güçlü yanlarımızı toparlayıp Ankara’da tedavi görmelerini sağlayacak yapı oluşturmaya çalışıyoruz. Bu toplantıda gördüğüm kadarıyla Ankara’ya daha çok hasta gelmesini sağlayacak platformlar oluşturup hepimizin kazanacağı iş modelleri ve günün sonunda Türkiye’nin ve Ankara’nın kazanacağı iş modelleri oluşturacağımıza inanıyorum.” Ankara’ya sağlık turizminin hedef ülkelerinden direkt uçuşlarının planlanmasını önemsediğini vurgulayan Öztürk, “Birtakım hastalar direkt uçuş olmaksızın sadece gelip tedavi görüp gitmek istiyor ama birtakım hastalar da direkt uçuşu çok önemsiyor. ‘Ben İstanbul’a indikten sonra bir daha mı uçağa bineceğim’ diyorlar. Yetkililerimizden daha çok direkt uçuşların gelmesi özellikle sağlık turizmindeki hedef ülkelerden direkt uçuşun gelmesi konusunda destekler bekliyoruz” dedi.

ABB'ye görev düşüyor

İGEME Genel Müdürü Murat Işık ise Ankara’nın sağlık turizmi potansiyelinin sadece yüzde 10’unun kullanıldığına dikkat çekti. “Türkiye’de ve Ankara’daki sağlık kuruluşu sayısına göre Ankara’ya gelen hasta çok az. Ankara’da, İstanbul ve Antalya karşısında dezavantajlı göründüğü için biraz çekimserlik var. Onları heveslendirmek için buradayız” ifadelerini kullanan Işık, Ankara Büyükşehir Belediyesi’ne Ankara’yı tanıtma görevinin düştüğünü ancak asıl işin sağlık kuruluşlarına ve acentelere düştüğünü belirtti. Işık şöyle devam etti:
“Bugün Ankara’da birçok markayı yaratabilirsiniz. Termal turizm markası yaratabilirsiniz, üniversite hastanelerinin çokluğundan kaynaklı bir üniversite hastanesi şehri olarak tanıtabilirsiniz. Her branş için özel projeler yapılarak geliştirilebilir. Burada mesele bütçe de değil. Bir sürü teşvik var. Önemli olan iş planı yapıp çalışmayı başlatmak.”
Sağlık turizmi alanında acentelerin asıl görevinin sağlık turisti getirmek olduğunu ancak ortada ürün yokken acentenin turist getiremeyeceğini belirten Işık, “Önce sağlık kuruluşunun, şehrin ve kurumların kendisini tanıtması lazım ki dışarıda talep yaratılabilsin. Bu talep yaratıldıktan sonra acenteler üzerine düşeni yapacaktır. Sağlık Bakanlığı bu konuda çok ciddi çalışmalar yürütüyor. Kurumların da bu çalışmaları yapması lazım” dedi. Işık son olarak Ankara’nın sağlık turizminin de başkenti olabileceğini dile getirdi.
Kaynak: Anayurt Gazetesi - https://anayurtgazetesi.com/haber/12599367/ankara-saglik-turizminin-baskenti-olabilir

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.