Hava Durumu

Ankara Gölbaşı'nda Genç Ofis açıldı... Genç Ofis Ankara Üniversitesi Gölbaşı kampüsünde!

Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu, Ankara Üniversitesi'nin Gölbaşı yerleşkesinde yapımı tamamlanan 'Genç Ofis'in açılışını gerçekleştirdi.

Haber Giriş Tarihi: 24.12.2022 19:40
Haber Güncellenme Tarihi: 24.12.2022 19:39
https://www.yozgatcamlik.com/
Ankara Gölbaşı'nda Genç Ofis açıldı... Genç Ofis Ankara Üniversitesi Gölbaşı kampüsünde!
GENÇ OFİS GÖLBAŞI'NDA AÇILDI


Gençlik ve Spor Bakanlığı'nca Ankara Üniversitesi'nin Gölbaşı yerleşkesinde, üniversite öğrencilerinin çeşitli kültürel ve sportif faaliyetlerde bulunması için 'Genç Ofis' oluşturuldu. Ofisin açılışına Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu ile Ankara Ünivesitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Ünüvar ve çok sayıda öğrenci katıldı. Bakan Kasapoğlu, 'Genç Ofis' konusunda Ankara Üniversitesi'nin en güçlü paydaşlardan olduğunu söyledi. Sadece bu ay içinde 5 yeni 'Genç Ofis' açtıklarını kaydeden Bakan Kasapoğlu, "Gençler ne talep ediyorsa gençlerin ihtiyacı neyse birlikte karar vereceğiz, birlikte açıp birlikte yöneteceğiz. Genç katılımı bizim en büyük en güçlü ideallerimizden biri. Genç odaklı, katılım odaklı çalışmalar bizim çok önemsediğimiz projeler" dedi.

ÜLKE GENELİNDE 300'DEN FAZLA GENÇ OFİS AÇILDI

'Genç Ofis' sayısının ülke genelinde 300'ü geçtiğini vurgulayan Bakan Kasapoğlu, "Gençlerimiz bu mekanları kendilerinin mekanı olarak biliyorlar. Onlar buraların gerçek sahibi. Tıpkı Gençlik ve Spor Bakanlığı'nın gerçek sahibi gençler ve sporcular olduğu gibi. Sizler yeter ki talep edin, yeter ki isteyin. Birlikte bunların her birini birer birer gerçekleştirelim, üretelim. Üreten, düşünen, analiz eden ve geleceğe güçlü bir şekilde yürüyen gençlik en büyük idealimiz. Gençlerimizin her biri, ortaya koydukları fikirler ve projelerle tüm insanlık için birer umut. Bizler de her daim gençlerimizin yanlarındayız ve yanlarında olmaya devam edeceğiz" diye konuştu. Konuşmaların ardından Bakan Kasapoğlu, gençlerle birlikte 'Genç Ofis'in açılışını gerçekleştirdi.

GENÇ OFİS NEDİR?

Genç ofisler, Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu'nun 2019 yılında kamuoyuna yaptığı açıklama ile duyuruldu. 30 Ekim 2019 tarihinde, Gençlik ve Spor Bakanlığı (GSB) ile Yüksek Öğretim Kurulu (YÖK) arasındaişbirliği protokolü imzalandı ve süreç başladı. Bilkent'teki Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanlığı'ndaki imza töreninde konuşan Bakan Kasapoğlu, protokol çerçevesinde üniversite kampüslerinde Genç Ofisler kurulacağını ifade etti.

GENÇLİK MERKEZLERİNİN İZDÜŞÜMLERİ

Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu, protokol töreninde yaptığı açıklamada, Gençlik Merkezleri’nin sayı ve kapasitelerinin artırılmasına yönelik önemli bir adım atmış olduklarını belirterek, "Genç Ofisler, Gençlik Merkezleri'nin iz düşümleri olacak." dedi.

"GENÇLER GÖNÜLLÜLÜK FAALİYETLERE DAHA FAZLA KATILABİLECEK"


Türkiye genelinde 300’ü aşkın Gençlik Merkezi olduğunu ifade eden Kasapoğlu, "gençlerimiz gönüllülük faaliyetlerine daha çok katılabilecek ve destekleyebilecekler" diye konuştu. Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu, sözlerini şöyle tamamladı:

"Gençlerimizin geliştirdiği gönüllülük projelerini onlarla beraber gerçekleştirmek için gayret sarf etmeyi asli bir görevimiz olarak görüyoruz. Protokolle, gençlerimize faydalı olacak uygulamalar geliştirerek onların gönüllülük bilincini artırıcı ve özendirici faaliyetlerini hayata geçireceğiz."

GENÇLERİN SPORTİF FAALİYETLERİ ARTACAK

18-22 yaş grubunu oluşturan nüfusun yüzde 40'ının yükseköğretimde bulunduğuna dikkat çeken uzmanlar, bu potansiyelin değere dönüştürülmesi için herkese görevler düştüğünü belirtiyor. Buna göre genç ofisler ile sportif faaliyetlerin kampüslerde yer alması da sağlanıyor. Bu ofislerde yürütülen ve yürütülecek çalışmalar, gönüllülük faaliyetlerinin yaygınlaşmasına ve toplumsallaşmasına katkı sunması bakımından son derece önemli. Üniversitelerin talepleri alınarak Bakanlığın uygun bulduğu kampüslerde, Bakanlık tarafından Genç Ofisler kuruluyor. Bu ofisler, Bakanlığın faaliyetleri için de irtibat noktaları oluyor.

ENGELLİLER DE SPORA ULAŞIYOR

Genç ofisler ile engelli öğrencilerin de desteklenmesi takdir topluyor. Engelli öğrencilere yönelik faaliyetler ve projeler de ayrıca destekleniyor. Ayrıca, gençlik ve spor faaliyetlerinde nitelikli insan kaynağını artırmak amacıyla spor bilimleri alanında öğrenim gören öğrencilerie Bakanlığın taşra teşkilatındaki ilgili birimlerinde staj yapma imkanı veriliyor.

GENÇLER ZARARLI ALIŞKANLIKLARDAN UZAKLAŞIYOR

Yükseköğretim kurumlarında sportif faaliyetlerin artırılmasının gençleri zararlı alışkanlıklardan ve bağımlılıktan da uzak tutuyor. Genç ofisin aracılık ettiği faaliyetler özgüveni ve sorumluluk duygusu yüksek, daha olumlu, umutlu ve mutlu bireyler yetişmesine katkı sunuyor.

GENÇ OFİSLER FIRSATLAR SUNUYOR

Genç Ofisler, üniversite gençlerinin, gönüllülük faaliyetlerini hayata geçirmelerinin yanı sıra onlara kariyer planlamaları noktasında da fırsatlar sunuyor. Toplumda sosyal barışın sağlanmasına yönelik projelerin üretildiği Genç Ofisler, üniversite gençlerinin kişisel gelişimine de katkı sağlıyor. Üniversitelerde gönüllülük çalışmaları ve sosyal sorumluluk seçmeli ders olarak veriliyor.

GÖLBAŞI İLÇESİ'NİN TARİHİ 

Gölbaşı ve çevresinin özellikle Tunç Devrinde yerleşim alanı olmaya başladığı, Hititler, Frigler, Persler, Romalılar, Bizanslılar, Anadolu Selçuklu ve Osmanlılar döneminde de bu özelliğini devam ettirdiği Kültür ve Turizm Bakanlığı Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Genel Müdürlüğünce Gölbaşı çevresinin çeşitli bölgelerinde yapılan kazı çalışmaları, inceleme ve araştırmalar sonucu ortaya çıkmıştır.

Gölbaşı’nın ilçe olması ise çok eskilere dayanmaz. Gölbaşı daha önce Örencik Köyüne bağlı Gölhanı adı ile anılan bir mahalle iken 1923 yılında, buraya Oğulbey Köyündeki Bucak Müdürlüğü ile Jandarma Karakolunun taşınması ile Gölbaşı Nahiyesi adını aldı. 1936 yılında ise ilçe olan Çankaya’ya bağlandı. 1955 yılında E-5 Devlet Karayolunun bu bölgeden geçmesi ile Gölbaşı’nın nüfus artışı ve gelişmesi hızlandı. 1965 yılında da Gölbaşı Belediye teşkilatı kuruldu. 29.11.1983 gün ve 2963 sayılı Kanun ile de Çankaya'dan ayrılarak ilçe oldu. 22.10.1990 tarih ve 90/1117 sayılı Bakanlar Kurulu kararı ile 2872 sayılı Çevre Kanununun 9 uncu maddesine dayanılarak “Gölbaşı İlçesi Özel Çevre Koruma Bölgesi” olarak ilan edildi. 1991 yılında da Gölbaşı Belediyesi Büyükşehir Belediyesi sınırları içine alındı.

Bugün Gölbaşı ilçesi Ankara Büyükşehir Belediyesi sınırları içerisinde, 122.288 nüfusu ve 1300 km²'lik yüzölçümüyle devamlı gelişen ve büyüyen bir ilçe konumundadır

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.