Hava Durumu

Ankara Keçiören lavanta bahçesi genişliyor. Keçiören kavantalarının özelliği nedir? Lavanta bitkisi hangi mevsimde dikilir!

Keçiören'de ücretsiz hizmet veren ‘Lavanta ve Gül Bahçesi Çekim Platosu’ belediye ekipleri tarafından başlatılan çalışma ve estetik görünüm ile genişletiliyor.

Haber Giriş Tarihi: 18.12.2022 12:00
Haber Güncellenme Tarihi: 17.12.2022 23:14
https://www.yozgatcamlik.com/
Ankara Keçiören lavanta bahçesi genişliyor. Keçiören kavantalarının özelliği nedir? Lavanta bitkisi hangi mevsimde dikilir!
LAVANTA VE GÜL BAHÇESİ GENİŞLETİLİYOR

Keçiören Belediyesi tarafından ilçedeki Ovacık Mahallesi’nde 20 dönümlük alana kurulan ve ücretsiz hizmet veren ‘Lavanta ve Gül Bahçesi Çekim Platosu’ belediye ekipleri tarafından başlatılan çalışmayla genişletiliyor. Ekipler platoda, toprak tesviye ve mevsime uygun gül dikimi yaparak burayı daha estetik bir görünüme kavuşturuyor. 

Keçiören Belediye Başkanı Turgut Altınok da burada yapılan çalışmaları denetleyerek yetkililerden bilgi aldı. Altınok aynı zamanda dünya evine giren ve çekim platosunda mutlu anlarını ölümsüzleştiren bir çiftle de sohbet ederek hayırlı olsun dileklerini iletti.

GENÇ ÇİFTÇİLER ÖĞRENİYOR

Başkan Altınok denetimlerinin ardından yaptığı açıklamada, “Ankara`da neye ihtiyaç var diye baktık. Genç çiftlerimiz, ailelerimiz, çocuklarımız fotoğraf çektirmek için uzak bölgelere gidiyordu. Biz de ilçemizdeki ekonomik değeri yüksek bir noktaya Lavanta ve Gül Bahçesi inşa ettik. Tüm vatandaşlarımıza ve çiftlerimize ücretsiz hizmet veriyor. Burayı büyüterek devasa bir çekim platosu haline getiriyoruz. Tesisimizi önce 50 dönüme çıkaracağız, ardından da 270 dönümü kaplayacak bir lavanta ve gül bahçesi hâline getireceğiz.” dedi. ​

LAVANTA ÇİÇEĞİ

Lavanta en güzel kokuya sahip olan çiçeklerden biri olduğu için evde yetiştirmek için harika bir tercih olabilir. Bakımı çok zor olmayan ve aynı zamanda da pek çok faydası olan bir çiçektir. Lavanta çok fazla çeşidi olan ve uzun yıllar öncesine dayanan taze bir bitkidir. Boyu 1,5 metre civarına kadar ulaşabilir. Çeşitli çiçek aranjmanlarında da oldukça hoş bir görüntü yaratmaktadır. 

Lavantanın Faydaları Nelerdir?

Lavantanın özellikle ağrı kesici olarak diş ağrısı ya da baş ağrısı gibi çeşitli alanlarda kullanımı vardır. Geçmişten günümüze lavantanın; yaraların tedavisinde, cilt ve saç bakımlarında, kremlerde, depresyon ya da uykusuzluğun tedavisi gibi farklı alanlarda kullanımına yer verilmiştir.

Lavantanın Bakımı Nasıl Yapılır?

Toprak ve Saksı

Lavantanın sağlıklı bir biçimde yetişebilmesi için, toprak alkali karakterde olmalıdır. Eğer ekeceğiniz toprak asidik karakterde ise, toprağın asiditesini kireç ekleyerek azaltabilirsiniz; böylece alkali bir toprak elde etmiş olacaksınız.

Saksı tercihinde ise, alt tabakanın drenajının iyi olmasına dikkat etmelisiniz. Kumlu bir toprak kullanarak, drenajın iyi olmasını sağlayabilirsiniz; kumlar sayesinde suyun alt tabakaya ulaşması, diğer bir deyişle tahliyesi, daha kolay olacaktır.

Toprağın iyi bir drenaja sahip olması özellikle kış aylarında son derece önemlidir; aksi takdirde su iyi drene edilemediğinde, soğuk havalarda ortaya suyun donma riski çıkar ve bu da çiçeğin ölmesine sebep olabilir.

Lavanta çiçeği bakımı

Işık

Lavantayı konumlandırırken dikkat etmeniz gereken en önemli faktörlerden biri ışıktır. Ekeceğiniz alanda ya da saksıyı konumlandırdığınız yerde, lavantanın günde en az 5-6 saat civarı güneş alabilmesini göz önünde bulundurmalısınız. Bu nedenle eğer bahçeye ekecekseniz, bahçedeki diğer ağaçların ya da çiçeklerin lavantanın güneş almasına engel olmamasına dikkat etmelisiniz.

Sulama

Lavanta susuzluğa dayanıklı bir bitkidir, ancak özellikle büyüme ve gelişme evresinde çiçeği düzenli bir şekilde sulamanızda fayda var. Sıcak yaz aylarında, haftada 1-2 kez sulamanız yeterli olacaktır. Sulamak için toprağının hafif derece kurumasını beklemelisiniz. Kış aylarında ise sulama sıklığını bir miktar daha azaltabilirsiniz.

Sularken dikkat etmeniz gereken noktalardan biri ise, yapraklarını ve çiçeklerini ıslatmamanız gerektiğidir. Aksi takdirde yapraklardaki sular, mantarların üremesine uygun bir ortam oluşturabilir.

Lavanta çiçeği sulama

Ekim

Lavantaları ekerken, çiçeklerin arasında 40-50 cm civarı boşluklar bırakmanızda fayda var. Bu şekilde ektiğiniz her lavanta kendine ait bir alan elde edecektir ve gerek besin açısından, gerekse büyüdüğünde kaplayacağı yer açısından sorunlar ortaya çıkmayacaktır. Yine saksıya ekecekseniz, çiçeğe yeteri kadar alanı sağladığınızdan emin olmalısınız; bunun için mümkünse büyük boyutlarda saksılar tercih etmelisiniz.

Gübreleme

Gübre açısından çok zengin bir toprak, lavantanın çiçek açmasına ya da çiçeklerinin daha az kokulu olmasına neden olabilir. Ancak zayıf bir toprağın da bitkinin gelişimine engel olabilme ihtimali vardır. Eğer toprak çok zayıf ise, çiçeklenme zamanı gelmeden önce aşırıya kaçmadan bir miktar gübreleme yapmanızda fayda var.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.