Gölbaşı 5G İle teknolojinin de merkezi olma yolunda

Gölbaşı vilayetler evinde Gölbaşı'nın 5G'si sloganıyla akıllı kent uygulaması kapsamında yeni bir teknoloji merkezinin temeli atıldı.

Haber Giriş Tarihi: 03.02.2023 16:06
Haber Güncellenme Tarihi: 03.02.2023 16:06
https://www.yozgatcamlik.com/
Gölbaşı 5G İle teknolojinin de merkezi olma yolunda

Tarım, turizm, öğrenci, sanayi ve spor kenti olarak tanımlanan, yeşilin ve mavinin başkenti Gölbaşı, “Gölbaşı’nın 5G’si” ile beraber sürdürülebilirliğin ve teknolojinin de merkezi oluyor. Cumhuriyetin 100. yıl dönümü dolayısıyla, çalışmalarına kararlılıkla ve azimle devam eden Gölbaşı Belediyesi, “Gölbaşı’nın 5G’si”ni, akıllı kent uygulamalarını Türkiye’nin İlk Dijital Temel Atma Töreni’yle Vilayetler Evi’ndeki lansmanda paylaştı.

AKILLI KENT PROJELERİNİ UYGULAMALI OLARAK ANLATTI

Gölbaşı Belediye Başkanı Ramazan Şimşek konuşması esnasında canlı yayınla kar küreme araçlarına bağlanarak uygulama sayesinde yol temizleme çalışmalarını katılımcılara izletti, uygulama içindeki kısımlara tabletinden bağlanarak lansmana katılanlara akıllı kent projelerini uygulamalı olarak anlattı. Etkinliğe katılanlar VR Gözlükleri takarak Tulumtaş Mağarası, Üniversiteler Caddesi, Spor Merkezleri, Eğitim Merkezleri gibi yerleri sanal olarak gezme imkânı buldu. Konuşmaların ardından protokol üyeleri birlikte sahnede Gölbaşı’nın 5G’si projesinin dijital olarak açılışını gerçekleştirdi.

5G; GENÇ, GÜVENLİ, GERİ DÖNÜŞÜM, GELİŞMİŞ VE GELECEK KELİMELERİNİ TEMSİL EDİYOR

Türkiye’de ve dünyada Gölbaşı’nın öncülerinden olacağı akıllı kent uygulamalarını da kapsayan 5G; genç, güvenli, geri dönüşüm, gelişmiş ve gelecek kelimelerini temsil ediyor. Hitit ordusunun geçiş güzergâhı olan Külhöyük kazısı ile geçmişine sahip çıkan, Sanat Sokağı’nda kültürünü geleceğe taşımak için çalışmalarına devam eden Gölbaşı Belediyesi, 5G ile ilçenin geleceğine yatırım yapıyor. 5G ile beraber Gölbaşı’nı akıllı kent haline getirecek olan Gölbaşı Belediyesi, akıllı kent uygulamaları kapsamında; akıllı afet yönetimi, akıllı sulama, akıllı ulaşım gibi projeleri hayata geçiriyor.

YAPAY ZEKÂYI KULLANARAK KAYNAK VERİMLİLİĞİ

Gölbaşı Belediyesi büyük veri ve yapay zekâyı kullanarak kaynak verimliliği sağlayıp tasarruf ederek ilçedeki yaşam kalitesini artırıyor. Çevreci bir yönetim sergileyen Gölbaşı Belediyesi, geri dönüşüme önem verirken karbon ayak izini azaltmak için de çalışmalarına devam ediyor. Nesnelerin interneti teknolojisi geçiş yapan Gölbaşı Belediyesi, gerçek zamanlı olarak verileri analiz ederek tasarrufa katkı sunuyor, bu sayede vatandaşlar daha güvenilir ve hızlı hizmet alıyor.

MEVLÜT KARAKAYA: GÖLBAŞI'NDA 50 YILDIR OLMAYAN DEĞİŞİKLİKLER OLUYOR

MHP Genel Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Mevlüt Karakaya konuşmasında, “Ben buraya teşekkür etmek için çıktım. Sayın Belediye Başkanımız, Değerli Belediye Başkan Yardımcımız 5G’nin ne olduğu ile ilgili kapsamlı bilgiler verdiler. Teknoloji konusu tabi hep gündemde. Teknolojinin çok güzel yanları var. Türkiye’de bu konuda ilklerden olduğu için Sayın Belediye Başkanımız Ramazan Şimşek’i bu atılımından ve hızından dolayı kutluyorum. Bu hizmeti gerçekleştiren ve buna destek veren herkese teşekkür ediyorum. Gölbaşı’nın son 30,40, 50 yılında olmayan değişiklikler olmaya başladı artık. Gölbaşı’nın iki yakasının birleşmesiyle beraber ve süreci devam Büyük Gölbaşı Projesi ile Gölbaşı’nın çehresi değişmeye başladı. Sayın Cumhurbaşkanımıza, Bakanlıklarımıza ve Belediye Başkanımıza bu konularda tekrardan teşekkür ediyorum. Cumanız mübarek olsun.” dedi.

ZEYNEP YILDIZ: İŞBİRLİĞİ İLE ÇOK ÖNEMLİ YENİLİKLER

AK Parti Ankara Milletvekili Zeynep Yıldız konuşmasında, “Cumhur İttifakı’nın bir belediyesi olan Gölbaşı Belediyemizin ve diğer kurumlarımızın ne kadar büyük işler yaptığını bu organizasyonla ortaya koymuş olduk. Bizlere bu vizyonu sağlayan Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’a çok çok teşekkür ediyorum. Bakanlığımızın sunduğu altyapı sistemiyle Belediyemizin akıllı uygulamalarıyla çok değerli bir işbirliği ortaya çıkmış. Emeği geçen herkese teşekkür ediyoruz.” dedi.

TÜRKSAT OLARAK BU KONUDA ÖNEMLİ ADIMLAR ATIYORUZ

TÜRKSAT Genel Müdürü Hasan Hüseyin Ertok konuşmasında, “ Dijital dönüşüm yaşadığımız şehirleri ve belediyelerimizi önemli şekilde dönüştürmektedir. Akıllı şehirler farklı sistemlerin birbirleriyle uyum içinde çalıştığı, vatandaşların hayatlarını kolaylaştıran şehirlerdir. Biz TÜRKSAT olarak bu konuda önemli adımlar atıyoruz. Bakanlıklarımızla koordineli şekilde çalışıyoruz. Gölbaşı’mıza da TÜRKSAT olarak desteğimiz devam ediyor.” dedi.

AKILLI ŞEHİR DİJİTAL ŞEHİR DEMEK DEĞİL

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı Coğrafi Bilgi Sistemleri Genel Müdürü İsmail Tüzgen konuşmasında, “Bu 5G’nin başı Genç ile başlıyor sonu Gelecek ile bitiyor. Çok güzel kurgulanmış. Gölbaşı çevre açısından çok iyi olduğu gibi teknoloji açısından da çok iyi hale gelecek, burada Akıllı bir Yaşam Laboratuvarı oluşturuyoruz. Akıllı şehir dijital şehir demek değildir, akıllı şehir yaşamı kolaylaştıran uygulamalar demektir. Zaman içerisinde bunu hepimiz göreceğiz.” dedi.

GÖLBAŞI İÇİN VAR GÜCÜMÜZLE ÇALIŞMAYA DEVAM EDECEĞİZ

Gölbaşı Belediye Başkanı Ramazan Şimşek, “Cumhuriyetimiz yeni yüzyılına girerken, ikinci asrımıza yakışır projeler üretebilmek için gece gündüz durmadan çalışıyoruz. Kısa sürede önemli ve başarılı işlere imza attığımız Gölbaşı için var gücümüzle çalışmaya devam edeceğiz. Ankara’nın can damarı ve akciğeri olan Gölbaşı ilçemiz artık teknolojin ve sürdürülebilirliğin de kalbi olma yolunda ilerliyor.” dedi.

Başkan Şimşek konuşmasına şu şekilde devam etti: “Kısa zamanda çok büyük işler başardık. Bu başarının sırrı ortaya koyduğumuz slogan ile hayata geçti. “Başkentte Başka Kent”, işte bu çıkışımızla yola koyulduk. Stratejik öneme sahip Gölbaşı’nın; tarım, sanayi, turizm, öğrenci kenti olmasının yanı sıra teknolojiye ve gelişime olan özlemini de sona erdirmeyi amaçladık.”

“BU TEMELDE KAZMA DA, KÜREK DE YOK. HER ŞEY DİJİTAL.”

Başkan Şimşek, “İlk gün arkadaşlarıma verdiğim talimatım ‘Öyle bir kent tasarlayacağız ki her alanda gelişen, büyüyen, örnek alınan ve yaşanabilen güvenli bir ilçe olacak’. İşte bu anlayışla yaptığımız her çalışma bize büyük bir data ve kurumsallık kazandırdı. Bu birikimi dijital dünyaya açmak için o günden beri  çalışıyoruz ve bugün yeni yüzyılın teknoloji kenti olma yolunda  altyapısını hazırlamış, “Akıllı Kent Laboratuvarı” olmayı başarmış ilk belediye durumundayız. Büyükşehir Belediyeleri dâhil olmak üzere her kurumun örnek alacağı bir sistemin temelini bugün atıyoruz. Bu temelde kazma da, kürek de yok. Her şey dijital.” dedi.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.