Hava Durumu

Küresel Gazeteciler Konseyi Yeni Genel Merkezi Ankara Balgat'ta açıldı: Açılışa yoğun katılım!

Genel başkanlığını Mehmet Ali Dim'in yaptığı Küresel Gazeteciler Konseyi'nin Ankara'daki yeni genel merkez ofisi, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü'nde açıldı.

Haber Giriş Tarihi: 11.01.2023 13:49
Haber Güncellenme Tarihi: 11.01.2023 14:32
https://www.yozgatcamlik.com/
1
GAZETECİLİK MESLEĞİNE YAKIŞIR BİNA

Yapılan ilk toplantının ardından yönetim kurulu üyeleri Anıtkabir’i ziyaret ettiler. KÜRESEL Gazeteciler Konseyi’nin (KGK) Ankara Balgat’ta yapımı tamamlanan yeni genel merkez ofisi, KGK üyeleri, gazeteciler ve paydaş kuruluşların hizmetine sunuldu. Kurulduğu tarihten bu yana Kavaklıdere’de çok katlı bir binada hizmet veren konsey, bu binanın kentsel dönüşüm nedeniyle yıkım programına girmesi nedeniyle yeni bina arayışına girmişti.  Konsey, çok katlı plazaları ve iş merkezleriyle son yıllarda Ankara’nın en popüler semti haline gelen Balgat’ta Bayraktar Plaza’nın dördüncü katını yeni genel merkez ofisi olarak belirledi. Toplamda 350 metrekarelik bir alana sahip olan ofis, yaklaşık iki ay süren tadilat çalışmalarının tamamlanmasından sonra 2023 yılbaşı itibariyle hizmete girdi. Yeni genel merkezde 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü dolayısıyla bir resepsiyon gerçekleştirildi.

YENİ GENEL MERKEZ DUALARLA AÇILDI

Küresel Gazeteciler Konseyi (KGK)‘nin 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü nedeniyle düzenlediği resepsiyonda Ankara’nın önde gazetecileri ve siyasileri bir araya geldi.

Balgat’taki yeni Genel Merkez binasının açılışının da yapıldığı 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü resepsiyonu genel merkez binasının fuaye salonunda gerçekleşti. Konuklara sıcak ve soğuk içeceklerin yanısıra, börek, kanepe ve kuru pasta çeşitleri ikram edildi. Etkinliğe ve açılış törenine TBMM Eski Başkanı ve Başbakan eski Yardımcısı Bülent Arınç ile Diyarbakır Milletvekili ve Tarım Eski Bakanı Mehdi Eker, TBMM Kadın-Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu Başkanı ve Edirne Milletvekili Fatma Aksal, Osmaniye Milletvekili Mücahit Durmuşoğlu, Antalya Milletvekili İbrahim Aydın, Edirne Milletvekilleri Okan Gaytancıoğlu ve Orhan Çakırlar’ın yanısıra Gelecek Partisi Genel Başkan Yardımcısı Selçuk Özdağ, DEVA Partisi Genel Başkan Yardımcıları Mustafa Uçak ve Mehmet Emin Ekmen ile Kültür ve Turizm Bakan Danışmanı Hayri Çavuşoğlu ve Ankara’daki sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, akademisyenler, iş insanları ve çok sayıda KGK üyesi gazeteci katıldı.

KGK yeni Genel Merkezi’nin hizmete girmesi ve 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Gün nedeniyle düzenlenen etkinlikte konuşan Genel Başkan Mehmet Ali Dim, Türkiye’nin tüm illeri dışında 60 ülkede temsilci atandığını söyleyerek, “2023 yılsonuna kadar hedefimiz 100 ülkede temsilcilik açmak. Mesleki sorunların tespiti ve çözüm önerileri sunmanın yanında en önemli misyonlarımızdan birisi de kamu diplomasisi yürütmek. Bu kapsamda ortaya koyduğumuz tüm çalışmalarda ülkemizin uluslararası platformlarda haklı davasına destek verebilmek adına meslektaşlarımız aracılığıyla faaliyetler yürütüyoruz” dedi.

Diyarbakır Milletvekili ve Eski Tarım Bakanı Mehdi Eker ise gazetecilik mesleğinin çok eskiye dayanan tarihi olduğunu anlatarak basının toplum ile kamu düzeni arasında önemli bir görev üstlendiğine vurgu yaptı. Görev aldığı hükümetlerde uzun yıllar basından sorumlu bir şekilde çalışmalar yürüttüğünü belirten Meclis Eski Başkanı Bülent Arınç, “Siyasette basının bize ambargo uyguladığı yıllarda sesimizi duyurmak için bize yerel gazeteciler bizlere ekranlarını ve sayfalarını açtı. Anadolu basınının bu önemli misyonunu çok iyi biliyorum. Bu nedenle görev yaparken öncelikle yerel basının korunması noktasında büyük hassasiyet gösterdim. Bu bakışın dışında Küresel Gazeteciler Konseyi’nin önemli misyonunun da kamu diplomasisi yürütmek olduğunu gayet iyi biliyorum. Bu alanda ülkemizin çok ciddi eksikliği olduğunun farkındayım. KGK’nın bu eksikliği giderme ve mevcut açıkları başarıyla kapatma noktasındaki girişimlerini takdirle karşılıyorum” ifadelerini kullandı.

Konuşmalardan sonra yapılan dua sonrasında konuklarla birlikte kurdele kesilerek yeni Genel Merkez binasının açılışı yapıldı.

YILIN İLK TOPLANTISI GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Resepsiyonun ardından KGK yönetim kurulu, 2023 yılının ilk toplantısını gerçekleştirdi. KGK Genel Başkanı Mehmet Ali Dim öncülüğünde gerçekleştirilen toplantıda önemli kararlar alındı. Toplantıya ilişkin KGK Genel Başkanı Dim, “Ankara Balgat’taki yeni genel merkez binamızda ilk yönetim kurulu toplantımızı gerçekleştirdik. Alınan kararların hayırlı olmasını temenni ederiz” dedi.

KGK ATA’NIN HUZURUNA ÇIKTI


KGK üyeleri saat 15.00’te ise Anıtkabir’i ziyaret etti. Ata’ya çelenk sunan KGK heyeti, saygı duruşunda bulundu.

Ziyarete ilişkin bir paylaşım yapan KGK Genel Başkanı Dim, “10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü dolayısıyla KGK üyelerimizle gerçekleştirdiğimiz Anıtkabir ziyaretinde Atamıza çelenk sunduk ve manevi huzurunda saygı duruşunda bulunduk. Şeref defterine duygu, düşünce ve dileklerimizi yazdık. Atamızın ruhu şad olsun” ifadelerine yer verdi.

MEHMET ALİ DİM: 60 ÜLKEDE TEMSİLCİSİ OLAN MEDYA ORGANİZASONU OLDUK

Açılışta konuşma yapan KGK Başkanı Mehmet Ali Dim, programa katılan Eski TBMM Başkanı Bülent Arınç ve Eski Tarım Bakanı Mehdi Eker'e teşekkür etti. 2022 sonu itibarıyla 60 ülkede KGK Temsilcisi olduğunu vurgulayan Dim, yılsonu hedefinin 100 ülke olduğunu belirtti. Dim, dış temsilciler vasıtasıyla, Türkiye'nin kamu diplomasisine de katkıda bulunduklarının altını çizdi. Mehmet Ali Dim, yeni binada KGK'nin müsyonuna uygun şekilde hizmet vereceklerini kaydetti. 

AÇILIŞA YOZGAT'TAN DA KATILIM

Küresel Gazeteciler Konseyinin yeni genel merkez açılışına KGK Yozgat temsilcisi ve Çamlık Medya Genel Yayın Yönetmeni Tarık Yılmaz da katıldı. Tarık Yılmaz, gazetecilik adına son derece önemli bir kuruluş olan Kürsel Gazeteciler Konseyinin, yeni yerinde amacına çok daha iyi bir şekilde hizmet vereceğine inancının tam olduğunu dile getirdi.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.