Hava Durumu

Mamak Belediyesi Tarihi, Kültür ve Sanatla Buluşturuyor

Mamak'ta Tarihi Şafaktepe Dekovil Hattı Mamak Belediyesi tarafından sergi ve sanat galerisine dönüştürülüyor.

Haber Giriş Tarihi: 25.01.2023 11:03
Haber Güncellenme Tarihi: 25.01.2023 11:03
https://www.yozgatcamlik.com/
Mamak Belediyesi Tarihi, Kültür ve Sanatla Buluşturuyor

KÖRFEZ SAVAŞI’NDA SIĞINAK OLARAK KULLANILMIŞTI

Osmanlı Devleti'nin son dönemleri 1915-1917 yılları arasında yapılan Mamak ilçesine bağlı Şafaktepe Mahallesi’ndeki dekovil hattı (tren hattı) yıllar içerisinde, araba yolu, soğuk hava deposu ve son olarak Körfez Savaşı’nda sığınak olarak kullanılmıştı. 

Fuaye, sergi ve sanat  galerisinden oluşacak 8 metre genişliğinde, 165 metre uzunluğundaki Şafaktepe Tarihi Dekovil hattı önümüzdeki ay hizmete girecek. Tarihi dokusu ve atmosferine uygun düzenlemeler yapılarak restore edilen tarihi mekan, şimdiden Mamak’ın önemli kültür sanat merkezleri arasına girmeye aday.

ÖNÜMÜZDEKİ AY HİZMETE GİRECEK

Tarihi, kültür ve sanatla buluşturan Mamak Belediyesi çalışmalarda sona geldi. Mamak Belediye Başkanı Murat Köse müjdeyi sosyal medya hesabından duyurdu. Başkan Murat Köse, “Sergi ve Sanat Galerisine dönüştürme ve Restorasyon çalışmalarında sona gelindi.Çeşitli etkinliklere de ev sahipliği yapacak Tarihi Şafaktepe Tüneli inşaAllah önümüzdeki ay hizmete girecek” dedi.

MUSİKİ MUALLİM MEKTEBİ’NDE CAZ RÜZGARI

 

Kültür sanat etkinliklerinin bir numaralı adresi haline gelen Musiki Muallim Mektebi’nde Hacettepeli öğrencilerin caz konseri büyük ilgi gördü. Cumhuriyet tarihinin ilk konservatuvarı Musiki Muallim Mektebi’nde, konservatuvarın tarihine yakışır kültür sanat etkinlikleri düzenlenmeye devam ediyor. Hacettepe Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Caz Ana Sanat Dalı öğrencileri,  Musiki Muallim Mektebi Muhsin Ertuğrul Sahnesi’nde dinleyenlere unutulmaz bir akşam yaşattı.nVokalde Ceren Bilgin, saksafonda Tarık Temüge, Bas gitarda Emre Gezer, Davulda Ruhican Bozcu’nun sahne aldığı konseri, Mamak Belediye Başkan Yardımcısı Mehmet Düğmeci de caz severlerle birlikte dinledi. Cazın en seçkin örneklerinin seslendirildiği konser dinleyenlerden büyük alkış aldı. Konserin sonunda Mamak Belediye Başkan Yardımcısı Mehmet Düğmeci, Hacettepe Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Caz Ana Sanat Dalı öğrencilerine çiçek takdiminde bulundu.

“SANATIN HER DALINI MAMAK’A TAŞIYORUZ”

Mamak Belediye Başkanı Murat Köse, “Mamak Belediyesi olarak Musiki Muallim Mektebimizde farklı etkinlikler düzenlemeye devam ediyoruz. Sanatın her dalını Mamak’a taşıyoruz. Musiki Muallim Mektebimizin ev sahipliğinde yapılan konserler, tiyatrolar ve daha pek çok türdeki etkinlikler bizleri mutlu ediyor. Mamak’ta kültürel belediyecilik faaliyetlerimize hız kesmeden devam edeceğiz” dedi. 

--

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.