Hava Durumu

Mamak'ta barınağın kapısı medyaya açıldı... Veteriner Kevser Koç Güney: Bilinçli kara propaganda yapıldı!

Mamak Belediyesi Veteriner İşleri Genel Müdürü Kevser Koç Güney, "Sosyal medya üzerinden algı operasyonu ile karşı karşıya kaldık, hayvana şiddet olmaz" dedi.

Haber Giriş Tarihi: 30.11.2022 08:50
Haber Güncellenme Tarihi: 30.11.2022 08:50
https://www.yozgatcamlik.com/
Mamak'ta barınağın kapısı medyaya açıldı... Veteriner Kevser Koç Güney: Bilinçli kara propaganda yapıldı!

Ankara'da hafta sonu bir grup hayvansever, Mamak Belediyesi Sokak Hayvanları Rehabilitasyon Merkezi'nde sokak köpeklerine eziyet edildiğini iddia ederek, protesto amacıyla barınak önünde toplanmıştı. Mamak Belediyesi, söz konusu köpeklerin görüntülerini sosyal medya hesabından paylaşarak, olaydaki 2 köpeğin de sağlıklı olduğunu duyurmuştu.

Mamak Belediyesi Veteriner İşleri Genel Müdürü Kevser Koç Güney olayın aslını anlattı

Konuyla ilgili merkezde basın toplantısı düzenleyen Mamak Belediyesi Veteriner İşleri Genel Müdürü Kevser Koç Güney, "Geçtiğimiz hafta kamuoyunu da yakından ilgilendiren, sosyal medya üzerinden bir algı operasyonu ile karşı karşıya kaldık. Tamamen yanlış aksettirilen olayın aslı şöyle gerçekleşmiştir; Trafik kazası sonucu yaralandığı belirtilen köpeğin, ekiplerimiz adrese ulaştığında öldüğü tespit edilerek araca alınmıştır. Bu sırada diğer ekiplerimiz daha önce planlanan saha çalışması için Ege Mahallesi'ne gitmişlerdir. Aynur Öztürk adlı vatandaşın evinin olduğu sokakta çalışma yapılırken kendisi, çalışanlarımıza müdahale ederek kamuya ait aracımızın kapaklarını zorla ve izinsiz açmıştır. Ekip çalışanlarımızı tehdit etmiş, anestezi altında olan diğer köpekleri aracın içinden çıkartarak yere atmış, 'belediye köpekleri öldürüyor' diyerek ve telefonuyla çekim yaparak sosyal medyadan görüntüleri yaymıştır. Ben de ekibin başındaydım. Benim de içinde bulunduğum aracı yumruklayarak saldırgan tavır sergilemiştir" dedi.

Konu açıklığa kavuşmuştur

Tarım ve Orman Bakanlığı 9'uncu Bölge Müdürlüğü Hayvan Hakları Birimi ile İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü ekiplerinin de konuyla ilgili gerekli incelemeleri yaptığını kaydeden Güney, "Bir köpeğin kaza sonucu öldüğü, diğer 2 köpeğin hayatta olup anestezi altında oldukları ve trafik kazası sonucu ölen olan kanamalı köpeğin kanının diğer 2 hayvana bulaştığı tespit edilmiş ve sağlıklı oldukları görülerek tutanak altına alınmıştır. Ve böylece konu açıklığa kavuşmuştur" diye konuştu.

"Çalışanlara küfür, tehdit ve hakaret"

Olay günü kendisini hayvansever olarak tanımlayan bir grubun da merkeze gelip tesisin kapısında toplanarak eylem yaptığını ve kapıları kırarak içeriye girdiğini belirten Güney, "Çalışanlara küfür, tehdit ve hakaret ederek saldırgan ve taşkın hareketlerde bulundular. Yaşanılan bu talihsiz olayın sorumlusu olan kişiler hakkında gerekli bütün yasal işlemler başlatılmıştır" ifadelerini kullandı.

Ölümle sonuçlanan birçok ısırma vakası gerçekleşti, bunların da önüne geçmemiz lazım

Güney, küpeli köpeklerin kanuna aykırı olarak yasa dışı toplatıldığı iddialarına ilişkin de, "Hakkında şikayet olmayan, saldırgan özellik göstermeyen hayvanları zaten almıyoruz. Ancak biz vatandaşın can güvenliğini de sağlamak zorundayız. Ölümle sonuçlanan birçok ısırma vakası gerçekleşti, bunların da önüne geçmemiz lazım. Küpeli de olsa bir ısırma vakası gerçekleştiğinde mecburen o köpeği müşahade altına almak zorundayız" dedi.

Güney, açıklamanın ardından basın mensuplarıyla barınağı gezerek çalışmalar hakkında bilgiler verdi

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.