Hava Durumu

Polatlı'da gün kadın hakları günü

Polatlı'da Yerel Eşitlik Eylem Planı kapsamında 5 Aralık Türk Kadınına Seçme ve Seçilme Hakkı verilmesinin 88. yılında “Siyasette Kadın Temsili” konulu  seminer

Haber Giriş Tarihi: 06.12.2022 15:28
Haber Güncellenme Tarihi: 06.12.2022 18:53
https://www.yozgatcamlik.com/
Polatlı'da gün kadın hakları günü
POLATLI DA SİYASETTE KADIN YERİ ANLATILDI

Türkiye Belediyeler Birliği Sosyal Projeler Koordinatörü Gülfem Kıraç Keleş siyasette kadının yeri ve önemini anlattı. Polatlı Belediyesi Kadın-Erkek Fırsat Eşitliği Komisyon Başkanı  Serpil Öztürk “ Bugün biz seçilmiş kadınlar olarak haklarımız varsa bunu Türkiye Cumhuriyeti Devleti kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’e borçluyuz. Minnetle ve şükranla anıyoruz. Bizler kadın Belediye Meclis üyeleri olarak Yerel Eşitlik Eylem Planı  kapsamında kadınların problemlerini, sorunlarını tespiti ve çözümü yolunda bir düzine çalışmalar başlattık”dedi.

SİYASETTE KADIN TEMSİLİ

5 Aralık Türk Kadınına Seçme ve Seçilme Hakkı verilmesinin yıldönümü nedeniyle Yerel Eşitlik Eylem Planı kapsamında   Polatlı Belediyesi Hanımlar Konağında “Siyasette Kadın Temsili” konulu program düzenlendi. Türkiye Belediyeler Birliği Sosyal Projeler Koordinatörü Gülfem Kıraç Keleş’in sunum yaptığı programa Polatlı Belediye Başkan Yardımcısı Salih Tekeli, Polatlı Belediye Başkanı Mürsel Yıldızkaya’nın eşi Şaduman Yıldızkaya, Polatlı Belediyesi Kadın-Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu Üyeleri Serpil Öztürk, Canan Türker, Seda Aşıbol , Ayla Kandemir, Belediye Meclis Üyesi Metin Baysar, Polatlı Şehit Ailelerine hizmet derneği temsilcileri, Muhtarlar Derneği,  Yardım Sevenler derneği  temsilcileri ve vatandaşlar katıldı.

ÖZTÜRK: KADINLAR OLARAK HAKLARIMIZ VARSA ATATÜRK’E BORÇLUYUZ

Programın açılış konuşmasını gerçekleştiren Polatlı Belediyesi Kadın-Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu Üyeleri Serpil Öztürk, “5 Aralık 1934 yılında Türk kadını Seçme ve Seçilme hakkını almıştır ve o dönemde Avrupa’nın pek çok ülkesinde kadınların seçme ve seçilme hakkı yoktu. Bugün biz seçilmiş kadınlar olarak haklarımız varsa bunu Türkiye Cumhuriyet’i Devlet’i kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’e borçluyuz. Minnetle ve şükranla anıyoruz. Bizler kadın Belediye Meclis üyeleri olarak Yerel Eşitlik Eylem Planı  kapsamında kadınların problemlerini, sorunlarını tespiti ve çözümü yolunda bir düzine çalışmalar başlattık. Amacımız Kadın Dostu Kent unvanını alabilmek. Bu yolda bize destek veren başta Belediye Başkanımız Mürsel Yıldızkaya olmak üzere Türkiye Belediyeler Birliği’ne, Sivil Toplum Kuruluşlarımıza, bütün Polatlı halkına teşekkür ediyoruz.” dedi.

TÜRKER: ATATÜRK, TÜM DÜNYAYA ÖRNEK OLACAK BİR KARARA İMZA ATTI

Daha sonra konuşma gerçekleştiren Polatlı Belediyesi Kadın-Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu Üyesi Canan Türker şunları söyledi; “Yerel eşitlik eylem planı kapsamında Polatlı’mızda bir dizi etkinliğe imza attık. Kadın-Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonumuz Kasım ayında kadına şiddete ilişkin farkındalık yaratmak üzere 25 Kasım’da Cumhuriyet Meydanında paydaşlarımız ile birlikte bir dizi etkinlik gerçekleştirdik. Bugün ise 5 Aralık 1934’te hayata geçirilen Kadına Seçme ve Seçilme Hakkı verilmesinin 88. Yıldönümü. Atatürk, tüm dünyaya örnek olacak bir karara imza atarak kadınlara siyasi hayatta seçme ve seçilme hakkı tanınmasını sağladı. Bu karar ile birlikte kadınlar da artık birçok konuda söz söyleme hakkına sahip oldu. Kadınların siyasi hayatta seçme ve seçilme hakkını elde etmesi; toplumsal hayatta gerçekleşen Atatürk Devrimlerinin en önemlilerinden biridir. 1930 yılından itibaren çıkarılan bir dizi yasa ile önce Belediye seçimlerine katılma, sonra köylerde muhtar olma ihtiyar meclislerine seçilme hakkı tanınan kadınların milletvekili seçme ve seçilme hakları, 5 Aralık 1934’te Anayasa ve Seçim Kanunu’nda yapılan yasa değişikliği ile tanindi. Mustafa Kemal Atatürk, 1925’te Kastamonu’da yaptığı konuşmada şöyle der: “Toplumu kalkındırmak istiyorsak, izlememiz gereken daha emin ve daha etkili bir yol vardır. O da Türk kadınını çalışmalarımıza ortak etmek, hayatimizi onunla birlikte yürütmek, kadının, bilimsel, toplumsal ve ekonomik hayatta erkeğin ortağı, arkadaşı, yardımcısı ve koruyucusu yapma yoludur. “Türkiye’de kadınlar seçme ve seçilme hakkını İsviçreli kadınlardan 36, Fransız kadınlardan 11, Belçikalılardan 14 yıl önce elde etmiştir. Bugün ise 20 ilimizde kadın vekilimiz yoktur. Biz nüfusun yarısıyız, nüfusun yarısını oluşturan kadınların ülkemizin karar alma mekanizmalarında ve mecliste eşit sayıda yer almasını istiyoruz. Bu vesileyle başta Büyük Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ ü, silah arkadaşlarını ve aziz şehitlerimizi saygı, rahmet, minnetle anıyor, aziz hatıraları önünde saygıyla eğiliyorum.”dedi.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.