Hava Durumu

Tarihi Ulus Kent Merkezi projeleri ile Ankara'nın kimliği kente yansıyacak

Tarihi Ulus Kent Merkezi’ni yeniden canlandırma projelerinden; Görme Engelliler Müzesi, Ulus Kültür Merkezi ve Kapalı Dolmuş Durakları inşaatı devam ediyor.

Haber Giriş Tarihi: 07.01.2023 16:42
Haber Güncellenme Tarihi: 07.01.2023 16:42
https://www.yozgatcamlik.com/
Tarihi Ulus Kent Merkezi projeleri ile Ankara'nın kimliği kente yansıyacak
ULUS KÜLTÜR MERKEZİ PROJESİ SÜRÜYOR

Ankara Büyükşehir Belediyesi, Başkent tarihini gün yüzüne çıkaracak projelere imza atmaya devam ediyor.

Ulus Tarihi Kent Merkezi’nde yer alan ve Altındağ ilçesi Hacı Bayram Mahallesi’nde yapımına başlanan “Ulus Kültür Merkezi ve Kapalı Dolmuş Durakları” projesi inşaat çalışmasının yüzde 70’i tamamlandı. ABB Kültür ve Tabiat Varlıkları Daire Başkanlığı, Hacettepe Üniversitesi ve Anadolu Medeniyetleri Müzesi arasında imzalanan iş birliği protokolü çerçevesinde, Türkiye’nin ilk “Görme Engelliler Müzesi” de yapılacak. Müzedeki eserler, Türkiye’nin çeşitli müzelerinde sergilenen seçkin eserlerden oluşacak.

GÖRME ENGELLİLER DE BİLGİYE ULAŞABİLECEK

Proje; görme engellilerin bilgiye ulaşmasındaki güçlüklerin önüne geçilmesi, kültürel açıdan toplumsal bir hafıza oluşturulması ve herkes için müze anlayışının gelişmesi açısından Türkiye’de bir ilk olma özelliğine sahip olacak.


ABB ile Vakıflar Genel Müdürlüğü iş birliğiyle Hacı Bayram Veli Mahallesi’nde yer alan tescilli bir vakıf eseri olan ve 19. yüzyılda inşa edilen tarihi “Hamidiye Camisi”nin birebir aynısının yapılması ve yeniden Başkent tarihine kazandırılması için rölöve, restitüsyon ve restorasyon çalışmalarına başlandı.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.