Hava Durumu

TBMM'de sahte bal önergesi: Kimse Milletin hayatıyla oynayamaz

TBMM'de sahte bal üretiminin önüne geçilebilmesi için yapılacakların araştırılmasına dair önerge görüşüldü. İYİ Parti Ankara Milletvekili Halil Oral da konuştu

Haber Giriş Tarihi: 17.11.2022 11:33
Haber Güncellenme Tarihi: 17.11.2022 11:33
https://www.yozgatcamlik.com/
TBMM'de sahte bal önergesi: Kimse Milletin hayatıyla oynayamaz

TBMM'de CHP'li Mustafa Adıgüzel "sahte bal üretiminin ve tüketiminin önüne geçilmesi, arıcılıkta organize dolandırıcılığın ve bu durumun üzerindeki siyasi etkilerin araştırılması amacıyla Meclis araştırması" önergesi verdi. Önergenin görüşmeleri sırasında İYİ Parti ANkara Mİlletvekili İbrahim Halil Oral da konuştu.

"Gerçek bal ve diğerleri ayırt edilebilmeli"

İYİ Parti Ankara Milletvekili İbrahim Halil Oral konuşmasında  "Tarım ve Orman Bakanlığının denetimleri sıklaştırılmalıdır, gerekiyorsa bazı Avrupa ülkelerinde olduğu gibi kavanozların üstüne "sentetik bal" ya da "bal aromalı şurup" yazılması sağlanmalıdır. Vatandaş ne yediğini ve ne aldığını bilmelidir. Kıymetli milletvekilleri, bütün bu kara tablonun yanında bal üreticilerinin, arıcılarının dolandırıldıklarını da duymaktayız. Piyasadan şeker alamayan arıcılar bağlı oldukları birliklere ve platformlara başvurmaktadırlar ancak son üç dört ayda bu konuda mağduriyet yaşamış, dolandırıcılığa maruz kaldığını ifade etmiş pek çok arıcımız bizi de ziyaret ederek sorunlarını aktarmıştır. Bazı birlik başkanlarının, platform yöneticilerinin şirketlerinin Tarım Bakanlığının tağşiş listesinde çıkması ne kadar acıysa arıcıların dolandırılması da bir o kadar acıdır. Elimde gördüğünüz gibi pek çok arıcının bizde, bankalara yatırılmış olan dekontları mevcuttur, isteyen arkadaşımıza verebiliriz. Paralarını gönderip şekerlerini alamadıklarına dair dekontlar, mahkeme evrakları ve beyanlar bulunmaktadır; yargı süreçleri devam ettiği için bunları buradan açıklamayı doğru bulmuyorum. İşin acı yanı ise bazı iktidar partisi mensuplarının ve hatta milletvekillerinin de adları bu işlerin içinde geçmektedir. Kim arıcının emeğini sömürüyorsa, kim vatandaşın sağlığını tehdit ediyorsa iki elimiz onların yakasında olacaktır." ifadelerini kullandı.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.