Hava Durumu

Türkiye-Pakistan ilişkilerinin 75. yıl dönümü: Dışişleri Bakanlığı bahçesine ağaç

Türkiye-Pakistan ilişkilerinin 75. yıl dönümünde Dışişleri Bakanlığı bahçesinde tören düzenlendi. Etkinlik kapsamında Dışişleri Bakanlığı bahçesine ağaç dikildi

Haber Giriş Tarihi: 01.11.2022 09:00
Haber Güncellenme Tarihi: 01.11.2022 09:00
https://www.yozgatcamlik.com/
Türkiye-Pakistan ilişkilerinin 75. yıl dönümü: Dışişleri Bakanlığı bahçesine ağaç

Dışişleri Bakan Yardımcısı ve Avrupa Birliği (AB) Başkanı Büyükelçi Faruk Kaymakcı, Türkiye ile Pakistan arasındaki ilişkileri her alanda derinleştirmek için durmaksızın çaba göstermeye devam ettiklerini belirtti. Dışişleri Bakan Yardımcısı ve AB Başkanı Kaymakcı ile Pakistan'ın yeni Ankara Büyükelçisi olarak atanan Yusuf Cüneyd'in katıldığı programda iki ülke milli marşları okundu.Kaymakcı, burada yaptığı konuşmada, tarih boyunca Türkiye ile Pakistan'ın ve halklarının muazzam dayanışma gösterdiğini ve birbirlerine koşulsuz destek verdiğini belirtti.

Diplomatik boyutuna büyük önem

İki ülkenin Pakistan'ın 1947'de bağımsızlığını ilan etmesinin hemen ardından diplomatik ilişki kurduğunu dile getiren Kaymakcı, "Türkiye, bu ilişkinin diplomatik boyutuna büyük önem vermiş, bunu Türk edebiyatının mümtaz şairlerinden Yahya Kemal Beyatlı'yı Türkiye'nin Pakistan'daki ilk büyükelçisi olarak atayarak göstermiştir. O tarihten bu yana güçlü ikili bağlarımız iyi ve kötü günde ayakta kalmıştır." dedi.Türkiye'nin Pakistan'da son yaşanan sel felaketinde tüm imkanlarını seferber ederek Pakistan halkının yardımına koştuğuna işaret eden Kaymakcı, "İlişkilerimiz, tarihimiz, dostluğumuz ve potansiyelimizle mütenasip bir şekilde stratejik perspektifte gelişmeye devam ediyor. Diplomatik ilişkilerimizin tesisinin 75. yıl dönümünü idrak ederken, ilişkilerimizi her alanda derinleştirmek için çaba göstermeye devam ediyoruz." diye konuştu.

"iki kalp, bir ruh"

Büyükelçi Cüneyd, Türkiye ile Pakistan arasındaki diplomatik ilişkilerin 75 yıl önce başladığını ancak halklar arasındaki ilişkilerin geçmişinin yüzyıllara dayandığını belirtti. Pakistan Başkanı Şahbaz Şerif'in geçen hafta Türkiye ziyaretinde yaptığı konuşmada Ankara ile İslamabad arasındaki dostluğu tarif ederken "iki kalp, bir ruh" ifadesini kullandığını anımsatan Cüneyd, iki devlet arasındaki dostluğu gelecek nesillere aktarmanın görevleri olduğunu dile getirdi. Büyükelçi Cüneyd, Pakistan ile Türkiye'nin en zor günlerinde birbirlerinin yanında yer aldığını, İslamabad yönetiminin Kıbrıs Türk halkını desteklediğini kaydetti.Türkiye ile Pakistan arasında 12 Ağustos'ta Mal Ticareti Anlaşması imzalandığını hatırlatan Cüneyd, söz konusu anlaşmanın iki ülke arasında geleceğe yönelik en iyi başlangıçlardan biri olabileceğine işaret etti.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.