Tek amacımız Araplı’ya hizmet!

Tarık Yılmaz ile Yozgat Gündemi programı konuğu Yozgat’ın Sorgun ilçesine bağlı Araplı Belediyesi Başkanı Adem Ertuğrul oldu.

Kadir Görgülü
Kadir Görgülü Tüm Haberleri
+7
Haber albümü için resme tıklayın

Tarık Yılmaz ile Yozgat Gündemi programı konuğu Yozgat’ın Sorgun ilçesine bağlı Araplı Belediyesi Başkanı Adem Ertuğrul oldu.

Çamlık Gazetesi Genel Yayın yönetmeni Tarık Yılmaz’ın sorularını içtenlikle cevaplayan Araplı belediye Başkanı Adem Ertuğrul, yaptıkları çalışmalar hakkında bilgi verdi.

Araplı Belediye Başkanı Adem Ertuğrul, Belediye Başkanı olmaktan ziyade millete hizmet etme hayalinin olduğunu söyledi.

Millete Hizmet İçin Başkan Oldum

Ertuğrul,

“Vatandaşımız bize inandı ve güvendiler. Ben şunu açıkça söyleyeyim ki ben mermer ustasıyım, sanatkarım. Belediye başkanı olmadan önce de yurt dışına arkadaşlarımı götürerek ekmek ve işveren bir insandım. Oralar da bizi teşvik ettiler. Göreve geldiğimiz günde bugüne kadar da sürekli halkın içindeyiz” dedi.

Siyasetin Okulu Yoktur

Siyasetin gerçekten okulu olmadığını belirten Ertuğrul,

“Belediye başkanlığı gerçekten yürekten gelen hizmet aşkı olan insan başarıyor. Yoksa bu işin okulu yok. Biz vatandaşımızın sürekli içinde olduğumuz için istek, ihtiyaç ve şikâyetlerini birebir kendi ağızlarından duyduğumuz için işimiz bizim için daha kolay oldu” dedi.

Borçlu Belediye Aldık Ama Şikayetçi Olmadık

Önceki belediye başkanlarından bayrağı devralıp daha ileriye taşıma hedefinde olduklarını kaydeden  Ertuğrul,

“Her gelen belediye başkanı mutlaka bir hizmet yapabilme aşkı ile gelmiştir. Herkes gücünün yettiğini yaptılar. Ben de halkım adına kendilerine teşekkür ediyorum. Biz de tabi bayrağı alıp daha ileriye nasıl taşıyabiliriz gayreti içerisinde oldu. Bizde diğer belediyeler gibi borçlu aldık ama hiç şikayetçi olmadık. Kimse yaptığı hizmeti evine alıp götürmedi. Bu millete hizmet etmek için çalıştı. Geldiğimizde 5 yıl önceki Araplı ile şu anki Araplı çok değişti” şeklinde konuştu.

Açılmamış Caddelerimizi Açtık

Belediye Başkanlığı döneminde açılmamış caddelerin olduğunu ifade eden Ertuğrul, şunları kaydetti;

“Bir yangın çıksa itfaiyemizin ulaşamayacağı caddelerimiz vardı. Vatandaşın kanayan yarasıydı oradan başladık. Açılmayan cadde ve yollarımızı açtık. Vatandaşın kendi arsasında ev yapılmasına yardımcı olduk. Ara yollarımızı açıp sıcak asfaltımızı yaptık. Vatandaşımızın 3 büyük hayalinden bir tanesi sıcak asfalttı. Yıllarca bizden önceki gelen başkanlarımızda çok koşturdular. Ama bizlere nasip oldu. Gerçekten 17 milyon değerinde bir sıcak asfalt yaptık. Belediyemizi bir kuruş borçlandırmadık. Bize bu konuda destek olan karayolları ekibimize teşekkür ediyorum.”

Şifalı Suyumuz Var

Ertuğrul,

“Bizim burada şifalı bir suyumuz var. Yolları aşırı şekilde virajlıydı. O yollarda iyileştirme çalışması yaptık. Henüz tam istediğimiz anlamda olmadı ama çalışmalarımız devam ediyor. İşi yavaşlatma sebebimizde kırıcı bir kepçe çalıştırdığımızda su tabana kaçar diye uyardılar. Belki elimizde az akan suyu da kaybederiz korkusu içerisinde olduk. İnşallah önümüzdeki döneme şifalı suya da güzellik katacağız. O şifalı suyun hikayesi ise orada çeşme yapan arkadaşlarımız öyle yemeği sonrası uykuya dalıyorlar. Rüyasında yaptıkları çeşmeden siyah bir yılan haznesine düşüyor. Yılan orada konuşuyor ve bu su şifalıdır. Kanser gibi birçok hastalık sayıyor. Tekrardan o ürperti ile uyanıp kalkınca çeşmeye koşuyor ve siyah yılanı orada görüyor. Sonrasında bu dilden dile dolaşarak orası ün kazanıyor. Gerçekten birçok insanımıza da şifa oluyor” diye konuştu.

Dikilitaş Dağevi 3 Haneli Bir Mezra

Dikilitaş Dağevi’nin Araplı’ya 13 km uzaklıkta 3 tane hanesi olan bir mezranın olduğunu ifade eden Ertuğrul,

“Orası biz gelmeden önce evlerinde akarsuları yoktu. İlk etapta o işten başladık. Orada yaşayanlar daha önce su olmadığı için kimseyi durduramıyorduk. Ama şimdide gönderemiyoruz diyorlar. Dağ başında her türlü imkanı sağladık dediler. Orada ayrıca çok güzel bir dağ evi yaptık. İçerisinde her şeyi var. Vatandaşımız bu konuda çok memnun oldular” dedi.

Göletlerimizi Tamamlıyoruz

Ertuğrul,

“3 büyük hayalimizden biri olan asfaltı yaptı. İki tanesi de yıllardır yılan hikayesine dönen Hendek göleti vardı. Biz gelene kadar bir tane kazma vurulmamıştı. Alt yapısı bitmişti. Ama gövde inşaatına kazma vurulmamıştı. Biz onu da bütün kapıları aşındırarak başlattık. Şuanda da bitme aşamasında. Büyükdere Göletimizde vatandaşımız yeşil fasulye üretiyor. Çalışmalarımız başladı ve devam ediyor” dedi.

En Fazla Hibe Alan Belediye Seçildik

Türkiye’de beldeler bazında devletten en fazla hibe alan belediye seçildiklerini belirten Ertuğrul, şunları söyledi;

“Bizi de çok mutlu etti. Biz geldiğimiz günden bugüne kadar belediyemizi borçlandırmayalım diye devletimizin her kurumunu, kademesini aşındırdık. Biz böyle bir devletin de vatandaşı olmaktan da gurur duyuyoruz. İstediğimiz ne varsa birkaç eksiğimizle birlikte alıyoruz. Yüzde 90’ı hibe olarak geldi.”

Gençlerin Kapalı Ve Açık Hala Saha İhtiyaçları Vardı

Gençlere yönelik ihtiyaçları da dinlediklerini anlatan Ertuğrul, 

“Biz gelmeden önce vatandaşlarımızın, gençlerimizin kapalı ve açık halı saha istekleri vardı. Bunu da aktivite olarak yapacakları bir şey olmadığı için çocuklarımız belediyenin internetinden faydalanmak için 2 sene önce kışın belediye etrafında toparlanmışlar ve interneti kullanıyorlar. Üşümüşler bizim oradaki çardağı söküp yakıyorlar. Sabah geldik baktığımızda çardak yok ortada. Bu hikayeyi spor bakanımıza anlattım. Bir kapalı hala saha yapalım dedim. Bakanımız bir kapalı ve açık halı saha yapıldı. Biz istemesini verdik onlarda verdiler” dedi.

Fidanlık Yapıyoruz

Fidanlık çalışmalarının olduğunu belirten Ertuğrul,

“Biz gelmeden önce orası bir dere yatağıydı. DSİ ile dozer ve kepçe alarak 200 dönümlük araziyi fidanlık haline getirdik. Ceviz, ıhlamur, çınar ağaçları diktik. Güzel bir fidanlık kazandırdık. Sedir fidanlarımızın birçoğu tuttu. Bozkırları yeşertiyoruz.”

Sağlık Ocağı İçin Yatırım Ayrıldı

Ertuğrul,

“Sağlık ocağında bir gecikme yaşandı. Ama şuanda 4 milyon 700 bin liralık bir yatırım ayrıldı. İlk kazma bugünlerde vurulacak. Şuanda bir tane sağlık ocağımız var. Eskiyen bir bina olduğundan dolayı yeni binaya ihtiyacımız var. kısa sürede başlayıp bitirilecek” dedi.

Birçok Misafirimizi Burada Ağırlıyoruz

Mescit çalışmaları hakkında bilgi veren Ertuğrul,

“O bölgede mescit vardı ama kimse gitmiyordu. Biz orada her şeyini tamamladık, ışıklandırması ve kamera sistemini yaptık. Şuanda orada sadece Araplı halkı değil çevremizden birçok misafirimizi de ağırlıyoruz.”

İçme Suyu Sorununu Çözdük

Ertuğrul,

"beldenin içme suyu problemini de çözdüklerini anlatarak, şöyle konuştu;  “Araplı’nın içme suyu problemi vardı. İlave içme suyu kattık. Geldiğimizde il başladığımız işlerden birisi de buydu. İçme suyumuzu temin ettik. Çok az bir işimiz kaldı. Motorun tamamen düğmesini kapatmış olacağız. Yüzde 80 cazibeli yüzde 20 şuanda motor ile çalışıyor. Yaycılar mahallemizde içme suyu problemimizi de güneş enerji santrali koyarak içme suyunu temin ettik.”

Kanalizasyon Giderlerini Normal Ortama Alındı

Kanalizasyon olayında içlerine sinmeyen bir olayla karşılaştıklarını belirten Ertuğrul,

“Vatandaşımızın içme suyuna karışan, oraya götürülmüş bir yer vardı. Bizim içimize sinmedi. Birde yeşil fasulye üreten bir yeriz. Biz tamamen özün dışına kadar taşıdık. Şuanda en ufak bir koku veya başka bir şey var” dedi.

Rüzgar Tribünü Ruhsatı Veren İlk Belediyeyiz

Ertuğrul,

İlkleri de hayata geçirdiklerini anlatarak, Yozgat’ta hatta İç Anadolu’da rüzgar tribünü ruhsatı veren ilk belediyeyiz. Bir tane Kırşehir Kaman’da var. Onu da özel idaresinden almışlar. Biz Araplı belediyesi olarak ruhsatı veren bir belediyeyiz. Biz kapıları aşındırarak çalışmalarımızı devam ediyor. Vatandaşın izni olmadan tapulu arazilerinin üzerine yeşil alan konmuş. 18 uygulaması ile yapmamışlar. Direk gayri resmi bir şey. Bakanlık ve kurum görüşü almadan meclisi toplayarak imal genişletme yapılmış meclis kararı ile. Ne orada halı saha yapılmış ne de yeşil alan yapılmış. Ama imarda da yeşil alan ve halı saha olarak gösterilmiş. Burası özellikle imarın göbeğinde bir yer. Vatandaşa da kullandırmamışlar kendileri de kullanmışlar. Biz 18 uygulaması yaparak vatandaşımızın hakkını vermiş olduk” ifadelerine yer verdi.

17 Kas 2023 - 18:00 Yozgat/ Sorgun- Gündem

Muhabir  Kadir Görgülü


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Yozgat Çamlık Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Yozgat Çamlık Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Yozgat Çamlık Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Yozgat Çamlık Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.

01

Araplı - Helal olsun başkan gerçekten büyük hizmetler yaptı. Tekrar seçilmesini ümit ediyorum

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 18 Kasım 10:10