Yozgat Valisi Mehmet Ali Özkan: Göç veren değil göç alan bir il olmalıyız

Yozgat Valisi Mehmet Ali Özkan, Yozgat’ın önemli yatırımlar alan bir il olduğunu belirterek, “Yozgat ciddi bir emek sarf edilerek, önemli yatırımlar alan bir il. Yalnızca köyünde kasabasında değil, hızlı treni, havalimanı, OSB’leri ile büyük yatırımlara ev sahipliği yapıyor” dedi.

Kadir Görgülü
Kadir Görgülü Tüm Haberleri
Haber albümü için resme tıklayın

Yozgat Valisi Mehmet Ali Özkan, Yozgat’ın önemli yatırımlar alan bir il olduğunu belirterek, “Yozgat ciddi bir emek sarf edilerek, önemli yatırımlar alan bir il. Yalnızca köyünde kasabasında değil, hızlı treni, havalimanı, OSB’leri ile büyük yatırımlara ev sahipliği yapıyor” dedi.

İl Genel Meclisi Kasım ayı son toplantısına katılan Yozgat Valisi Mehmet Ali Özkan, Yozgat’a yaptıkları hizmet ve gayretler den dolayı meclis üyelerine teşekkür etti.

Özkan, Yozgat’a yapılan ciddi yatırımlar ve emekler sonucu büyük adımlar atıldığını belirterek, Yozgat'ın gelişiminde emeği geçen önceki dönem Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Bekir Bozdağ, Cemil Çiçek ile diğer yetkililer ve yerel yöneticilere teşekkürlerini sundu.

Önemli Gelişmeler

Yozgat'ın, sadece yerel düzeyde değil, ulusal düzeyde de önemli gelişmeler kaydettiğini belirten Özkan,

"Faaliyette olan hızlı trenin yanı sıra, 2024-2025 yıllarında hizmete girecek olan havaalanı projeleri, gelişen organize sanayi bölgeleri (OSB) ile tarım ve hayvancılık sektörlerindeki sulama sistemlerinin önemine dikkat çekti.  Vali Özkan, bu yatırımların Yozgat'ı önemli bir noktaya taşıdığını ve bundan sonraki süreçte mevcut yatırımların verimli kullanılması, eksikliklerin giderilmesi ve yanlışlıkların düzeltilmesinin önemli olduğunu vurguladı.

Hizmet Götürmesi Zor Bir Coğrafya

Vali Özkan, Yozgat'ın geniş ve hizmet götürülmesi zor bir coğrafya olduğuna dikkat çekti. Özkan,

14 bin kilometrekarelik alana yayılan Yozgat'ın her köşesinde bir köy, belde veya ilçe barındırdığını ve bu genişliğin hizmet sunumunu zorlaştırdığını belirtti. Birlik ve bütünlüğün önemine vurgu yapan Özkan, Yozgat İl Özel İdaresi ve İl Genel Meclisi'nin bu birliği sağladığını ve bireysel taleplerin ötesine geçerek hizmetin ulaştırılmasının ve yayılmasının önemini dile getirdi. Özkan, bölgenin zorlu coğrafyasına rağmen yapılan hizmetlerin önemine dikkat çekti ve bu birlikteliğin Yozgat için hayati önem taşıdığını ifade etti.

Birlik Ve Beraberlik Vurgusu

İl Genel Meclisinin birlik ve beraberlik içerisinde görev yaptığını belirten Vali Özkan, şunları kaydetti;

“Bu bizleri son derece mutlu etti. Birçok vilayette çalıştım. Gördüğüm kadarıyla birbirine en çok saygı gösteren, haklarına saygı gösteren, gerçekten kamu hizmeti için koşan ve koşturan il genel meclisimiz var. Yozgat’ımız 8 vilayet komşusu ile coğrafyası ile merkez nokta konumuyla da söz yerinde ise diğer iller arasında kalmış avantaj ve dezavantajlarıyla Anadolu’nun tam ortasında olan bir il. Tam ortada olmanın avantajları da dezavantajları da var. Birçok insanımızın diğer illerle irtibatı ve bağlantısı var. Yozgat ile olan ticari bağlantıları son derece de sınırlı. Önümüzdeki süreçte etkileşimi güçlendirebilirsek, ilimiz ve ilçelerimiz, beldelerimiz arasındaki bağ ve bağlantıyı kuvvetlendirebilirsek bizler ve ilimiz açısından müthiş bir kazanım olur.”

Nüfus Kaybeden Bir İliz

Çoklu bağlantının etkisi ile sürekli göç veren ve nüfus kaybeden bir il olunduğunu ifade eden Vali Özkan,

“İnsanlardı doğduğu coğrafyasında tutabilmek ve daha iyi koşullarda yaşanabilmek ana hedefimiz ki insanımız buralarda kalsın. Bunun üçayağı var. Bunlardan bir tanesi insanımızı göçü tersine çevirebilmektir. Bunun için ekonomi önemli. İlimizden iki sektör üzerinden gidiyoruz. Bunlar tarım ve hayvancılık. Gelişmekte olan birde sanayimiz var. Bunun diğer ayağı da turizm. Birçok vilayetin geçiş noktası olmamızdan dolayı bunu da avantaja dönüştürmek bizim hedefimiz ve görevimiz. Tarım sektöründe sulama maliyetlerinin düşürülmesi, tarım ve hayvancılığı doğru entegre etmemiz, hayvancılıkla sanayiyi doğru koordine etmemiz ve koordinasyon kurmamız ana hedeflerden birisi. Bunu yapamazsak tarım sektörü kendi başına, hayvancılık sektörü kendi başına, sanayi sektörü kendi başına yol almaya devam eder. Birliği sağlayamazsak kuvvetlendiremez, kuvvetlendiremezsek insanımızın geçin kaynağını kolaylaştıramayız” dedi.

2005 Yılından Bu Tarafa Sürüyor

Vali Özkan,

“Hafta sonu bakanımız ziyarete geldi. Verimli bir ziyaret oldu. Kendisine 2005 yılından bu tarafa Cumhurbaşkanımızın himayelerinde Köydes programını devam ettirdiğimizi söyledim. Köydes köylerimiz ve kırsalımız için önemli bir proje. Ama ülkemiz genelindeki köy sayımızı aldığımızda genel itibari ile Köydes’te içme suları, yollar ve kanalizasyonlar olarak alıyoruz. Aslında köydes programı içerisine sulama sistemine de yer verilmesi gerekir. İçme suyu ve kanalizasyon ön plana çıktığı için tarım ve tarımsal sulama il özel idaremizin, büyük çaptakiler ise DSİ üzerinde. Bu süreç dahilinde benim hep önerim bakanlık bünyesinde tarımsal köydeş başlatalım. Bir bölgede meyvecilik yapılıyor. Mesela benim Tunceli’de dut bahçeleri var. Bahçelerin içerisindeki yolları asfaltlamazsanız dutlardan verim ve sonuç alamıyorsunuz. Çünkü tozdan geçilmiyor. Burada da buna benzer şeyler vardır. Öyle bir önerimiz oldu. İnşallah kabul görünür ve başlatılırsa iyi olacağını düşünüyorum” diye konuştu.

Üretimi Çeşitlendirmemiz Gerekiyor

Yozgat’ın ana üretimlerinden olan buğday, şeker pancarı gibi ürünlerin çeşitlendirilmesi gerektiğinin altını çizen Vali Özkan,

“Eğer üretimi çeşitlendirmezsek karlılığı artıramayız. Arkadaşlara da verdiğimiz talimatlardan bir tanesi ürün çeşitliliğini artırmaktır. KOP üzerinden, bakanlıklar ve il özel idaresi üzerinden tarımsal sulama ve basınçlı sulama sistemini geliştirmek ve maliyetleri düşürmektir. Bende bununla uğraşıyorum. Girdi maliyetlerini düşürmezsek karlılığı artırma şansımız yok” dedi.

Sanayi’de Osb’lerle Gelişiyor

Yozgat’ta OSB’lerin önemine dikkat çeken Vali Özkan, şöyle konuştu;

“Sanayi konusunda OSB’ler hızla gelişiyor. Sorgun OSB’yi ziyaret ettik. Yozgat OSB’yi ziyaret edeceğiz. Bozok OSB’nin üçte biri dolmuş vaziyette. Buraları geliştirmek ve geliştirirken bazı üretim konusunda sanayi kollarında seçici olmak gerekiyor. İstihdam için bir kısım üretim konusu önemli. Ama en önemli konulardan birisi de bu noktada da seçici olmamızdır. Tarım ve hayvancılığı taşıyacak alanlarda oralara yer vermek. Üretim noktasında oralarda konuşlandırmamız gerekiyor.”

Turizm Alanlarını Kazandırılması Gerekir

Kazı ve arkeolojik alanların da turizme kazandırılması gerektiğini belirten Yozgat Valisi Mehmet Ali Özkan,

“Birde doğal turisttik alanları bizim devreye almamız gerekiyor. Turizmde sadece münferit kısımları dışarı alıp birbirine bağlamazsanız bu ziyaretçiler açısından kalıcı olmaz. İşletme uzun süre de olmaz. Turizmde buraları bağlamamız gerekiyor” dedi.

Olmazsa Olmazımız Eğitim

Eğitimin önemine işaret eden Vali Özkan,

“Bizim en çok önem verdiğimiz şeylerden birisi de eğitim. Her türlü desteği veriyoruz. Zaten vermek zorundayız. İnsanımızın göç konularından birisi de eğitim. Çocuklarımız, geleceğimiz için daha iyi eğitim amaç ve hedefi ile yol alıyoruz. İl özel idaresinin yaptığı 30 okulumuz hala devam ediyor. Okul eksiğimiz, sıra eksiğimiz yok. Artık Türkiye bu noktada fırsat eşitliği kavramını geçti. Artık gayret eşitliği ile karşı karşıyayız. Artık fırsatlar değil gayretler eğitimde başarıyı sağlıyor. Milli eğitim teşkilatında öğretmenlerimiz, Arkadaşlarımız, öğrenci ve velilerimiz ve de sizlerin desteği ile bütün halinde bir kademe yukarıya atlayabilirsek Yozgat eğitimde de tercih edilen illerden birisi haline gelecektir. O veya bu bahanelerle başka illere gitmelerine gerek kalmayacaktır. Bu sektörlerde hep beraber çalışacağız” şeklinde konuştu.

Yeni Bir Döneme Giriyoruz

Yeni bir bütçe dönemine girildiğini hatırlatan Vali Özkan,

“İnşallah bütçeler belirleniyor. Önümüzdeki yılı doğru planlamak, hazırlanmak ki ülkemizin geçtiği aşamaları hepimiz biliyoruz. Çok şükür milletimizin gücü ve hükümetimizin gayretiyle ayakta gayret ediyoruz. Aslında 15 Temmuz ekonomimizi sarstı. Pesi sıra uluslararası ekonomik kriz, sonrasında pandemi ve onun arkasından da üzerine depremle karşılaştık. Deprem 11 vilayet diyoruz ama aslında 18 vilayet. Tunceli’de ben gelirken 630 bina yıkacaktık. Buraları da eklediğinizde asrın felaketinden de fazla. Devasa bir afette millet olarak hepimiz koştuk. Hala da devlet olarak orada olmaya da devam ediyoruz. Aynı milletin evlatları aynı coğrafyanın insanlarıyız” dedi.

Meslek Hayatımın 19 Yılı Terörle Mücadele İle Geçti

Meslek hayatının önemli bir bölümünün terörle mücadele ile geçtiğini söyleyen Vali Özkan,

“Meslek hayatımın 19 yılı terörle mücadele ile geçti. Terör sadece canımızı yakan, can alan bir unsur olmaktan ziyade ekonomik olarak da bizi müthiş derecede vuran unsurlardan biridir. Ancak mücadelemize devam edeceğiz. Nerede bir mazlum ve garip varsa biz hep oradayız. Türk Milletinin olmadığı yerde adalet olmaz” ifadelerine yer verdi.

20 Kas 2023 - 17:30 Yozgat/ Yozgat- Gündem

Muhabir  Kadir Görgülü


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Yozgat Çamlık Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Yozgat Çamlık Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Yozgat Çamlık Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Yozgat Çamlık Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.