Akdağmadeni’ne 140 Milyonluk Yatırım

Akdağmadeni ilçesinde 140 milyonluk ilçe tarihinin en büyük yatırımlarından biyogaz enerji tesisi kurulması için imzalar atıldı.

Haber Giriş Tarihi: 02.03.2022 08:43
Haber Güncellenme Tarihi: 02.03.2022 18:40
https://www.yozgatcamlik.com/
1

Hayvansal atıkların çevreyi kirletmesinin önüne geçecek, zararlı metan gazının oluşturduğu sera etkisini önlemeyi amaçlayan, yenilenebilir enerji üretimiyle ilçe ve ülke ekonomisine katkı sunacak, zehirli gazlardan ve bakterilerden arındırılmış organik gübrenin çiftçilerimize ücretsiz dağıtılması yoluyla üretime doğrudan katkı sağlayacak biyogaz tesisi kurulumu için yatırımcı firma ile Akdağmadeni Belediye Başkanı Uzm. Dr. Nezih Yalçın arasında düzenlenen törenle imzalandı.

2 YIL İÇERİSİNDE TAM KAPASİTE ÇALIŞACAK Akdağmadeni Belediye Başkanı Nezih Yalçın, tesisin 140 milyon TL’ye kurulacağını söyledi.

Yalçın, “Tesis 30 dönüm arazi üzerine kurulacak. Tesiste hayvansal atıklardan elektrik enerjisi üretilecektir. 6 Megavat üretim kapasitesine sahip olacak. 2 yıl içinde tam kapasite çalışmaya başlaması planlanmaktadır. Kurulum için Belediyemiz bütçesinden ödeme yapılmayacak, yap işlet devret yöntemiyle tüm maliyetler yüklenici firma tarafından karşılanacaktır. Kurulumdan itibaren belediyemize kar payı ödenecek, 15 yılın sonunda tesis tüm haklarıyla belediyemize devredilecektir” dedi.

ÇEVREYİ KORUYACAK Çevreyi koruyacak, enerji üretecek, istihdama katkı sağlayacak, ilçeye ve bölgeye değer katacak projenin hayırlı olması dileğinde bulunan Belediye Başkanı Yalçın, “Akdağmadeni Belediyesi olarak çevreye duyarlı, geleceğimizi temiz yarınlara taşıyacak önemli projeler gerçekleştiriyoruz. Yer altı çöp konteyner sistemlerini ve Yozgat’ın lisanslı tek sıfır atık tesisini, atık getirme merkezini ilçemize kazandırdık. Atık su arıtma tesisi için yer tahsisi ve proje hazırlanması tamamlandı, finansman için çalışmalarımız devam ediyor” dedi.

HAYVANSAL ATIKLARDAN ENERJİ SAĞALAYACAĞI Bölgenin en fazla sayıda büyük baş ve küçükbaş hayvanını barındıran ilçede hayvansal atıklardan enerji üretimi sağlayacaklarını belirten Yalçın, “Ayrıca çiftçilerimize gübre desteğinde bulunurken doğamızı koruyacak. Biyogaz Tesisi için yatırımcı firmayla imzalarımızı attık. Yaklaşık 140 Milyon TL gibi büyük bir yatırımla kurulacak biyogaz tesisi tam kapasite çalıştığı taktirde 6MW elektik enerjisi üretilecektir. İlçemizde enerjiye dönüştürülecek hangi atık türü varsa bunları değerlendirmek istiyoruz. Geleceğimizi, çocuklarımızı, çevremizi daha güzel yarınlara taşımak geri dönüştürülebilir atıkları değerlendirmekle mümkündür. Bu güzel ve büyük projenin bölgemize, her şeyin en iyisini hak eden değerli halkımıza, çiftçilerimize hayırlı uğurlu olmasını diliyorum. Akdağmadeni Belediyesi bölgesinde örnek projeler gerçekleştiren, doğasını koruyan, üretime destek veren yatırımlarına devam edecektir” diye konuştu.
Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.