Prof. Dr. Naci Görür İstanbul Depremi İçin Tarih Verdi!

Prof. Dr. Naci Görür, İstanbul’da 7 ve üzeri olabilecek depremle ilgili tahmin ’de bulundu. Görür, İstanbul’da bir deprem olma olasılığı için yüzde, 64, “en iyimser ihtimalle” 2044, yılına kadar olabileceğini söyledi.

Haber Giriş Tarihi: 18.05.2023 13:27
Haber Güncellenme Tarihi: 18.05.2023 13:32
https://www.yozgatcamlik.com/
Prof. Dr. Naci Görür İstanbul Depremi İçin Tarih Verdi!

Prof. Dr. Naci Görür, İstanbul’da 7 ve üzeri olabilecek depremle ilgili tahmin’de bulundu. Görür, İstanbul’da bir deprem olma olasılığı için yüzde,  64, “en iyimser ihtimalle”  2044, yılına kadar olabileceğini söyledi.

Sabancı Üniversitesi, “Toplum ve Afet Risk Yönetimi” temalı seminerde konuşan, Yer Bilimci Görür, İstanbul’da, 7 ve üzeri deprem olasılığı yüzde 64,  olması muhtemel depremin, en iyi ihtimalle 2044 yılına kadar olabileceğine dikkat çekti.

Bilim insanlarının kamuoyu önünde fay tartışması yapmasını eleştiren Görür, olası deprem ve alınması geren önlemlerle ilgili şunlara dikkat çekti.

"Tartışmalardan Asıl Çözüme Odaklanamıyoruz"

“Öncelikle, fay tartışmasını bilim insanlarına bırakmak gerekiyor. Bu konuları tartışacak bilim insanları da, medya önünde yapmamalı. Bu tartışmalardan dolayı asıl çözüme gidemiyoruz. Türkiye’nin bir deprem ülkesi gerçeğini unutmamamız gerekir. Her an her yerde bir deprem ya da depremler olabilir. Binlerce insanımızı bir gecede kaybedebiliriz.

1999’dan itibaren,  her an olmak üzere, İstanbul’da, 7 ve üzeri deprem olma olasılığı, yüzde 64. Bu, 2029 yılına kadar bir süre demektir. Bu tahmin, 15 yıl artı veya eksi olarak düşünülüyor. Bu düşünceden hareketle ve  en iyi ihtimalle 2044, yılına kadar süremiz olduğu anlamına gelir. Bu süreyi,  iyi bir bütçeye sahip, bir  ‘Afet bakanlığı’  kurabilirsek, Türkiye genelinde önemli bir gelişme sağlayabiliriz. Şeklinde konuştu.

KAYNAK:HABER MERKEZİ 

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.