Yüksek Seçim Kurulu (YSK) Başkanı Ahmet Yener, cumhurbaşkanı seçim sonuçlarına yönelik kamuoyuna açıklama yaptı.

14 Mayıs 2023 Cumhurbaşkanı seçiminde, hiçbir adayın seçilme yeterliliğini kazanamadığını ve seçimin, tekrarlanacağını ifade eden Yener, ikinci tur seçimin 28 Mayıs Pazar günü, yapılmasına karar verildiğini bildirdi.

Haber Giriş Tarihi: 15.05.2023 22:16
Haber Güncellenme Tarihi: 15.05.2023 22:29
https://www.yozgatcamlik.com/
Yüksek Seçim Kurulu (YSK) Başkanı Ahmet Yener, cumhurbaşkanı seçim sonuçlarına yönelik kamuoyuna açıklama yaptı.

14 Mayıs 2023 Cumhurbaşkanı seçiminde,  hiçbir adayın seçilme yeterliliğini kazanamadığını ve seçimin,  tekrarlanacağını ifade eden Yener, ikinci tur seçimin 28 Mayıs Pazar günü, yapılmasına karar verildiğini bildirdi. Yener; “Kesin olmayan geçici sonuçlara göre; Recep Tayyip Erdoğan'ın yüzde 49,51, Kemal Kılıçdaroğlu'nun yüzde 44,88 ve Sinan Oğan'ın yüzde 5,17 oy aldığını açıkladı. Kesin sonuçlar 19 Mayıs'ta ilan edilecek.” dedi.

İkinci Tur Seçim  Ne  Zaman Ve Nasıl Yapılacak!

Başkan Yener, seçim sonuçlarına yönelik kamuoyuna yaptığı açıklamada, saat 15.15 itibarıyla yurt içi sandıklarının yüzde 100 oranında açıldığını, yurt içi katılım oranının 88,92 olduğunu bildirdi. Yurt dışı, oy sayımı ve veri girişinin devam ettiğini, yüzde 52,69 oranında bir katılım gerçekleştiğini ifade eden Yener, yurt dışı, veri girişinin devam ettiğini ve 35 bin 874 oy bulunduğunu söyledi.

“Kesin Olmayan Geçici Sonuçlar”

Yener,  kesin olmayan seçim sonuçlarına ilişkin şu bilgileri verdi: "Şu anda kesin olmayan geçici sonuçlara göre, Sayın Recep Tayyip Erdoğan, yüzde 49.51, Sayın Kemal Kılıçdaroğlu, yüzde 44,88, Sayın Sinan Oğan yüzde 5,17 ve Sayın Muharrem İnce, yüzde 0,44 oy aldığı görülmüştür.Saat 15.15 itibarıyla sisteme girilmesi devam eden 35 bin 874 oyun tamamının ilk iki sırada yer alan adaylarımızdan, Sayın Recep Tayyip Erdoğan'a verilmiş olduğunu kabul etmemiz halinde, Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın oy oranının yüzde 49,54 olduğu görülmüş, aynı şekilde 35 bin 874 oyun tamamının Sayın Kemal Kılıçdaroğlu'na verildiğini kabul etmemiz halinde de yüzde 44,92 oranında oy aldığı görülmüş.Böylece 6271 sayılı Yasa'nın 4. maddesinde öngörülen seçilme yeterliliğini hiçbir adayın kazanamadığı görülmüş ve daha önceden ilan edilen seçim takvimine göre, 28 Mayıs 2023 Pazar günü ikinci tur seçimlerinin yapılmasına kurulumuzca karar verilmiştir." dedi. Yener, ikinci tur oylamanın Türk milletine, cumhurbaşkanı adaylarına ve siyasi partilere, hayırlı olmasını diledi.

"Kesin Sonuçlar 19 Mayıs'ta İlan Edilecek"
 

Türkiye'de ilk kez gerçekleşecek ikinci tur Cumhurbaşkanı, seçimi hakkında bilgi veren Yener, geçici aday listesinin ilan edilmesinden sonra 6271 sayılı Cumhurbaşkanı Seçimi Kanunu uyarınca geçici aday ikamesine ilişkin sürecin belirleneceğini kaydetti. Yener, YSK'nın, yarışta son ikiye kalan adaylardan herhangi birisinin adaylıktan çekilmesi durumunda, yerine gelecek adayın müracaat etmesi için daha önce ilan edilen seçim takvimindeki sürenin saat 17.00'den 20.00'ye çekilmesine karar verildiğini belirtti. Oy pusulasında, sıralamada herhangi bir değişikliğin olmayacağını ifade eden Yener, pusulada Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın birinci, Millet İttifakı, Cumhurbaşkanı adayı Kemal Kılıçdaroğlu'nun ise ikinci, sırada yer alacağını ifade etti.Yener, 6271 sayılı Kanun gereğince propaganda, döneminin başladığını dile getirerek, 298 sayılı yasa uyarınca il ve ilçe seçim kurullarına yapılan itirazların, YSK'ca kesin karara bağlanma tarihinin, 18 Mayıs olduğunu, bunun ardından 19 Mayıs'ta kesin sonuçların ilan edileceğini bildirdi.

Kesin sonuçların ilan edilmesinden sonra, yurt dışında oy verme işleminin 20 Mayıs'ta başlayacağını, ifade eden Yener, "Yurt içinde ise 28 Mayıs Pazar günü gerçekleşecek. Bu dönemde de birinci tur oylamada olduğu gibi cumhurbaşkanı adaylarının radyo ve televizyondaki konuşmaları için kura çekimi ve konuşmaları gerçekleştirilecektir. 28 Mayıs'ta yapılacak cumhurbaşkanlığı ikinci tur oylamanın Türk milletine, Türk demokrasisine, cumhurbaşkanı adaylarımıza ve siyasi partilerimize hayırlı olmasını dileriz." diye konuştu

KAYNAK:HABER MERKEZİ

İlgili İçerikler
AK Parti Yozgat Milletvekili Abdulkadir Akgül, Yozgat için daha çok çalışacağım
AK Parti Yozgat Milletvekili Abdulkadir Akgül, Yozgat için daha çok çalışacağım Haber Görüntüle
AK Parti Yozgat Milletvekili Süleyman Şahan; Bozok Yaylasının yiğit insanlarına teşekkür ediyorum
AK Parti Yozgat Milletvekili Süleyman Şahan; Bozok Yaylasının yiğit insanlarına teşekkür ediyorum Haber Görüntüle
65 yaş üstüne devletten ödenek
65 yaş üstüne devletten ödenek Haber Görüntüle
Yozgat İl Müftülüğünde gönüllü din görevlileri Hatay'a gitti
Yozgat İl Müftülüğünde gönüllü din görevlileri Hatay'a gitti Haber Görüntüle
Yozgat Akdağmadeni Belediye Ekipleri Çalışmalarına Hız Kesmeden Devam Ediyor
Yozgat Akdağmadeni Belediye Ekipleri Çalışmalarına Hız Kesmeden Devam Ediyor Haber Görüntüle
Türkiye İttifakı Partisi Yozgat İl Başkanı Bahadır Doğan, Doğru tavırla da seçim sonuçlarını etkiledik ve değiştirdik
Türkiye İttifakı Partisi Yozgat İl Başkanı Bahadır Doğan, Doğru tavırla da seçim sonuçlarını etkiledik ve değiştirdik Haber Görüntüle
TUBİTAK Yozgat’tan 12 projeyi Bölge Finali için davet etti
TUBİTAK Yozgat’tan 12 projeyi Bölge Finali için davet etti Haber Görüntüle
TUBİTAK Yozgat’tan 12 projeyi Bölge Finali için davet etti
TUBİTAK Yozgat’tan 12 projeyi Bölge Finali için davet etti Haber Görüntüle
Cumhurbaşkanlığı Kabinesi'nin 16 Üyesi Milletvekili Seçildi
Cumhurbaşkanlığı Kabinesi'nin 16 Üyesi Milletvekili Seçildi Haber Görüntüle
Yozgat’ta Hentbol müsabakaları tamamlandı
Yozgat’ta Hentbol müsabakaları tamamlandı Haber Görüntüle
Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.