Türkmeneli Dernekler Federasyonu Genel Başkanı Mehmet Tütüncü, Türkiye Desteği ile Ayakta Kalacağız!

Türkmeneli Dernekler Federasyonu Genel Başkanı Mehmet Tütüncü, Irak Türklerinin, Türkmenlerinin Türkiye’deki STK’ları anlamında bir kuruluş olduğunu söyledi.

Haber Giriş Tarihi: 31.03.2023 00:16
Haber Güncellenme Tarihi: 31.03.2023 00:42
https://www.yozgatcamlik.com/

Türkmeneli Dernekler Federasyonu Genel Başkanı Mehmet Tütüncü, Irak Türklerinin, Türkmenlerinin Türkiye’deki STK’ları anlamında bir kuruluş olduğunu söyledi.

Tütüncü, “Türkmenli Dernekler Federasyonu 2011 yılında 7 dernek tarafından kurulmuş bir federasyondur. Irak Türkleri ile ilgili her türlü, sosyal, kültürel, eğitim, insani yardım ve aynı zamanda sportif faaliyetler göstermektedir.  Aynı zamanda bir takım yayınlarda yayınlamaktadır” dedi.

FEDERASYONUMUZUN MERKEZİ İSTANBUL

Türkmeneli Dernekler Federasyonunun büyük kısmının İstanbul’da olduğunu belirten Tütüncü, “Ayrıca Antalya, Ankara, Eskişehir Konya gibi illerde de dernek ve derneklere bağlı şubelerimiz bulunmaktadır. Şuanda da federasyonumuzu merkezi İstanbul’dadır”.

ESKİ GÜVENLİK DAİRE BAŞKANIMIZ ŞEHİT EDİLDİ

Maalesef bütün oklar PKK terör örgütünü göstermektedir. Bu şehit edilen arkadaşımız Irak Türkmen cephesinin eski güvenlik daire başkanıydı. Irak istihbaratı da bu anlamda Irak Türkmen cephesi yetkililerini uyarmıştı. Ancak tabi ki bu arkadaşımız emekli olduğu için tahmin edilmiyordu. Evini girmişler. Garajındaki ve bahçedeki araca patlayıcı koymuşlar. Kendisi araca bindiğinde uzaktan kumanda ile patlatılarak şehit edildi” dedi.

İKİ BAŞLI YÖNETİM MEVCUT

Türkmeneli Dernekler Federasyonu Genel Başkanı Mehmet Tütüncü, “Irak anayasasına göre Irak’ta barınmaması gereken hiçbir örgüte müsamaha gösterilmemesi gerekiyor. Ama maalesef bu konu bir taraftan Irak’ta 3 il bölgesel Kürt yönetiminde geri kalan 15 il ise Bağdat yönetiminin kontrolündedir. Bu şekilde iki başlı yönetim başlı olduğu için PKK ağırlıklı bölgesel Kürt yönetimi tarafında. Irak veya Türk Ordusu müdahale etmesine de müsaade etmiyorlar. Böyle bir maalesef PKK terör örgütü Türkmenli bölgelerinin yakın kamplarında gizli karargahları bulunmaktadır. Gerekli şikayetlerde resmi makamlara başvuruyoruz ama sonuç alınmıyor. Birilerinin işine gelmiyor”

HER ZAMAN TÜRKİYE’NİN DESTEĞİNE İHTİYACIMIZ VAR

Irak’ta bizden büyük etkin gruplar ve dış destekleri bizlerden daha fazla olan kurumlarla direnebilmeleri için Türkiye’nin her zaman birinci dereceden siyasi desteğine ihtiyacı olduğunu ifade eden Tütüncü, “Türkiye dış politika anlamında özellikle Irak üzerinde gücü ve etkisi fazla olursa biz o kadar rahat yaşarız. Türkiye’nin sıkıntıları bize yansıyor. Türkiye’ye gücü yetmeyenler orada Türkmenlere bir takım zorluklar çıkarmaya çalışıyorlar.

BİZ TÜRKİYE’NİN SİGORTASIYIZ

Tütüncü, “Biz uç beyliğiz. Biz aynı zamanda Anavatanımız Türkiye’nin sigortasıyız. Anavatanımız Türkiye’nin desteği ile her zaman ayakta kalacağız. Bundan çok daha zor şartlarda kalmayı başardıysak atalarımızın kanlarıyla sulanmış coğrafyadır. Orada yaşayan insanlar hepsi bizim kardeşimizdir. Bir takım dış güçlerin her zaman o bölgede oyunlar peşinde. Partiler bırakın din üzerine birde mezhep üzerinde ayrım yapılıyor. Siyasi güçler maalesef bu oyuna gelmektedirler” diye konuştu.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.