Bahadın Bölgesinde Yoğun Ergin Süne Varlığı Dikkat Çekiyor

Yozgat'ın Sorgun İlçe Tarım Müdürlüğü tarafından hububat ekim alanlarında Süne varlığı tespiti amacıyla çalışmalar devam ediyor.

Haber Giriş Tarihi: 26.05.2023 16:27
Haber Güncellenme Tarihi: 26.05.2023 16:27
https://www.yozgatcamlik.com/
Bahadın Bölgesinde Yoğun Ergin Süne Varlığı Dikkat Çekiyor

Sorgun İlçe Tarım Müdürlüğü tarafından hububat ekim alanlarında Süne varlığı tespiti amacıyla çalışmalar devam ediyor.

Sorgun İlçe Tarım Müdürlüğü tarafından yapılan çalışmalar sonrasında Bahadın Bölgesinde yoğun Ergin Süne varlığı dikkat çekti.

Sorgun İlçe Tarım Müdürü Yusuf Canbolat, İlçe Tarım Müdürlüğü olarak buğdayın ana zararlısı olan süne ile mücadele çerçevesinde oluşturulan ekipler tarafından survey çalışmalarına aralık vermeden devam edildiğini söyledi.

Canbolat, “İlçemizde hububat ekim alanlarında gerçekleştirilen Surveyler sırasında tarlalar diğer hastalık ve zararlılar açısında da kontrol edilmektedir. Sünelerin bıraktığı yumurtalardaki parazitlenme miktarı ve bu alanlardaki faydalı böcek yoğunluğunu tespit eden ekipler, olası kimyasal mücadeleyi gerektirecek durumlarda çiftçilerimiz ayrıca bilgilendirilecektir. Gereksiz ilaçlama kaçınılması,  doğadaki diğer canlıların yaşamlarına etki etmemek açısından Müdürlüğümüz duyuruları doğrultusunda hareket önem arz etmektedir” dedi.

Şuanda ilaçlamanın söz konusu olmadığını belirten Canbolat, “Yaptığımız incelemelerde anaç süne popülasyonunu fazla olduğunu görüyoruz. Şuanda ilaçlama yapıldığında yavrular yumurtada olduğu için verim alınmaz. 15 gün içerisinde yavruların da çıkması ile süne popülasyonunu görmüş olacağız ve ona göre gerekli ilaçlamalarımızı yapacağız” dedi. Kadir Görgülü

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.