Kahramanların Lisesi Yozgat Lisesini Yozgat’ta Vatandaşa Sorduk

Yozgat’ın tarihi okulu Yozgat Lisesi 1915 yılında 55 öğrencisinden 49’unu Çanakkale savaşına gönderdi. O yıl okuldan sadece 6 öğrenci mezun oldu. Şehadete eren öğrencileri ve tarihinde birçok önemli isim yetiştiren Yozgat Lisesi’ni Yozgat ne kadar tanıyor?

Haber Giriş Tarihi: 26.05.2023 16:07
Haber Güncellenme Tarihi: 28.05.2023 16:21
https://www.yozgatcamlik.com/

Yozgat’ın tarihi okulu Yozgat Lisesi 1915 yılında 55 öğrencisinden 49’unu Çanakkale savaşına gönderdi. O yıl okuldan sadece 6 öğrenci mezun oldu. Şehadete eren öğrencileri ve tarihinde birçok önemli isim yetiştiren Yozgat Lisesi’ni Yozgat ne kadar tanıyor?

Veli Ilgaz: Eski tarihi bir okul olduğunu biliyorum. Benim babamın yeğeni de burada okumuştu. Ne zaman yapıldığını bilmiyorum ama tam olarak. En aşağı 70 yılı vardır okulun bence.

Gürsel Karadavut: Ne zaman yapıldığını biliyordum ama hatırlamıyorum şuan. Çok eski bir okul ama.

Halit Zafer: Abdülhamit döneminde yapıldığını biliyorum. Yılını tam bilmiyorum ama 1800’lü yıllardır büyük ihtimalle.

İhsan Koçak: Tarihi bir okul. Abdülhamit Han döneminde yapıldığı yazıyordu okulun tarihini anlatan yazıda. 1895’li yıllarda yapıldı.

Salih Salman: Tam tarihini bilmiyorum ama Abdülhamit zamanında yapıldığını biliyorum. Tarihi bir okul, içini gezdim müze gibi yeri de çok güzel.

Özgür Tan: Yozgat Lisesi 1895 yılında Abdülhamit döneminde açılmış tarihi bir okulumuzdur. Bende bu okulun 99 yılı mezunlarından birisiyim. Yani içerisini gördüğümde, duvarların yapımında muhteşem bir işçilik olduğunu gördüm. Sınıfların arasındaki geçişler çok güzel. İnşallah hep hayatta kalır.

Buğra Ünsal: Maalesef tam tarihini bilmiyorum. Çok güzel bir okul. İçini gezme fırsatım da oldu. Tarihimizi yansıtan çok güzel bir okul.

Yozgat Lisesi

Lise binası bodrum kat hariç iki katlıdır. Yapı malzemesi olarak kesme sarı taş kullanılmıştır. Binaya giriş Güney cepheden sağlanmış olup, giriş kapısı üzeri cumbalıdır. Giriş kapısı üzerinde mermer taş üzerine yazılmış altı satırlık kitabesi mevcuttur. Kitabesi silindiğinden okunamamaktadır. Ancak kaynaklarda Binanın H.1311/ M.1895 - 1896 tarihlerinde yapıldığı belirtilmektedir. Çıkmalarda ön cephelerde dörder, yan cephelerde dörder adet olmak üzere sekiz adet kemerli demir şebekeli pencereler mevcuttur. Cumbada, iki yan cephede birer adet, cumba cephesinde iki adet olmak üzere dört adet yuvarlak kemerli silme taş çerçeveli pencere mevcuttur. Cumbanın cephesindeki pencerelerin kilit taşlarında sütun başına benzeyen süsleme elemanları vardır. Birinci kat pencereleri demir şebekelidir. Giriş kapısı silme taş çerçeveli, yuvarlak kemerli olup kapı kanatları ahşaptır. Kapı üzerinde yarım daire şeklinde silme taş çerçeveli bir pencere vardır.

Kuzey cephede boydan boya ikinci katta üç çıkma mevcut olup bunlardan ortadaki yarımay şeklindedir. Çıkmalardan kenardakine yuvarlak kemerli taş çerçeveli üçer pencere dairevi çıkmada yuvarlak kemerli üç pencere vardır. Kenar çıkmaları ile orta çıkma arasındaki boşluklarda üçer adet yuvarlak kemerli taş çerçeveli üçer pencere dairevi çıkmada yuvarlak kemerli üç pencere vardır. Kuzey cephede boydan boya ikinci katta üç çıkma mevcut olup bunlardan ortadaki yarımay şeklindedir. Batı cephede, yanlardan çıkma mevcut olup çıkmalardan birinde baca kısmı vardır. Batı cephesinde yuvarlak kemerli taş çerçeveli ikinci bir giriş kapısı mevcut olup birinci katta sekiz adet pencere vardır. Ayrıca bu cephede bodrum kat girişi yer almaktadır. Doğu cephede iki çıkma mevcut olup yine bir giriş kapısı vardır. Çatısı kiremit örtülüdür. Rabia Sultan Büyüker

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.