Kırsal Alanda Modern Basınçlı Bireysel Sulama Sistemleri Başvurusu Başladı

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından yüzde 50 kırsal alanda modern basınçlı bireysel sulama sistemleri başvuruları başladı.

Haber Giriş Tarihi: 07.02.2023 11:03
Haber Güncellenme Tarihi: 07.02.2023 11:22
https://www.yozgatcamlik.com/
Kırsal Alanda Modern Basınçlı Bireysel Sulama Sistemleri Başvurusu Başladı

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından yüzde 50 kırsal alanda modern basınçlı bireysel sulama sistemleri başvuruları başladı.

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından, kırsal alanda modern basınçlı bireysel sulama sistemlerinin üreticiler tarafından kullanımının yaygınlaştırılarak; tarımsal ürünlerin kuraklıktan daha az etkilenmesiyle birim alandan daha fazla verim artışı sağlamak, tarımsal üretimde daha kaliteli ve pazar isteklerine uygun üretim yapılmasını sağlamak, kırsal alanda üreticilerin gelir düzeyinin yükseltilmesi ve sürdürülebilir bir üretim için bireysel sulama sistemleri yatırımlarına yüzde 50 hibe desteği sağlayacak.

Yatırım Konuları:

a) Tarla içi damla sulama sistemi kurulması,

b) Tarla içi yağmurlama sulama sistemi kurulması,

c) Tarla içi mikro yağmurlama sulama sistemi kurulması,

ç) Tarla içi yüzey altı damla sulama sistemi kurulması,

d) Lineer veya Center Pivot sulama sistemi kurulması,

e) Tamburlu sulama sistemi kurulması,

f) Güneş enerjili sulama sistemi kurulması,

g) Tarımsal sulama amaçlı güneş enerji sistemleri,

ğ) Akıllı sulama sistemleri.

Hibe Desteği Tutarı Ve Oranı:

Tebliğ kapsamında kabul edilen başvurularda, hibe sözleşmesinde belirlenen hibeye esas mal alım tutarının KDV hariç yüzde 50’sine hibe yoluyla destek verilecek. Hibeye esas mal alım tutarı gerçek kişiler ve tüzel kişiler için 1 milyon TL’yi geçmeyecek. Mal alım bedellerinin, bu miktarı aşması durumunda aşan kısım yatırımcı tarafından ayni katkı olarak karşılanacak. Hibe sözleşmesinde belirlenen hibeye esas mal alım tutarı üst limit niteliğinde. Hibenin nihai tutarı fiili gerçekleşmeler sonucunda ortaya çıkacak. Başvuru bütçeleri KDV hariç hazırlanır.

Başvuru Zamanı:

Başvurular; 28 Şubat tarihine kadar başvuru sahipleri tarafından dosya halinde tek nüsha olarak elden İl Müdürlüğüne teslim edilerek yapılacak.

Teknik Destek:

İl Tarım ve Orman Müdürlüğü, Kırsal Kalkınma ve Örgütlenme Şube Müdürlüğü, İl Proje Yürütme Biriminden teknik destek ve bilgi alınabilir.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.