Yozgat Bozok Üniversitesinde TÜBİTAK Destekli Güçlü Anne Güçlü Çocuk Projesi Eğitim Programları Başladı

Yozgat Bozok Üniversitesinde “Güçlü Anne Güçlü Çocuk” projesi eğitim programları başladı.

Haber Giriş Tarihi: 15.05.2023 14:37
Haber Güncellenme Tarihi: 15.05.2023 14:37
https://www.yozgatcamlik.com/
Yozgat Bozok Üniversitesinde TÜBİTAK Destekli Güçlü Anne Güçlü Çocuk Projesi Eğitim Programları Başladı

Yozgat Bozok Üniversitesinde “Güçlü Anne Güçlü Çocuk” projesi eğitim programları başladı.

Yozgat Bozok Üniversitesi Eğitim Fakültesi, Eğitim Bilimleri, Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bölümü Dr. Öğr. Üyesi Aygül Nalbant ve Sağlık Bilimleri Fakültesi, Hemşirelik, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Dr. Öğr. Üyesi Ayşe Şener Taplak tarafından hazırlanan, TÜBİTAK 4008 Özel Gereksinimli Bireylere Yönelik Kapsayıcı Toplum Uygulamaları Destekleme Programı kapsamında desteklenmeye hak kazanan “Güçlü Anne Güçlü Çocuk” projesi eğitim programları başladı.

15-19 Mayıs tarihleri arasında yürütülecek eğitim programlarının açılışı, Üniversite Kütüphane ve Dokümantasyon Daire Başkanlığı’nda Yozgat Bozok Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Karadağ, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Güngör Yılmaz, Genel Sekreter Prof. Dr. Uğur Kölemen, Sağlık Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Sevinç Polat, öğretim üyeleri, öğrenciler, anneler ve çocuklarının katılımı ile yapıldı.

Profesyonel Eğitimler İle Destek Sağlanacak

Projeye ilişkin açıklamalarda bulunan Üniversite Sağlık Bilimleri Fakültesi, Hemşirelik, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Dr. Öğr. Üyesi Ayşe Şener Taplak  “Annelerin özel çocukları için bir eğitim planladık. Eğitim, toplamda beş gün sürecek. Bu projeyle annelerin çocuklarıyla yaratıcı etkinlikler yapmasını desteklemek, aynı zamanda da annelerin çocuklarında görülen tanımlanmış problemlerle baş etmeleri, stres ve öfke yönetimini geliştirmelerini ve desteklemelerini amaçladık. Çocuk gelişim, cerrahi hemşirelik ve fizyoterapi alanında uzman hocalarımız profesyonel bir şekilde annelerimize eğitimlerle destek olacak. Eğitime katılan her bir annemize teşekkür ediyorum" dedi.

Destek Ve Nefes Olmak İstedik

Üniversite adına yürütülen projenin oldukça anlamlı olduğunu ifade eden Rektör Karadağ, “Ülkemizin yarınları ve geleceği olan sevgili evlatlarımızın yetiştirilmesinde annelerimizin daha bilinçli ve verimli bir şekilde çocuklarına ihtimam göstermeleri ve çocuğun olumlu davranışlarını geliştirmesi adına davranışsal eğitimleri almasını amaçlıyoruz. Annelerimiz, özel çocuklarımızın olumlu davranışlara ne kadar odaklandıklarını, olumsuz davranışları ne kadar öne çıkarttıklarını fark etmeleri,  bu davranışlara yönelik uygulanması gereken tekniklerle bu davranışları nasıl genelleyecekleri üzerine psikolojik destekli eğitimler alacaklar. Sizler anne olarak evlatlarınıza hiçbir bedel beklemeden kendinizi yok sayarak her şeyinizle katkı sağlamaktasınız. Bizler ise sizlerin bu fedakârlığına bir nebze olsun destek ve nefes olmak istedik. Bu etkinlikle çocuklarımıza yönelik farkındalık oluşturacak önemli kazanımlar sağlayacaksınız. Bu tür sosyal sorumluluk projelerinin üniversitemiz adına devam edeceğini belirtmek isterim. Çocuklarımız güçlü olursa, annelerimiz güçlü olursa yarınlarımız çok daha güçlü olacaktır.”

Rektör Ahmet Karadağ, eğitime katılan annelerle bir süre  sohbet ederek, anneler günü dolayısıyla kendilerine karanfil takdim etti. Haber Merkezi

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.