Sakarya’daki Yozgatlılar

Tarih, kültür-sanat ve coğrafya ağırlıklı sunumlarım gereği Anadolu’nun birçok şehrini ve Türk Dünyasına ait ülkeleri geziyor, basın kimliğimle de bazı derneklerin örnek çalışmalarını kamuoyuyla paylaşıyorum. Yozgat kültür ve gelenekleri adına yurt içi ve yurt dışında hizmet veren onlarca dernek, federasyon, vakıf ve platformlarımızı da bu kapsamda ziyaret ediyor, liyakat erbabı oluşumlarımızla gurur duyarken, kültürümüzden bihaber oluşumlarımızdan da mahcubiyetimi gizleyemiyorum.

Sakarya’daki Yozgatlılar

İşte sizlere en gururlandığım hemşehri oluşumlarımızdan biri olan Sakarya Yozgatlılar Kültür Yardımlaşma ve Dayanışma Derneğini tüm derneklere örnek olması amacıyla anlatmaya, tanıtmaya çalışacağım şimdi.

Bilgisi, birikimi, merhametli yüreği ve yardımsever kimliğiyle herkese bir yardımı ve emeği dokunan Turgay DURDAĞI’nın Başkanlığını yaptığı bu derneğin yönetiminde, her biri birbirinden seçkin kıymetler olan, Günay YAZICIOĞLU, Ramazan ÜNAL, Hakkı AKYÜZ, Ali Nabi ATEŞ, Erdal TARHAN, Yüksel ATİK, Metin DAĞDEVİREN, Emrullah ERDUMAN, Suat ALBOSTAN, Hakan COŞAR, Feridun DAĞ, Tahsin ERTÜRK, Adnan ÖZGÜL, Necmettin AYDIN, Bekir LAİK, Suat KOÇAK, Hacı KAPLAN, Behçet Kemal AKIN ve Halil İbrahim ALTAN gibi pırlanta şahsiyetler var.

Sakarya’daki Yozgatlılar

Sakarya Yozgatlılar Kültür Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği şiar edinip üstlendiği tüm görev ve gayretlerinde, Anadolu gönlünün verdiği asalet ve titizlikle Yozgat adına sürekli güzellikler üretiyor. Başkan Turgay DURDAĞ’ın derya gönlünü, babacan ruhunu, toprağına olan sadakati ve has karakterini sadece Sakarya değil, tüm insanlar biliyor. Aynı hassasiyet ve dayanışma anlayışıyla saygı hiyerarşisinde tesis ettiği yönetim kurullarıyla elit projeler üretiyor.

Başkan DURDAĞ; “Bizim Yozgat misafirperverliğin ve asaletin başkentidir. Maneviyatı ve ruhaniyeti yüksek bu eşsiz memleketin emsalsiz gönlünü yönetim kurullarımdaki tüm arkadaşlarımla bütün dünyaya duyurma bizim asli görevimiz” diyor.

Sakarya’daki Yozgatlılar

Tanıtımı, takdimi, hitabeti ve misafirperverliğiyle Sakarya’nın en sevilen değerlerinden biri olan Hakan COŞAR; “Yozgatlıların vatanı, bayrağı ve Kur’an’ı uğruna tereddüt etmeden canını vereceğini tüm Dünya bilir. Bozok Yaylasının insanları toprağına tutku, milliyet ve maneviyatına kara sevdalıdır. Erkeğinden, kadınına bu platonun tüm insanları delikanlı, yiğit, sözünün eri ve mert olur. Allah birliğimizi, dirliğimizi ve beraberliğimizi bozmasın.” diyor.

Sakarya’daki Yozgatlılar acı tatlı tüm günlerde Serdivan ilçesindeki dernek merkezlerinde toplanıyorlar. Ebediyete intikal eden geçmişleri için dualar okunuyor, imkanı olan ikramlar sunuyor, gönül doyuran Yozgat sohbetleri yapıyorlar. Tüm üyeler, derneklerine gelen konukları kendi evlerine gelmiş gibi karşılıyor, izzet ve ikramlarıyla asaletle ağırlayıp, saygıyla uğurluyorlar.

Yönetim Kurulu Üyesi Zafer DAĞISTANLI diyor ki; “Bozok Platosu hepimizin doğduğu, doyduğu ve ilk vatan sevdasını tattığı yerdir. Biz nereye gidersek gidelim yüreğimiz Yozgat için atar, gönlümüz doğduğumuz bozkırları özler. Bu kutsal memleket için, ben ve arkadaşlarımın yapamayacağı hiçbir fedakarlık yoktur.” Diyor.

Sakarya’daki Yozgatlılar

Başkan Yardımcısı Tahsin ERTÜRK; “Memba tadındaki suları, yakutu andıran ekinleri, bereket fışkıran dağı, taşı, ovası ve envayitür nimetleriyle ülkemizin en estetik dekoruna sahip Yozgat, özü sözü sağlam, yiğit, alicenap, elicömert insanlarıyla bilinir. Hanedan kapıları ve cömert sofraları dilden dile dolaşan Yozgatlıların en fakirinden, en zenginine hepsininde ekmeği yenilir, suyu içilir, gönüllerine sığınılır. Bizde bu gururlandıran asaletimizi elimizden geldiğince kesintisiz sürdürecek, çocuklarımıza bu güzellikleri yaşatmaları için töre ve geleneklerimizi öğreterek yaşatacağız.” diyor.

Güzel insanlar Bendeniz, birçok sivil toplum kuruluşumuzu, köylerimizi ve ilçelerimizi hepimizin adını yücelten gayret ve özellikleriyle araştırarak dünyanın her tarafındaki Yozgatlılara duyurdum. Şunu ısrarla belirtmek istiyorum ki fedakar, emektar ve mert yürekli insanlardan teşkil Sakarya Yozgatlılar Derneği, vefalı hemşehrilik şiarıyla donatılı seçkin şahsiyetleriyle ilimiz ve ülkemiz adına sayısız güzellikler üretiyor. Hizmet sınırları içerisinde bulunan mağdur insanları mahcup ve rencide etmeden dertleriyle dertlenip, yardımlaşma ve dayanışmanın en insani olanını yapıyorlar. Okuyan, üreten öğrencilerin kalemine mürekkep, işsize iş, hastalara derman, kimsesizlere çatı olmaya gayret gösteriyorlar.

Sakarya’daki Yozgatlılar

Marmarada’ki gücümüzü liyakatla temsil edip, ekonomimize can vermeye çalışıyorlar. Siyaset, ticaret, ekonomi, kültür-sanat, spor, tarım ve akla gelecek her türlü mesleki ve teknik imkanları hemşehrilerimizin ayağına seriyor, kurumsal sektörleri Yozgatlılar adına harekete geçirip özverili emeklere imza atıyorlar. Öyle ahım şahım varlıklı, ünvanlı falanda değiller ha. Ama dünyanın en zengin gönlüyle Yozgat aşkı ve hemşehri sevdası fedakarlığında birbirleriyle yarışıyorlar.

Başkan DURDAĞI’nın çok onurlu, dürüst, reklamdan uzak omurgalı bir duruşu var. Burda ben değil biz varız diyen gerçek bir organizatör. Konuşması ve fikirleriyle çok donanımlı bir şahsiyet olduğu belli.

Sakarya’daki Yozgatlılar

Yozgat kadının zarafet ve hanımefendiliğini liyakatle sergileyen Günay YAZICIOĞLU, görgü ve nezaketiyle ayrı bir gururumuz. Onu başkanlığı döneminde ses getiren etkinlikleriyle de tanıyoruz.

Bu dernekte genç-yaşlı her fikir dikkate alınıyor, her proje kurullarda oylanıyor, sonuca herkes saygı ve rıza gösteriyor. Abi, abla, kardeş statüsünün hakim olduğu, samimiyet ve sadakatin, itaat ve azmin hüküm sürdüğü bir dost yumağı görüntüsündeler. Hiç yapamayacakları vaadlerle insanların umutlarını sömürmüyorlar. Toplantılarındaki tartışmalar ve önerilerin hepside çok analitik. Uçuk kaçık fikirlere rağbet olmadığı gibi toplumu kitlelere bölecek mesajlara asla izin vermiyorlar. Ticarette, siyasette, Yozgat konulu icraatlarda yapılan yanlışları ve doğruları diplomasi inceliğinde beyan ediyorlar. Hepsi güven veren saygılı, bilge ve görgülü simalar. Milli ve kültürel değerlerimizi siyasete alet etmiyor, onlar bizim ortak değerlerimiz diyerek din ve milliyete hasar getirecek tutum ve davranışlardan herkesi uzak tutup, bu konulara özen gösterilmesi için titiz ve disiplinli davranıyorlar.

Sakarya’daki Yozgatlılar

Yozgatlı şemsiyesi altında işsizinden işverenine, fukarasından zenginine, bürokratından işçisine, memurundan esnafına bölgelerindeki tüm kesimlerle bir araya gelerek güç birliği ve imkan paylaşımı yapmanın yollarını arıyorlar. Üstün komşuluk ilişkileriyle, Bozok kültürü ve misafirperverliğini liyakatla tanıtıp hepimize itibar kazandırıyorlar.

Üslubu, hitabı, engin gönlü ve saymakla bitmez güzel özelliklerini asri beyefendiliğiyle taçlandırıp tüm gönülleri fetheden İşadamı Mesut ÇELİK, Sakarya’da dürüst ticaretin sembolleşmiş abidevi şahsiyetlerinden biri olarak tanınıyor. Cömert gönlü ve imkanları ölçüsünde herzaman Sakaryalı Yozgatlıların yanında yakınında oluyor. Anadolu’nun her ilinden, hatta Balkan ve Kafkas coğrafyasından onlarca kültürel oluşumun yer aldığı bu metropol şehirde, Yozgat misafirperverliği bu değerlerimiz sayesinde zirvelere taşınıyor.

Buradaki Yozgatlılar çok kısıtlı imkanlarına rağmen kültür ve geleneklerimizi imrenilir şekilde tanıtıyorlar. Çok cömert ve görgülüler. Tüm Sakarya’nın iştirak edebileceği arabaşı, iftar, piknik, aşure, gezi ve mesleki seminerler gibi birlik beraberlik organizasyonları yapıyor, paylaşımcı gönlümüzü Dünyaya tanıtıyorlar. Yeni projeleri arasında doğa, inanç, tarih, kültür ve turizm gezileri başta olmak üzere, yöresel yemek geceleri, piknik, iftar sofraları, mesleki kurslar, öğrenci bursları, bilgilendirme seminerleri, kahvaltı programları vs. gibi birçok buluşma ve kaynaşma etkinlikleri var. STK’lar içerisinde gözde olan bu derneğin programlarına siyaset, sanat, bürokrasi, akademik camia, üniversiteler, basın ve iş dünyası büyük ilgi gösteriyor. Tüm etkinlikleri yoğun bir katılımla gerçekleşiyor. Proje ve faaliyetleri başka illerin dernekleri tarafından örnek alınıyor, ilgiyle takip ediliyorlar.

Tabiiki gönüllülük esasına dayanan böyle karşılıksız hizmetleri üretirken şevk ve enerjilerine doping olması için Yozgat’tan yetişmiş bakanlar, vekiller, akademisyenler, iş ve basın dünyasından renkli simalarıda mazeretsiz yanlarında görmek istiyorlar. Üstelik Vali, Belediye Başkanları ve Kaymakamların tüm projelerine dahil, Dünyanın her yerindeki Yozgatlıların da kendilerine destek olmasını bekliyorlar.

Sakarya’daki Yozgatlılar

Bir memleket sevdalısı olarak zengin kültürümüzü, misafirperver geleneklerimizi, sıcak şivemizi, gastronomik lezzetlerimizi, hiçbir karşılık beklemeden dünyaya tanıtan Sakarya’daki bu gönül insanlarımızın bende sesleri olacak, yurt içi, yurt dışı sunumlarımda onların emek ve erdemlerini anlatıp tanıtmaya çalışacağım. Çünkü onlar kutsi özverileriyle Yozgat sevdasını heryerde yaşatıyor, hemşehri bilincimizi yücelterek canlı tutuyorlar.

Kazanan, üreten, güzelleşen ve özlenen bir Yozgat uğruna, yüreğini fedakarca ortaya koyan Sakarya Yozgatlılar Derneğinin Başkanı, Yönetim Kurulları ve Tüm Üyeleri en güzel ve en samimi duaları hakediyor.

Bizde onlara gönüller dolusu duâ ve teşekkürlerimizle Ankara dolusu selamlar gönderiyor, başarı ve muvaffakiyetler diliyoruz. Biliyoruz ki onlar gibi memleket sevdalıları oldukça biz Yozgat’ı daha çok sevecek, kültürümüzle heryerde gururlanıp, övüneceğiz.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Rıfat Çakır - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Yozgat Çamlık Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Yozgat Çamlık Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Yozgat Çamlık Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Yozgat Çamlık Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.Anket Sizce siyasi partiler Yozgat ve ilçelerde yerel seçimlerde ittifak yapsın mı?