PİAR anket sonuçlarını açıkladı! Hangi Parti yükselişe geçti, hangisi düştü?

PİAR Araştırma tarafından yapılan Mart ayı seçim anketi sonuçlarını açıkladı.

Haber Giriş Tarihi: 08.03.2022 16:08
Haber Güncellenme Tarihi: 08.03.2022 16:08
https://www.yozgatcamlik.com/
PİAR anket sonuçlarını açıkladı! Hangi Parti yükselişe geçti, hangisi düştü?

Yapılan ankette, kararsızlar dağıtıldıktan sonra AK Parti'nin oy oranı yüzde 32.7, CHP'nin yüzde 25.7, İYİ Parti'nin yüzde 11.2 oldu. Bu partileri yüzde 11.8'le HDP takip ederken MHP ise yüzde 9.3 oy topladı. Böylece Cumhur İttifakı'nın oy oranı toplamda yüzde 42 olurken Millet İttifakı'nın oy oranı ise yüzde 37.5'e düşmüş oldu.

PİAR Araştırma şirketi, Mart ayında 26 ilde yaptığı anket çalışmasında vatandaşlara, "Bu pazar genel seçim olsa hangi siyasi partiye oy verirsiniz?" sorusunu yöneltti. Şirket, topladığı verileri derleyerek sonuçları açıkladı.

Cumhur İttifakı üyesi AK Parti'nin oy oranı yüzde 26,4 iken kararsızlar dağıtıldıktan sonra yüzde 32,7 oldu. Cumhur İttifakı'nın diğer ortağı MHP'nin oy oranı ise kararsızlar dağıtılmadan önce yüzde 7,5 olurken kararsızlar dağıtıldıktan sonra yüzde 9,3'e yükseldi. Böylece Cumhur İttifakı'nın iki ortağının toplam oy oranı kararsızlar dağıtılmadan önce yüzde 33,9 oldu. İki partinin kararsızlar dağıtıldıktan sonraki oy oranı ise yüzde 42 seviyesine çıktı.

Millet İttifakı'nın iki ortağından biri olan CHP, kararsızlar dağıtılmadan önce yüzde 20,7 oy iken kararsızlar dağıtıldıktan sonra bu oran yüzde 25,7'ye yükseldi. İttifak'ın diğer ortağı İYİ Parti ise kararsızlar dağıtılmadan önce yüzde 9 alırken kararsızlar dağıtıldıktan sonra yüzde 11,2 oy toplayabildi. Böylece Millet İttifakı'nın iki ortağı kararsızlar dağıtılmadan önce yüzde 29,7 oy topladı. Kararsızlar dağıtıldıktan sonra ise bu oran yüzde 37,5 yükseldi.

PİAR’ın yaptığı araştırmada HDP'nin oy oranı ise kararsızlar dağıtılmadan önce yüzde 9,6; kararsızlar dağıtıldıktan sonra 11,8 olduğu gözlemlendi.

Yeni kurulan partilerden olan Gelecek Partisi kararsızlar dağıtıldıktan sonra yüzde 1,4 oy alırken Ali Babacan'ın kurduğu DEVA Partisi kararsızlar dağıtıldıktan sonra yüzde 2,9 oy aldı. Muharrem İnce'nin partisi Memleket Partisi ise listeye giremedi.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.