10 Yaş İçin Zekâ Oyunları

Çocukların en önemli yaşlarından biri olan 9-10 yaş grubunda 10 yaş zeka oyunları ile onların hem eğlenmesini hem öğrenmesini sağlayın.

Haber Giriş Tarihi: 16.09.2021 14:01
Haber Güncellenme Tarihi: 16.09.2021 14:01
https://www.yozgatcamlik.com/
10 Yaş İçin Zekâ Oyunları

İlk cep telefonunun ne zaman çıktığını hatırlıyor musunuz? Peki, ilk telefonunuzu ne zaman aldığınızı? Z kuşağı olarak bilinen 2000 ve sonrası doğumlu gençler telefonla çok erken tanıştılar. Daha ilkokulda iken abilerinden, ablalarından ve hatta ebeveynlerinden görerek ‘ben telefon istiyorum’ diye yanınıza geldiler. Ama bir kuşak var ki, onlar teknolojinin tam içine doğdular. Laptop, telefon ve Play Station gibi aygıtlar onlar için en merak ettikleri şeylerin başında geliyor. Hatta 2010 ve sonrası doğumlu çocuklar, bu elektronik cihazları büyüklerinden çok daha iyi kullanır hale geldiler. Öyle ki en 10 yaş zeka oyunları artık geleneksel halinden sıyrılıp dijital zeka oyunlarına dönüştü.

Çocukların tablet ve telefonlar ile haşır neşir olduğunu bilen bazı firmalar maalesef ki bu durumu çıkarları doğrultusunda kullanıyorlar. Gerek e-ticaret sitelerinden gerek mobil uygulamalar üzerinden gerekse reklam ve görsel materyaller üzerinden çocuklarınızın ve sizin anlayamayacağınız taktiklerle para kazanıyorlar. Çocuklarınızı bu durumla karşı karşıya bırakıp ürettikleri bazı ürünleri satın almaya bile teşvik edebiliyorlar. Ebeveyn olarak bu durumların farkında olmalı, çocuklarınızı böyle oyun ve uygulamalardan uzak tutmaya çalışmalısınız.

10 yaşına gelmiş çocuğunuz varsa, blue çağı öncesi bazı şeylere özenme isteği çok fazla artıyor. Özellikle enerjilerini nasıl atacaklarına kendileri karar verir hale geliyorlar. Bu gibi durumlarda çocuklarınızın ileride iyi bir yetişkin olması için katkıda bulunabileceğiniz birkaç güvenli uygulamayı sizler için listeledik. Gelin birlikte bir göz atalım.

RollerCoaster Tycoon Classic

Şehir yönetimi ve inşası üzerine kurulu bu oyunda, şehrin turistik alanlarından tutun, tesisler, yollar ve binaları siz kontrol ediyorsunuz. Hatta bu alanlara eleman bile atayabilirsiniz. Mimarlığa ve peyzaj alanına ilgi duyan çocuğunuzun eğlenerek oynayacağı bir oyun olduğunu düşünüyoruz. Kim bilir, belki de ilerde çocuğunuz Belediye Başkanı olur ve bu oyundan edindiği tecrübeleri kullanır.

Crazy Taksi

Çocuğunuzun otomobil kullanma becerilerini geliştirebileceği bir oyunla devam edelim. Crazy Taksi oyunu arcade yarış türünde bir uygulama. Bu oyunda müşterinizi istediği yere en hızlı şekilde ulaştırmaya çalışıyorsunuz. 2000’li yılların efsanesi olan bu oyun milyonlarca kullanıcı tarafından severek oynandı.

MentalUp

MentalUp, reklamsız ve güvenilir içerikleri ile ön planda olan bir oyun uygulaması. İçeriğinde 100’den fazla eğitici oyun ve 700’e yakın zorluk derecesi barındırıyor. Dikkat, hafıza, mantık, görsel ve işitsel beceri gelişimine katkı sağlayan MentalUp, TÜBİTAK destekli ve YTÜ onaylı. Çocuğunuz okuldan geldiğinde bu uygulama ile pekiştirme yapabilir ya da tatil zamanlarında 20 dakikalık egzersiz planları ile zihnini dersleri konusunda canlı tutabilir. Milyonlarca kişi tarafından kullanılan bu uygulamayı Android ve IOS platformlarından indirebilirsiniz.

MentalUP’ı daha yakından incelemek için tıklayın.

Scrabble

Arcade olmasına rağmen asla eskimeyen türde bir kelime oyunu ile devam edelim. Kırtasiyelerden ve internet üzerinden de edinebileceğiniz bu oyunu çocuğunuzla oynayabilirsiniz. Hem keyifli vakit geçirecek hem de öğreneceksiniz. Çocuğunuzun kelime dağarcığını genişletecek bu oyunu mobil uygulama olarak da indirebilirsiniz.

Mekorama

Mekorama oyunu bir bulmaca zekâ oyunudur. Karakterimiz bir robot ve ona yol gösteriyoruz. Karşımıza çıkan birkaç optik illüzyon mantığımızı kullanarak yolu bulmamızı sağlıyor. Çocuğunuzun pratik zekasını geliştirecek bu uygulama 50’den fazla bulmaca içeriyor. Oyunun sonunda artık kendi bölümlerinizi oluşturabiliyorsunuz.

Dig Dog!

Hayvan sevgisini çocuklara aşılamamız oldukça önemli. Bu oyunla da tam bunu kastediyoruz aslında. DigDog oyunu eğlenceli tasarımı, renkli grafikleri ile çocuğunuzun sıkılmadan oynayacağı bir uygulama. Belirlenmiş alanlara gömülü olarak bulunan kemikler, köpeklerin koku alma yeteneğini kullanarak ortaya çıkacak. Acele etmenizde fayda var başka köpekler de bu kemikleri arıyorlar.

Train Taxi

Lokomotifli bir trenle, ne kadar yolcu alırsanız o kadar uzayan bir tren hayal edin. Doğrudan Snake oyunundan esinlenilen bu uygulama, çocuğunuzun taktik ve dikkat becerilerini geliştirmeyi hedefliyor.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.