Avrupa başta olmak üzere dünyanın ve ülkemizin farklı şehirlerinden Yozgatlı yaz tatili için memleketine geliyor

Yozgat’tan Avrupa’nın çeşitli ülkelerine giden vatandaşlar Yaz tatili dolayısıyla memleketlerine gelmeye başladılar.

Haber Giriş Tarihi: 08.08.2022 07:03
Haber Güncellenme Tarihi: 08.08.2022 07:03
https://www.yozgatcamlik.com/
Avrupa başta olmak üzere dünyanın ve ülkemizin farklı şehirlerinden Yozgatlı yaz tatili için memleketine geliyor

Çamlık Medya olarak Akdağmadeni ilçesinde Gurbetçi vatandaşlara yaz tatili için nereden geldiklerini ve tekrar dönmek isteyip istemediklerini sorduk.

Gurbetçilerimiz gittikleri ülkenin yaşam şartlarına alıştıklarından dolayı ülkelerine tekrar dönmeyi düşünmediklerini ancak belki yaşlandıkları zaman gelebileceklerini ifade ettiler.

Ebubekir koçak: Avusturya Viyana’dan geldim. Akdağmadeni ilçesi Akçakoyunlu köyündenim. Yurt dışına babam orada okul imkanları daha iyi olacağından dolayı bizi yanına aldı. Viyana’da uygun gördü ve bizi aldı. İleride inşallah Yozgat’a dönmek isterim. Orada bir alışmıştık var. İş imkanları daha fazla. Burada da alt yapı olursa dönmek neden olmasın.

Sezer Turan: Fransa’dan geliyorum. Sivaslıyım. Gitmemiz kader kısmet diyorum. Bunu ben tercih etmedim. Yolum o tarafa düştü. Derler ya bir insanın doğduğu yer değil doyduğu yer diyorum. Geri dönmeyi şuanda düşünmüyorum. Ülkenin gidişatı çok iyi değil. durumlar belli. Herşey haddinden fazla pahalı. Asgari ücretle alışveriş yapabilmesi, bir şeyler yapabilmesi mümkün görünmüyor. Ne olursa olsun gelmem gibi bir şey. Ben gelsem de çocuklarımın geleceğini zannetmiyorum.

Mustafa Yaradan: Akdağmadeni Davutlu köyündenim. Ben Fransa’da kalıyorum. 22 yaşında gittim. Nasip oldu gittim. Tekrar gelmek isterim. Vatanımız ama bu sene çok ortalık pahalı. İnsan 10 çeşit bir şey almak isterken şimdi daha dikkat ediyor. Yozgat’ta biraz daha düzelmesini özellikle trafik konusunda olmasını istiyorum. İnsanların birbirine biraz daha saygılı olmasını istiyorum.

Ayşe Akyol: Akdağmadeni ilçesindenim. İstanbul’dan geliyorum. İstanbul’a gelin olarak gittim. Geri gelmek istemem. İstanbul’a alıştım. Kendi memleketim ama orasına alıştığım için daha güzel geliyor. Ailem için tekrar gelirim. İş sahası olsa bizim için gelirim. İş sahası olmadığı için oralara gidildi. Daha güzel bir hayal olur. Yozgat’ta iş imkanı yok. Alt yapı yok.

Gündüzcan Alpaslan: Fransa’dan geldim. 2 haftadır buradayım. Yozgat’tan annemiz babamız götürdü yurt dışına. Tekrar dönmek için bu şartta dönmem. Bizim yurt dışındaki yaşayanlar iki memleket oldu. Bunları Fransızlara da anlatıyoruz. Bizim iki vatanımız var. Vatan önce gelir ama sonra yaşadığımız yerler gelir. Çünkü orada düzen kurduk. Orada büyüdük. Belki ileride yaşlanınca gelebiliriz. Vatandan asla kimse kopamaz. Orada yaşadığımız ve düzenimizi kurduğumuz için zor olur.

Adem Darımla: Fransa’dan geliyorum. Yozgat’tan evlilik dolayısıyla gittim. Her sene izin sezonunda geliyoruz. Burada yaşamak imkan olduğunda isterim. Şuanda kendi memleketimde değişik şeyler var. Değişmesi gereken ne var bilmiyorum ama biraz gelişme var. Ama trafik hala sorun.

İbadullah Çetin: Yozgat Akdağmadeni Özer köyünde doğdum. Yozgat’ı çok seviyorum. Fransa’da yaşıyorum. İşsizlikten dolayı 20 sene önce gittim. Gittiğime de pişmanım. Düzenimi kurmuş olsam Yozgat’a dönmek isterim. Çünkü vatan gibisi yok. Yozgat’ta iş sahası olması lazım. Çünkü insanlar iş olduğu zaman huzur ve rahatlık olur.

Mesut Öngel: Fransa’da yaşıyorum. Belekcehan’danım. Yozgat’tan küçükken babamgil gittiği için bizi de götürdüler. İleride belki yaşlanınca gelmek isterim. Yozgat’ta biz böyle kalmasını seviyoruz.

Mehmet Bektaş: Almanya’da kalıyorum. Orada doğma büyümeyim. Akdağ Dayılı köyündenim. Yozgat’tan babam gitmiş. Bizde orada doğup büyüdük. Burada yaşamak istemem zor. Buranın yaşama şartları zor. Oraya alıştık. Yozgat’ta say say bitmez. Çok şeylerin değişmesi lazım.

Tuna Zambak: Almanya’dan geliyorum. İş sahaları yok. Ya çiftçilik ya tarımla uğraşacaksın. Büyükşehir farklı. Yurt dışı daha farklı. Fabrikalar, hayat şartları her şey daha farklı. Ben Türkiye’de param ile rezil oluyorsam Almanya’da her şey bedava hizmet daha çok. İnsana değer veriyorlar. Fark bu. Ben 20 yaşında gittim. Evlendim gittim. Bizim büyüklerimiz dediği gibi doğduğun yer mi doyduğun yer mi? Yozgat çevresinde yapılacak bir şey yok. Yozgat’ta bu saatten sonra bir şey değişmez.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.