İş İnsanı Duman Sorgun'a Yapılacak Bölgenin İlk Fabrikasını Çamlık TV’ye Anlattı

Yozgat’ın Sorgun İlçesi’nde faaliyet gösteren Duman İnşaat, memleket sevdası ile yola çıkarak önemli bir yatırımı Yozgat’a kazandırıyor.

Haber Giriş Tarihi: 03.02.2023 09:03
Haber Güncellenme Tarihi: 03.02.2023 09:03
https://www.yozgatcamlik.com/
İş İnsanı Duman Sorgun'a Yapılacak Bölgenin İlk Fabrikasını Çamlık TV’ye Anlattı

Yozgat’ın Sorgun İlçesi’nde faaliyet gösteren Duman İnşaat, memleket sevdası ile yola çıkarak önemli bir yatırımı Yozgat’a kazandırıyor. Çevre illerde bulunan ancak Yozgat’ta eksikliği hissedilen cam fabrikası Duman İnşaat güvencesi ile faaliyetlerine başlayacak.

Duman İnşaat sahibi İş İnsanı Ramazan Duman, özellikle pandemi döneminde üretimin öneminin anlaşıldığını belirterek, “Biz sektörlerin yanında son yaşanan pandemiden dolayı üretimin ne kadar önemli olduğunu gördük. Üretmenin ne kadar iyi bir şey olduğunu gördük ve öğrendik. Bizde ne üretebiliriz? dedik Araştırmasını yaptık” dedi.

MEMLEKETİMİZE GELDİK

Önce Ankara veya İstanbul düşüncesi ile yola çıktıklarını anlatan Duman, şunları kaydetti; “Bunun araştırmasını yaparken önce Ankara’da mı, İstanbul’da mı yapalım diye düşündük. Biz burada doğduk, büyüdük, faaliyet gösteriyoruz. Şirketlerimizi adresi Yozgat Sorgun. Bunu memleketimizde yapalım dedik. Bizim aklımızdaki projeyi Ankara’da, İstanbul’da da yapabilirdik ama biz kendi memleketimizde istihdam sağlayalım. Bu memleketten kazandığımızı tekrar bu memleketimizde harcayalım istedik.

Üretim sektöründe Yozgat’ta olmayan bir şey üzerine çalışma yaptık ve cam fabrikasının olmadığını gördük. İç Anadolu’da Sivas, Kayseri, Çorum, Nevşehir’de var ama Yozgat’ta yok. Yozgat’ta olmayan sektör derken ve biraz da inşaat alakalı olduğu için cam sektörü bizde siparişlerimizi Çorum’dan sipariş veriyoruz bir ayda, Nevşehir’den sipariş veriyoruz 1,5 ayda geliyor. Biz bu sektörü araştıralım dedik.”

HAM MADDE YOZGAT’A GELECEK

“Biz de ana ham madde Yozgat’a gelecek” diyen Duman , “Biz Yozgat’ta işleyip ebatlara ayırıp tüketici ile buluşturacağız. Bunun için fizibilite yaptık. Gidip fabrikaları gezdik. Nereden başlarız deyip fizibilitemizi yapıp çalışmalarımızı bitirdik. Makine siparişlerimizi de verdik. 2 bin 500 m2 kapalı alana 55-60 kişi istihdam sağlayacağımız ve bizim bütçemizden 70-80 milyonluk bir yatırım. Bunları devlet desteği almadan kendi bütçemizle yapıyoruz. Rakamlar kolay söylenebilir ama 30 yaşında o kadar parayı bir araya getirmek kolay değil. Bunu da en yakın zamanda kuruyorum. Makine siparişi verdim. Yurt dışı olduğu için makineler minimum 6 ay maksimum 1 yıl. Yerimiz hazır kuracağız ve piyasaya sunacağız. Arz ve talebe göre kişi sayısı ve fabrikanın üretimi de artacak” şeklinde konuştu.

BÖLGEDE İLK OLACAK

Duman, projenin Yozgat’ta bir ilk olacağını anımsatarak, “Bölgenin ilki olacak. Biz makinaları kurup düğmeye basana kadar kurmazlarsa ilk bizim projemiz. Bugüne kadar da düşünülmemiş ve yapılmamış. Yozgat’ın ihtiyacı çevre illerden temin ediliyor. Bu açığı kapatmış olacağız. Bu açığı kapattığımızda bizler çevre illerden alan değil çevre illere malzeme veren bir firma olacağız inşallah. Bölgemizi seçtik ve Sorgun olsun istedik. Bunu Ankara’da İstanbul’da yapsak orada daha çok potansiyel var. Yozgat’ta kazanacağımızı, Ankara’da, İstanbul’da yaptığımızda daha çok kazanacağız ama biz karımızdan refakat ederek önce istihdam, memleket diyerek bu işi Yozgat’ta yapacağız” diye konuştu.

FİZİBİLİTE YAPIYORUZ

Demir üretimi ile ilgili de bir projelerinin olduğunu anlatan Duman, “Bir diğer üretim biraz erken ama Yozgat’ta olmayan yine bir şey. Burada 300- 400 milyon liralık bir yatırım. 500-600 kişiyi istihdam sağlayacak bir fizibilite içerisindeyiz. Buda demir hastanesi olacak. İnşaat demiri, çelik üretimi gibi tamamıyla demir üretimiyle ilgili. Burada hayalimiz ve düşüncemiz var. Şuanda sadece fizibilite yapıyoruz. Kırıkkale fabrika, Hatay Payas’ta fabrika gezdik. Biz bunu da memleketimize getirebilir miyiz, burada istihdam sağlayabilir miyiz diye hayalimiz var. İnşallah yaşımız ve ömrümüz yeterse bu hayali de gerçekleştireceğiz. Bu iş aklımızda. Bu dev bir yatırım. Büyük fabrikatörlerin yapacağı iş. Bizde becereceğiz ve yapacağız. Biz inanıyoruz. Önce biz bu işi yapacağız diyoruz. Ondan sonra da uygulamaya geçiyoruz” ifadelerine yer verdi.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.