Türkiye’nin tahıl ambarı Yozgat’ta hasat sezonu başladı

Yozgat Valisi Ziya Polat, Sorgun İlçesi’ne bağlı Alcı Köyü’nde buğday hasadına katıldı.

Haber Giriş Tarihi: 22.07.2022 06:30
Haber Güncellenme Tarihi: 22.07.2022 06:30
https://www.yozgatcamlik.com/
Türkiye’nin tahıl ambarı Yozgat’ta hasat sezonu başladı

Türkiye’nin tahıl ambarı Yozgat’ta hasat sezonu başladı. Sorgun İlçesi’ne bağlı Alcı Köyü’nde buğday hasadına katılan Yozgat Valisi Ziya Polat, “Tarım ve hayvancılıkta ilk sıralarda bulunan ilimizde 2022 yılı üretim sezonunda İl genelinde yaklaşık olarak 3 milyon 490 bin dekar ekili alandan 905 bin ton rekolte beklenmektedir” dedi.

Yozgat Tarım ve Orman İl Müdürlüğü tarafından 2022 sezonu Hasat Bayramı Sorgun’a bağlı Alcı köyünde yapıldı.

2022 sezonu Hasat Bayramına Yozgat Valisi Ziya Polat, Sorgun Kaymakamı Halil İbrahim Kazar, Tarım İl Müdürü Tanju Özkaya, İl Genel Meclisi üyeleri, Yozgat Ziraat Odası Başkanı İsmail Açıkgöz, Ak Parti Sorgun ilçe başkanı Mesut Kılıç, İlçe Müdürleri, teknik personeller ve çiftiler katıldı.

TARIM SEKTÖRÜ ÖNE ÇIKTI

Programın açılışında konuşan Tarım İl Müdürü Tanju Özkaya, dünyada ve Türkiye’de son zamanlarda en fazla konuşulan konular arasında tarım sektörü olduğunu belirterek, “Yerelde Valimizin öncülüğünde bize gösterdiği yön ve yöntemlerle tüm il ve ilçe müdürlükleriyle üretime dair tüm tedbirleri aldık. Cumhurbaşkanımızın emirleri bakanlığımızın direktifleri doğrultusunda ekilmeye 1 metrekare yer kalmayacak şekilde planlarımızı yapmış bulunmaktayız. Ülkemizde Yozgat bu sektör içinde sahip olduğu potansiyelle en önemli illerden birisidir” dedi.

YOZGAT 5’İNCİ SIRADAYIZ

6 bin 130 dekarlık alanda Türkiye’nin ekilebilir arazisine sahip 5’inci şehrinin Yozgat olduğunu belirten Özkaya, şunları kaydetti; “Şehrimizin tarım ve hayvancılık şehri son iki yıldır biz bu potansiyeli harekete geçirme adına tüm ekip arkadaşlarımızla gece gündüz demeden çalışıyoruz. Bakanlığımızın genel bütçesi, İl Özel İdaresi, ORAN, KOP idaresi nerede ne varsa hepsinden ilimize bir şeyler getirme adına çalışıyoruz. KOP İdaresinin son çağrısında kabul edilen 11 projeden 9’u bizim müdürlüklerimize ait projedir.”

ÜRETMEYE DEVAM EDİYORUZ

Bu yıl Yozgat’tan bekledikleri rekoltenin çok yüksek olduğuna değinen Özkaya, “Bu yıl rekolte beklentimiz geçen yıla kıyaslanmayacak şekilde yüksek. Şeker pancarı üretiminde hep ilk 10 içerisindeyiz. Üreticilerimizin emeklerinin karşılığını alacakları hasat sezonuna girmiş bulunmaktayız. Önce arpa, sonra buğday, yeliş mercimek, nohut, yağlık ayçiçeği, şeker pancarı takip edecek. İlimiz için hayırlı ve bereketli olsun. Bu çalışmalarımızda bizlerden desteğini esirgemeyen herkese teşekkür ediyorum” diye konuştu.

YOZGAT TARIM VE HAYVANCILIK ŞEHRİ

Yozgat Valisi Ziya Polat, Yiğitler şehri Yozgat’ın tarım ve hayvancılık merkezi olduğunu söyledi.  Üretimin ülke ekonomisi açısından önemli olduğuna değinen Polat, “Yozgat sanayi memleketi olma yolunda ilerliyor. Ama Yozgat tarım ve hayvancılıkta önde illerde birinci. Mercimekte birinciyiz. Nohut’ta ikinciyiz, şeker pancarında 7’nciyiz. Buğday üretiminde ilk 10’dayız. Yeni ürünlerin üretilmesi çiftçimize, vatandaşımıza ek girdiler nasıl sağlarız diye bu sene İl Özel İdaremizin destekleriyle çiftçilerimize tohum dağıtıldı. İnşallah hedefimiz 100 bin dekar ekili alanın hayata geçirilmesidir” dedi.

PROJE ÜRETİLİYOR

Yozgat’ta çeşitli projelerin hayata geçirildiğini ve Küçükbaş hayvancılıkta ‘Bozok yaylasında yaşamak için bir sürü nedenim var’ projesi kapsamında bir yıl içerisinde 100 bin küçükbaş hayvanı çiftçilerle buluşturduklarını belirten Vali Polat, şöyle konuştu; “Biz hep şunu söylüyoruz. Proje yapacağız. Projeyi çiftçimizin, hayvancılık yapan kardeşlerimizin istediği projeleri yapacağız. Biz şunu yaptık değil, bizden istenilen projeleri yapacağız. Sahada, ağılda, tarlada olacağız. Çiftçimizin, hayvancılık yapan kardeşlerimizin her daim yanında ve emrinde olacağız. Biz Tarım müdürlüğümüzü sahada istiyoruz. Çiftçimizin yanında ve emrinde olduklarını gösteriyorlar.”

MARKAYA DÖNÜŞMELİ

Vali Polat, ürünlerin markaya dönüşmesi için de çalıştıklarını belirterek, “Ürünlerimizin markaya dönüşmesini hep birlikte görmek istiyoruz. Koordinasyon toplantımızda Et ve süt Kurumu müdürümüzün söylediği 35 bin ton şu an süt toplanıyor. Yozgat’ın sütünü toplayacaklar ve Yozgat sütünü markaya çevirecekler. Bizde sütçülüğün gelişmesi için tankları alıyoruz ve almaya devam edeceğiz. Biz burada çiftçimizin, kardeşlerimizin yanında olmak bereketli hasatlar dilemek için geldik. Bu işin emeğini veren sizlersiniz. Bu devlet ve millet için üreten, ürettiğini markaya çeviren kardeşlerimize teşekkür ediyorum” ifadelerine yer verdi.  Eda DEMİREL

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.