Yozgat'ta Çiğ süt Toplama Kalitesi iyileştirilmesi projesi kabul edildi

Soğuk Zincir ile Çiğ Süt Toplama Kalitesinin İyileştirilmesi Projesi” Eğitim Toplantısı yapıldı.

Haber Giriş Tarihi: 20.09.2022 09:09
Haber Güncellenme Tarihi: 20.09.2022 09:09
https://www.yozgatcamlik.com/
Yozgat'ta Çiğ süt Toplama Kalitesi iyileştirilmesi projesi kabul edildi

Yozgat Tarım İl Müdürlüğü koordinatörlüğünde, Yozgat Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği tarafından hazırlanan “Soğuk Zincir ile Çiğ Süt Toplama Kalitesinin İyileştirilmesi” Projesi ORAN Kalkınma Ajansına sunulmuş ve projenin kabul edilmesiyle birlikte proje yürürlüğe girdi.

Proje kapsamında 50 adet 300 litre kapasitede süt soğutma tankı proje uygulanan bölgelerdeki yetiştiricilere teslim edilecek.

Eğitim programının açılış konuşmasını yapan İl Tarım ve Orman Müdürü Tanju Özkaya, Hayvancılık işletmelerinde sütün ekonomik olarak en büyük getiri kaynağı olduğunu, işletmede sütün pazarlanmasından gelir elde edilebiliyorsa ancak karlılıktan bahsedilebileceğini, bu nedenle sağlıklı ve kaliteli süt üretim ve pazarlama ağını kurmuş illerde hayvancılığın rantabl olarak yapılabileceğini, bu amaçla da bu projeyi gerçekleştirdiklerini söyledi.

Özkaya, “Projenin sürdürülebilir olması anlamında ilimiz hayvancılığına önemli katkıları olacak. Proje ile ilimizin hem damızlık büyükbaş hayvan varlığının artırılmasında hem de hayvansal üretim artışına paralel olarak ekonomik anlamda ciddi bir canlanma sağlayacak. Hayvan varlığında görülecek artışın yem bitkisi ekilişlerine de yansıyacak. İlimizde yıllık ortalama 44 bin ton civarında sütün soğutulmuş süt olarak pazarlandığını, bu tarz projelerin hayata geçirilmesi ile birlikte pazarlanan soğutulmuş süt miktarının da katlanarak artacak” diye konuştu.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.