Yozgat Valisi Ziya Polat: Sevdası Yozgat olan herkesle 7 gün 24 saat çalışırız : KAPIMIZ DA GÖNLÜMÜZ DE AÇIK

Göreve geldiği ilk günden bu tarafa gezmedik ilçe, köy bırakmayan Yozgat Valisi Ziya Polat, vatandaşla yakın temasa özen gösteriyor. Yozgat’ın her bir karışını gezeceklerini ve her bir vatandaşını dinleyeceklerini belirten Polat, “Kapımız da gönlümüz de Yozgatlı hemşerilerimize her daim açık” dedi.

Haber Giriş Tarihi: 18.01.2021 07:06
Haber Güncellenme Tarihi: 18.01.2021 07:06
https://www.yozgatcamlik.com/
Yozgat Valisi Ziya Polat: Sevdası Yozgat olan herkesle 7 gün 24 saat çalışırız : KAPIMIZ DA GÖNLÜMÜZ DE AÇIK

Göreve geldiği ilk günden bu tarafa gezmedik ilçe, köy bırakmayan Yozgat Valisi Ziya Polat, vatandaşla yakın temasa özen gösteriyor. Yozgat’ın her bir karışını gezeceklerini ve her bir vatandaşını dinleyeceklerini belirten Polat, “Kapımız da gönlümüz de Yozgatlı hemşerilerimize her daim açık” dedi.

Tarık Yılmaz’ın hazırlayıp sunduğu Yozgat Gündemi programının konuğu Yozgat Valisi Ziya Polat oldu. Vali Polat’ın makamında gerçekleşen programda, Yozgat konuşuldu. Geride bıraktığı 6 aylık görev süresinde Yozgat’ı karış karış gezmeye özen gösteren Vali Polat, her bir vatandaş ile birebir ilgilenmeye özen gösteriyor. Cuma namazlarını özellikle köylerde vatandaşın içinde kılan Vali Polat, köylerin sorunlarını yerinde görüyor, köy sakinleri ile yakın temasta bulunuyor.

Vatandaşın içinde olmayı özellikle önemsediğini belirten Vali Polat, “Biz, sokakta gezmeyi,  köylere gitmeyi, orada vatandaşımızla sohbet etmeyi, çocuklarımızla konuşmayı hâl hatır sormayı seviyoruz. Kapımız da gönlümüz de Yozgatlı hemşerilerimize her daim açık” dedi.

YOZGAT ŞANSLI

Yozgat’ın kamu yatırımları bakımından şanslı bir il olduğunu dile getiren Vali Polat, “Bu konuda destek veren büyüklerimize, Cumhurbaşkanı Yardımcımız Fuat Bey’e, Bekir Bozdağ bakanımıza, sayın milletvekillerimize, çok kıymetli bürokrat hemşerilerimize hepsine tekrar şükranlarımı sunuyorum” dedi. Polat, Yozgat’ta yaklaşık 10 milyar liralık kamu yatırımı bulunduğunu anımsatarak, “Belirttiğiniz gibi havalimanı inşaatımız devam ediyor, hızlı trenimiz devam ediyor. Akademi bitme aşamasında açılışımızı yapacağız. Diyanet Eğitim Merkezimiz bitti, cezaevimiz bitti başsavcımız 1 ay içinde açacağımızı söyledi, 3 bin 300 kişilik bir cezaevi yaklaşık 750 infaz ve koruma memurumuzun olduğu, 4 bin, 4 bin 500 kişinin çalışacağı bir tesis olacak” şeklinde konuştu.

KONYA’DAN SONRA YOZGAT

Polat, Yozgat’ın KOP’tan Konya’dan sonra en fazla yararlanan il olduğuna değinerek, “Hayvan hastanesi inşaatımız devam ediyor. ORAN kalkınma ajansı ile devam eden inşaatlarımız var. Şu an KOP’tan Konya’dan sonra en çok yararlanan il Yozgat, tabii suyun çok önemli bir kıymet olduğunu bu dönemde daha iyi anlıyoruz. KOP başkanımız buradaydı. Bu sene de projelere başladık, geçen yıl 15 milyon TL’ye yakın projeden faydalandık” dedi.

BSK YATIRIMLARI ARTACAK

İl Özel idarenin tüm imkanlarının vatandaşın emrinde olduğuna işaret eden Vali Polat, “İl özel idaremizin tüm imkanları köylümüzün, milletimizin emrinde. KÖYDES’ten alınan yatırımlar ortada. BSK’ye ağırlık vereceğimizi söylemiştik. Bu sene de inşallah KÖYDES’ten gelen paranın tamamını BSK yapacağız. İçme suyunu inşallah bu sene halledeceğiz, hiçbir içme suyu altyapısının eksik kalmayacağı bir yıl istiyoruz. Köylerimizde elimizden geldiğince 1. ve 2. Kat asfaltımızı, grup köy yollarımızda ise sıcak asfaltı köylerimizle buluşturmayı düşünüyoruz. Tabii tarım ve hayvancılık memleketi burası, burada üretilen hammaddenin maddeye, mamule dönüşmesi için çalışmalar yapacağız. Mercimek, nohut, şeker pancarı üretiminde en öndeyiz. Bir daha tekrarlamak lazım çiftçimizin emrindeyiz, kapımız gönlümüz her zaman açık” diye konuştu.

TÜRKİYE’DE TEK

Polat, Et –Süt Kurumu süt biriminin Haziran ayında faaliyete geçeceğini belirterek, şöyle konuştu; “Et-Süt Kurumumuz Haziran ayında bitiyor inşallah. Peynir, kaşar, krema tereyağı üretmeye başlayacağız, şu anda kavurma ve Yozgat sucuğu üretiyoruz herkese de tavsiye ederim ikisi de çok çok kaliteli. Et süt kurumu bu ile artı değer katan kurumlardan birisi tabii ki. Tekrar söylüyorum Türkiye’de tek olan süt üretimini arttırmak için şu an projeler yapıyoruz. ORAN’a her halde başvurumuzu yapacağız. Köylerdeki sütü toplamak için süt tankı almayı düşünüyoruz. İnşallah projemiz onaylanırsa köylerde her gün, her gün toplanmayan yerlerde 2-3 güne bir toplanacak şekilde altyapı hazırlamayı düşünüyoruz. Yozgat’ta yatırımlar çok geniş, eğitim yatırımları konusunda fiziki altyapı olarak bir sıkıntımız yok Allah’a şükür.”

DEVLETİN EMRİNDE MİLLETİN HİZMETİNDEYİZ

Vali Polat, esas amacın yaşam kalitesinin artırılması olduğunu söyledi. Tüm kurum ve kuruluşların devletin emrinde milletin hizmetinde olduğunu anımsatan Polat, Bizim amacımız insanımızın gönlüne dokunabilmek, gönülden hizmet edebilmek. Bu konuda sahada da çalışacağız, vatandaşımızın derdiyle dertleneceğiz, dertli insanlar olacağız. Yozgat’ın derdiyle dertlenen insanlar olacağız” dedi.

YOZGAT’A DEĞER KATACAK PROJELER

Yozgat’a artı değer katacak projelerin hayata geçmesi için çalıştıklarını anlatan Vali Polat, şunları kaydetti; “Yozgat’a artı değer katacak projeler yapmamız lazım. Yani biz yukarıdan şu projeyi yapalım diye değil, çiftçimiz, esnafımız, hayvan üreticimiz bizden ne istiyor? Onları dinleyip Yozgat’ın ilerleyen yıllarına değer katacak projeler yapmamız lazım.”

YATIRIM PROGRAMINA ALINDI

Merkez Ortaokulu projesinin yatırım programına alındığını ifade eden Vali Polat, “Tekli eğitime geçme sevdamız var, şu an sadece merkezde Merkez Ortaokulu’nda ikili eğitim var. Şükür yatırım programına alındı ek derslikleri Merkez Ortaokulu’muza yapacağız inşallah. Sayın bakanımızla da görüştük Yozgat Lisesi ve Merkez Ortaokulu’nun arkasındaki yere kapalı bir spor salonu da yapmayı hedefliyoruz inşallah” dedi.

SEVDAMIZ EĞİTİM

“Hep söylüyoruz ya sevdamız eğitim diye hepimizin sevdası eğitim” diyen Vali Polat, “Bu memleketi kalkındıracaksak, insanımızı yarınlara en iyi şekilde yetiştireceksek eğer çocuklarımıza sahip çıkmamız lazım. ESER projemizin de biliyorsunuz geçen ay lansmanını yaptık, tüm ilçelerimizde uygulanıyor. Şu an hatta her akşam OKUYOZ kampanyamız devam ediyor. Sadece okumayla değil; bizim amacımız, hedefimiz, hayalimiz, her çocuğumuzun bir müzik aleti çalması, bir spor dalı yapması ve liseden mezun olduğunda bir yabancı dil konuşmasını istiyoruz. Burada altyapı ile ilgili sıkıntıları inşallah bu sene çözeceğimizi umut ediyoruz. Tüm arkadaşlarımız da öğretmen arkadaşlarımız da bu konuyla ilgili proje üretiyorlar. Tabii aileye dokunmak, anne babayı bu işin içine çekmemiz lazım. Hep söyledik her ilçeye bir kütüphane yapacağız dedik. Mevcut yerleri iyileştirmek, olmayan yerlere de kütüphane yapmak lazım dedik. Biz sadece kütüphaneyi bir bina olarak düşünmüyoruz. Kütüphane sadece kitap alınan, kitap okunan bir yer değil, olmamalı. Mezun çocuklarımızın ders çalışabildiği uygun ortamlar yaratmak, yaşayan kütüphane bizim amacımız” şeklinde konuştu.

KÜTÜPHANELER YAŞAYACAK

Polat, kütüphanelerin yalnızca kitap okunan yerler değil, donanımlı merkezler olacağına değinerek, “Yaşayan kütüphane ile de gençlerimize, çocuklarımıza, kadınlarımıza, yaşlılarımıza dokunabilecek merkezler hayal ediyoruz. Yani kadınlarımız gelsin orada kursunu alsınlar istiyoruz ve her ilçemize inşallah kadın kooperatifleri düşünüyoruz. Üreten kadınlarımızı bu işin içine çekersek çok daha iyi olacağız. Belki bir üst bir üst birlik Yozgat’ta kadın birliği olarak bir şeyler düşünülebilir, onunla ilgili de arkadaşlarımız çalışıyorlar. Dediğim gibi hangi ilçede çocuklarımız bizden masa tenisi istiyorsa oraya masa tenisi yapmamız lazım. 2 ilçede kapalı spor salonumuz yok inşallah hedeflerimizde o 2 ilçeye de kapalı spor salonu yapmak, her ilçemizde yaşayan kütüphaneler yapmak, yapabilirsek bebek-çocuk kütüphanesi yapmak var. Türkiye’de 3 tane var 4.’yü Yozgat’a yapacağız inşallah, onunla ilgili de yer arayışlarımız devam ediyor. Bildiğiniz gibi geçen hafta genel müdürümüz, daire başkanımız buradaydı. Mevcut kütüphanemiz; büyük bir tadilata giriyor, orayı daha verimli, daha etkin nasıl kullanabiliriz onun çalışmalarını yapıyorlar. Yani gençlerimiz, çocuklarımız “Ben ders çalışmak istiyorum, uygun ortamım yok” Cümlesini kurmasınlar istiyoruz. Geldiğimiz aylarda da “Okulum Kütüphanem” projesini başlatmıştık. Pandemi döneminde okullar kapalıyken, her mahalledeki okul ders çalışma salonuna çevrilmişti, şu an o hâlâ devam ediyor. Her çocuğumuz mahallesinde evine en yakın okula gidip ben ders çalışmak istiyorum dediğinde tüm okullarımız açık, gönüllerimiz de açık. Onlar emredecek biz yapacağız” ifadelerini kullandı.

DEVLETİMİZ GÜÇLÜ

Polat, Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin güçlü bir devlet olduğunu ve her bir vatandaşına yetebilecek gücü bulunduğunu söyledi. Yozgat Belediyesi’nin de desteklerinin yadsınamaz olduğunu ifade eden Vali Polat, “Belediyemizin de çok büyük desteği var. Şimdi mesela meydandaki yeri güzel bir kültür merkezine çevireceğiz. Mevcut, iyi durumda olan, güzel binaları en etkin, en verimli şekilde kullanmak istiyoruz. Kurum milliyetçiliği yapmayacağız. Hangi bakanlığa ait olduğu bizim için çok önemli değil kullanılıp kullanılmadığına bakmamız lazım. Biz kütüphane de açarız, halk eğitim ile ortaklaşa kadınlarımıza kurs da açarız, çocuklarımıza spor kursu da açarız. Belediyeye ait binalarımız var, hepsini işleyen bir şekilde bir araya getirip ilçe bazlı konu bazlı bunlara bakmamız lazım. Dediğim gibi kurum milliyetçiliği yapmayacağız, devletimizin malı milletimizin emrinde” diye konuştu.

OSB’LER YOZGAT’A DEĞER KATACAK

Organize sanayi bölgelerinin kent ekonomisine büyük kazanım sağladığını hatırlatan Vali Polat, “Mevcut OSB’yi biliyorsunuz. Şu an arazilerimizin çoğunu tahsis ettik; güzel, Yozgat’a artı değer katacak şirketlerimiz var, bu şirketlerin çoğalması amacındayız. Tabii 2. OSB’miz Bozok OSB. Yer bakımından da çok avantajlı bir yerde, tam kavşak noktası; Sivas yolunda, Çorum yolunda. Oranın da altyapı çalışmaları, yolları bitti. İnşallah bu sene içinde tahsislere başlamayı düşünüyoruz. Altyapı devam ederken onlar da devam etsin istiyoruz. 3.’sü Boğazlıyan’daki Fuat Oktay OSB, o da şu an belediyemizle ortaklaşa devam ediyor, İnşallah biz üçünden de verim alacağımızı düşünüyoruz. Fuat Oktay OSB’ye biz Kayseri tarafından yatırımcı çekeceğimizi düşünüyoruz. Buradaki Bozok OSB’de tam kavşak noktasında olması sebebiyle Çorum ile bağlantı kuracağımızı düşünüyoruz. Sorgun’da bir hayvan OSB devam ediyor mera komisyonundan kararımızı aldık orası da inşallah devam eder. TKDK’den güzel projeler var, TKDK bu sene ilimiz genelinde 42 milyonluk destek verdi, bunun artacağını düşünüyoruz” diye konuştu.

TERMAL GÖZ ARDI EDİLEMEZ

Vali Polat, Yozgat’ın önemli bir termal merkezi olduğunu kaydetti. Bu konudaki çalışmaların devam etmesi gerektiğine vurgu yapan Vali Polat, “Termal şehriyiz, termalle ilgili çalışmalara devam etmemiz lazım. Sorgun’da termal artık bir kültür olmuş ancak Boğazlıyan’da da termalimiz var, Yerköy’de de termalimiz var. Saraykent’te otelimiz bitti” dedi.

ALT YAPI SAĞLAM

“Yozgat’ın altyapısı o kadar güzel ki sadece bu değerlerin tanıtımında biraz eksikliğimiz var” diyen Vali Polat, şöyle konuştu; “Bugün Milli Park’tan bahsediyoruz Türkiye’nin ilk milli parkı yani bulunmaz bir nimet. Milli park ile ilgili Tarım ve Orman Bakanlığımızla görüşmelerimiz var bir artı değer nasıl katabiliriz diye, neler yapabileceğimize dair de çalışmalarımız devam ediyor.  Kazanmaya Kanyonumuz da biliyorsunuz müthiş bir değer. 2 kere dolaştık hatta misafirlerimiz de vardı Ankara’dan, bakanlıktan onlarla ne yapılabilir diye düşünerek dolaştık. Yakında inşallah müjdeli haberler vereceğimizi düşünüyorum. Tarihi Roma hamamımız var, bu ilin marka değerlerinden birisi; onunla ilgili de Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü müdürümüzü de burada misafir ettik. Biliyorsunuz Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğümüzün, bakanlığımızın desteğiyle adına, yerine yakışır şeyler yapmayı düşünüyoruz. Şu an bakanlıktan arkadaşlarımız çalışıyorlar son noktayı koyacağız inşallah. Umarım ilin turizm değerlerine katkı sağlayan projeler çıkar, ikisinin de Yozgat’a değer katacağını düşünüyorum. Su işini de bu sene Rabbim inşallah kaynak verirse bu sene çözeceğiz. Altyapı ile ilgili, su ile ilgili problemleri özel idaremizle il genel meclisimiz bu konuda destek veriyorlar sağ olsunlar.  İnşallah bütün köylerimizdeki içme suyu ile ilgili problemleri çözeceğimizi düşünüyorum.”

HAREKETE GEÇMELİYİZ

Devlet desteklerinin önemine vurgu yapan Vali Polat, “Şu an devletimizin çok güzel destekleri var. Tarım bakanlığımızın destekleri var, TKDK’nin destekleri var. Bu desteklerle ‘Bozok Yaylasında Yaşamak İçin Bir Sürü Nedenim Var’ projemiz de var. Şu an Ziraat Bankası ile yaptığımız anlaşmada biz hayvan da veriyoruz. Genç nüfusumuz azaldı, genç nüfus köyde değil şehirde yaşamayı tercih ediyor. Bize başvurdukları zaman, şartları uygun olan, bakabilecek durumda olan insanlarımıza biz hayvan da veririz, koyun da veririz. Tekrar söylüyorum tüm kurumlarımızla bizden bilgi alabilirler, geçen hafta çalıştayımız vardı orada da ilk cümlem “Biz bir daha çalıştay yapmayı düşünmüyoruz” oldu. Artık sahada nokta atışı işler yapmamız lazım. Emrimdeki tüm arkadaşlarla sokak sokak, tarla tarla gezeceğiz. Çiftçimizin, hayvan üreticimizin, esnafımızın, sorunu ne onları öğrenerek harekete geçmemiz lazım” dedi.

ÇOCUKLAR İÇİN PROJE

Vali Polat, ‘kar’ ile ilgili de bir projelerinin olduğunu belirterek, “Karla ilgili bir projemiz de olacak hazır kar demişken, inşallah çocuklarımıza o kızak sevgisini geri getirmeye çalışacağız. Belki kayak tesisi buraya olmaz yeteri kadar karımız ve yükseğimiz yok ancak çocuklarımızı karla buluşturacak ufak bir tesis için çabalıyoruz. Sağ olsunlar Ankara’daki büyüklerimiz de destek veriyorlar, suyun olduğu, göletin olduğu yerde ufak bir tesis düşünüyoruz” diye konuştu.

HER TÜRLÜ İMKANIMIZ VAR

Sosyal devletin gereklerini yerine getirmek için çalıştıklarına değinen Vali Polat, aç, açıkta olan her bir vatandaşın vebalinin kendi üzerlerinde olduğunu söyledi. Polat, bu anlamda özellikle ihtiyaç sahibi vatandaşların şahsi sosyal medya hesabı ile Yozgat Valiliği’nin sosyal medya hesabı üzerinden de kendilerine ulaştırılabileceğini kaydetti. İhtiyaç sahibi insanları kapı kapı sokak sokak dolaşarak ulaşmaya çalıştıklarına değinen Vali Polat, “Hep söylüyoruz devletimiz Allah’a şükür devletimiz çok güçlü, sosyal devlet ilkeleri gereği paramız da var, araçlarımız da var, her türlü imkânımız var. Bizim sokak sokak, mahalle mahalle; muhtarlarımızla, imamlarımızla, öğretmenlerimizle dolaşıp ihtiyaç sahibi olup da bize ulaşamayan yada ulaşmak istemeyen insanlarımızı bulmamız lazım. Biz onları bulmaya ve yaptığımız yardımları gizli yapmaya çalışıyoruz. Çocuklarımızı, ailelerimizi rencide etmek istemiyoruz. Çoğu kişi bilmez, biz yetim, öksüz çocuklarımıza selamlar veriyoruz hediyeler gönderiyoruz gizliden gizli. Şehitlerimizin, gazilerimizin çocuklarına gönderiyoruz, onların hepsi bize emanet. Muhtarlarımızdan Allah razı olsun mahallelerde bizim her şeyimiz, köyler de bizim her şeyimiz, onlardan gelen istekler doğrultusunda yardımlar yapıyoruz. Tekrar söylüyorum devletimiz güçlü, her türlü ihtiyacı karşılayacak kapasitedeyiz, yeter ki bize ulaşsınlar. Zaten telefon numaramızı da yayınlamıştık o telefon numarasından bizi 7 gün 24 saat arayabilirler. Bana ulaşan vatandaşlarımıza arkadaşlarımızı hemen gönderiyorum, gerçekten ihtiyacı var mı yok mu diye bakıyoruz. Kimse soğukta dışarıda kalmasın dedik, şu anda 7 kişi var bildiğim kadarıyla otellerimizde, misafirhanelerimizde. İlçelerimize kaymakam arkadaşlarımıza da aynı talimat verdik. Kimse üşüyüp de, donup da Allah korusun bir şey olmasın vebalini çekemeyiz talimatını verdik” şeklinde konuştu.

VİCDAN AZABI İLE YAŞAYAMAYIZ

Vali Polat,  her türlü ihtiyacı karşılamak için tüm imkanlarını seferber edeceklerine vurgu yaparak, “Büyüklerimizin her türlü ihtiyacını karşılamak için ne imkânımız varsa seferber edeceğiz. Yozgat’ta birisinin açlıktan ölmesi bizim üstümüze çok büyük bir vebal; birisinin açlıktan ölmesi, sobasında kömür olmaması bizim vebalimizdir, Biz bunun vicdan azabı ile yaşayamayız. Tüm arkadaşlara söylüyoruz aş’ı olmayan, yakacağı olmayan bir insanımız varsa bu bizim günahımızdır. Bizim zaten Sosyal Yardımlaşma Vakfı’ndan yardım ettiğimiz kesimler var, her hafta vakıf toplantısını yapıyoruz. Geçen hafta Akdağmadeni’nden kulaklık ile ilgili bir mesajımız vardı, Perşembe günü verdik hatta gelin size biz bakalım devletimizin kurumlarında dedik, teyzemiz istemeyince evinde yardım etmeye karar vermeye karar verdik. Teyzemiz evinde çocuğuna bakıyor Allah razı olsun annemizden de teyzemizden de. Önemli olan bize ulaşması, nereden ulaştığı değil. Bize sosyal medyadan ulaşabilirler, Açık Kapı’mız var biliyorsunuz. Açık Kapıda internet başvuruları alıyoruz, telefon başvuruları alıyoruz. Yeter ki bizim haberimiz olsun, haberimiz olmazsa o da bizim günahımız. İmam arkadaşlarımızla, muhtar arkadaşlarımızla, o bölgedeki okul müdürleriyle, okul aile birliği başkanlarımızla ulaşabilirler, yeter ki ulaşsınlar. Şu anda her mahalleye vakıftaki bir arkadaşımızı görevlendirdik. Onların bize gelmesini beklemektense bizim onlara gitmemiz lazım” ifadelerine yer verdi.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.