Hafta Sonu tatili geldi çattı Ankara’da gezilecek yerler nelereler?

Hafta sonunda Ankara’da nerede gezilir nereler gidilir konumu ile birlikte haberimizde..

Haber Giriş Tarihi: 01.04.2023 12:04
Haber Güncellenme Tarihi: 01.04.2023 12:04
https://www.yozgatcamlik.com/
Hafta Sonu tatili geldi çattı Ankara’da gezilecek yerler nelereler?

Anıtkabir

Sadece Ankara'nın değil, Türkiye'nin de en çok ziyaret edilen simgesel yapılarından biri olan Anıtkabir, Mustafa Kemal Atatürk'ün anıt mezarını da içeren ve 750.000 m2 gibi büyük bir alana yayılan büyüleyici bir kompleks. 1944’te yapımına başlanan ve 1953 yılında tamamlanan Anıtkabir kompleksini dünyaca ünlü mimarlar Emin Onat ile Orhan Arda tasarladı.

Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün ebedi istirahat yeri olarak her yıl milyonlarca kişi tarafından ziyaret edilen Anıtkabir, Ankara’nın merkezi ilçelerinden Çankaya’da yer alıyor. Anıtkabir gezinizde 1960 yılında hizmete açılan ve etkileyici koleksiyonlarıyla dikkat çeken Atatürk ve Kurtuluş Savaşı Müzesi’ni de mutlaka ziyaret etmenizi öneririz. Kompleks içerisinde İstiklâl Kulesi, Hürriyet Kulesi, Mehmetçik Kulesi, Müdafaa-i Hukuk Kulesi, Zafer Kulesi, Barış Kulesi, 23 Nisan Kulesi, Misak-ı Millî Kulesi, İnkılâp Kulesi, Aslanlı Yol, Tören Meydanı, İsmet İnönü'nün Lahdi ve Barış Parkı gibi pek çok etkileyici bölümü gezme şansı bulacaksınız. Anıtkabir gezisi hakkında daha detaylı bilgi için Tüm detaylarıyla Anıtkabir gezi rehberi yazımıza mutlaka göz atın.

Konuma Buradan Ulaşabilirsiniz

Anıtkabir'de Atatürk'e ait şahsi eşyaları da görebileceğiniz çok güzel bir müze bulunuyor, burayı mutlaka gezin. Ayrıca mezar odasının önündeki ekrandan yapılan tanıtım videosu da muhtemelen gözünüzden birkaç damla yaş getirebilir. Otopark sorunu bulunmadığı için kendi aracınızla da gelebilirsiniz.

Estergon Kalesi

Keçiören ilçesinde bulunan Estergon Kalesi, Macaristan’ın başkenti Budapeşte'deki Estergon Kalesi’nin bir örneği olarak inşa edilmiş etkileyici bir yapı. Günümüzde Estergon Türk Kültür Merkezi olarak hizmet veren Estergon Kalesi, Ankara manzarasına hakim bir konumda yer aldığı için turistler tarafından sıkça ziyaret ediliyor.

Geleneksel Türk lezzetleri tadabileceğiniz restoranlar ve süs bahçelerinin yanı sıra Türk tarihi ve kültürünü yansıtan kültür merkezinin zengin koleksiyonları görülmeye değer güzellikte. Macaristan’daki simgesel kalenin yanında Alanya'da bulunan Selçuklu yapımı Kızıl Kule’nin mimarisinden de örnekler görebileceğiniz Estergon Kalesi, hem tarih hem de mimarlık meraklarının Ankara gezilerinde mutlaka görmesi gereken yerler arasında.

Konuma Buradan Ulaşabilirsiniz

İçinde Özbek yemeklerini tadabileceğiniz bir kafesi bulunan Estergon Kalesi'ne teleferikle ulaşmanız tavsiyelerimiz arasında. Böylece kalenin size sunacağı manzarayı ve yapıyı daha keyifli izleyebilirsiniz.

Hamamönü

Ankara’nın Altındağ ilçesinin tarihi bir semti olan Hamamönü, günümüze kadar mistik atmosferini korumayı başarmış 17, 18 ve 19. yüzyıl dönemi klasik Osmanlı evleri ile Ankara’nın mutlaka görülmesi gereken yerlerden biri. Semtin her köşesinde sıralanan tarihi konaklar, camiler, anıtlar ve müzelerin yanı sıra Karacabey Hamamı, Mehmet Akif Ersoy Parkı ve Mehmet Akif Ersoy Evi Müzesi gibi Hamamönü’nün en çok ziyaret edilen yerlerini de görebilirsiniz. Müze koleksiyonlarını incelemek veya klasik Osmanlı evleri içinde dönen mobilyaları arasında Osmanlı dönemine küçük bir yolculuk yapmak için Hamamönü’ne kesinlikle uğramalısınız.

Konuma Buradan Ulaşabilirsiniz

Restore edilmiş tarihi evleri gezdikten sonra güler yüzlü esnafların arasında kahve içmenizi öneriyoruz. Sokakların arasında bulunan bazı kafelerde akşamları canlı müzik yapılıyor. Keyifli bir gezintinin ardından bu anların tadını çıkarabilirsiniz.

Beypazarı

Osmanlı döneminde tımarlı sipahi eğitim merkezlerinden biri olan Ankara'nın Beypazarı ilçesi, günümüzde klasik Osmanlı mimarisinin en güzel örneklerini görebileceğiniz iki ve üç katlı tarihi evleriyle tam bir açık hava müzesi. Hitit, Frig, Galat, Roma, Bizans, Anadolu Selçuklu ve Osmanlılar döneminden pek çok tarihi yapının bulunduğu Beypazarı, asıl ününü ise çarpıcı Beypazarı konaklarına borçlu.

Ahşap süslemeli pencereler ve cumbalı balkonlarla Arnavut kaldırımlı sokakları süsleyen Beypazarı evleri, fotoğraf safarileri için Ankara'da en çok ziyaret edilen yerler arasında. Beypazarı gezinizde ilçenin ünlü el sanatı atölyelerine de uğramayı ve birbirinden güzel yöresel ürünleri incelemeyi unutmayın.

Konuma Buradan Ulaşabilirsiniz

Şehre yakın bir konumda olan Beypazarı'na özel aracınızla ve şehirden kalkan dolmuşlarla ulaşım sağlayabilirsiniz. Tarihi dokusunu seveceğiniz Beypazarı'nın yöresel kahvaltısını denemelisiniz.

Kuğulu Göl

Ankara'da Çankaya ilçesindeki Kavaklıdere semtinde yer alan ve şehrin en popüler gezi alanlarından biri olan Kuğulu Göl, adını aldığı sevgili kuğuları ile ünlü. Özellikle çocuklu aileler için çok eğlenceli bir gezi sunan Kuğulu Göl’de kuğuların yanı sıra ördekler, kazlar ve onlar kuş çeşidi arasında keyifli bir gezinti yapabilirsiniz.

Çocuk oyun alanları, kafeteryalar, çay bahçeleri, iyi düzenlenmiş yürüyüşü ve bisiklet yollarının bulunduğu Kuğulu Göl, kış aylarında da muhteşem kar manzaralarıyla görülmeye değer bir manzaraya sahip. Tunalı Hilmi Caddesi, Atatürk Bulvarı ve Polonya Caddesi'nin tam ortasında yer alan Kuğulu Park'a uğramadan Ankara'dan ayrılmamalısınız.

Konuma Buradan Ulaşabilirsiniz

Şehrin yoğun kalabalıklığı sizi yorduğunda Kuğulu Göl'ünün kuğularına rastalayabilirsiniz. Gölün çevresinde bulunan restoranda kendinize çay ısmarlama imkanınız da mevcut.

Mogan Gölü

Ankara merkezine sadece 20 kilometre uzaklıkta, Eymir Gölü'nün de parçası olan bir havzada yer alan Mogan Gölü, Türkiye'deki 15 özel koruma alanından biri. Kendine özgü bitki çeşitliliği, büyüleyici manzaralara sahip sulak alanları ve vahşi yaşam güzellikleriyle doğal yapısını koruyan ender yerlerden biri olan bu set gölü, 63 km2 gibi geniş bir alanı kapsıyor.

Gölbaşı olarak da bilinen Mogan Gölü’nün çevresini saran iyi düzenlenmiş yürüyüş yolları ve seyir teraslarında güzel bir gezi yapabilir, gölün ev sahipliği yaptığı 200’den fazla su kuşu ve göçmen kuşun

fotoğraflarını çekebilirsiniz. Mogan Gölü'nün 25 metre yüksekliğindeki deniz fenerine de Mogan Gölü'nün tamamının panoramik manzaralarını izlemek için uğrayabilirsiniz.

Konuma Buradan Ulaşabilirsiniz

Ankara'ya en yakın göllerden biri olan Mogan Gölü'ne arabanızla ulaşım sağlayabilirsiniz. Park yerleri ücretlidir. Toplu taşıma imkanı da sunulur. Kafelerinde yemek yerken gölün keyfini çıkarabilirsiniz.

Karagöl Tabiat Parkı

Ankara merkezine 68 kilometre uzaklıkta yer alan Karagöl Tabiat Parkı, parkın tam ortasında yer alan volkanik Karagöl’ün büyüleyici manzaralarıyla ünlü ve doğa severlerin Ankara’da mutlaka keşfetmesi gereken yerler arasında. Yeşilden sarıya doğanın her tonunu görebileceğiniz etkileyici bir bitkisel çeşitliliğe sahip olan Karagöl Tabiat Parkı, 11'i sadece Türkiye'ye özel onlarca çeşit endemik bitkiye sahipliği yapıyor.

Parka ismini veren Karagöl’ün çevresindeki mesire alanları, yürüyüş parkurları ve kır bahçeleri ise Ankara doğa gezileri için ideal. Özellikle ilkbahar ve sonbahar aylarında muhteşem fotoğraflar çekebileceğiniz Karagöl Tabiat Parkı’na Ankara merkezinden kolayca ulaşabilir, piknik yaparak veya temiz havada doğa yürüyüşlerine katılarak güzel bir gün geçirebilirsiniz.

Konuma Buradan Ulaşabilirsiniz

T.C. Cumhurbaşkanlığı Millet Kütüphanesi

Millet Kütüphanesi Ankara'nın Yenimahalle ilçesinde yer alıyor. Kütüphaneye ulaşmak için M1 ve M2 metro hatlarını tercih edebilirsiniz. Dilerseniz otobüsle de gidebileceğiniz kütüphaneye 169 ve 339 hatlı otobüs seferlerini tercih ederek ulaşabilirsiniz. Kütüphaneye girdiğinizde farklı bir dünyaya vardığınızı hissedebilirsiniz. Ders çalışma alanları oldukça kapsamlı. Açık ve kapalı otoparkları bulunuyor.

Konuma Buradan Ulaşabilirsiniz

Kore Savaşı Anıtı

Oldukça görkemli bir anıt olan Kore Savaşı Anıtı, Kore mimarisi örnek alınarak hazırlanmış. Ücretsiz bir şekilde ziyaret edebilirsiniz. Ankara Tren Garı'nın arkasında kalan anıt müze şeklinde değil. Anıtı gördükten sonra çevresinde kalan banklarda oturarak manzarayı izleyebilir ve günün kritiğini yapabilirsiniz.

Konuma Buradan Ulaşabilirsiniz

Dikmen Vadisi

Ankara'nın Çankaya ilçesinde yer alan ve 107.000 m2 yeşil alanıyla Türkiye'nin en güzel kent parklarından biri olan Dikmen Vadisi, bir zamanlar gecekonduların bulunduğu bölgeye inşa edilmiş çok popüler bir Ankara parkı. Binlerce çeşit bitki türü ile Ankara'nın ortasında bir vahayı andıran Dikmen Vadisi; her renk tonunu görebileceğiniz çiçek bahçeleri, süs havuzları, göletleri, yürüyüş yolları, çocuklar için oyun alanları, mesire alanları ve kır bahçeleri ile Ankara'nın ortasında kalabalıklardan uzaklaşmak için ideal bir yer. Özellikle kış aylarında kar yağdığında muhteşem manzaralar görebileceğiniz Dikmen Vadisi'nde keyifli bir gün geçirmeyi unutmayın.

Konuma Buradan Ulaşabilirsiniz

Her mevsimde oldukça keyifli yürüyüşler yapacağınız Dikmen Vadisi havuzları, amfi tiyatro kafesi, parklarıyla bir gününüzü burada geçirmenizi sizden istiyor. Uzun parkurunda yapacağınız bir yolculuğun ardından kafesinde bir kahve içmenizi öneriyoruz.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.