Yozgat için kolları sıvadılar 

2008’de Estonya’da başlayan, Dünyanın en büyük sivil çöp toplama hareketi Let’s Do It! 18 Eylül Cumartesi günü Türkiye’de eş zamanlı büyük bir temizliğe hazırlanıyor.

Haber Giriş Tarihi: 17.09.2021 16:14
Haber Güncellenme Tarihi: 17.09.2021 16:14
https://www.yozgatcamlik.com/
Yozgat için kolları sıvadılar 

2008’de Estonya’da başlayan, Dünyanın en büyük sivil çöp toplama hareketi Let’s Do It! 18 Eylül Cumartesi günü Türkiye’de eş zamanlı büyük bir temizliğe hazırlanıyor.
Let's Do İt Yozgat İl Temsilcisi Fatma Kılıçarslan, atıksız bir dünya sloganı ile yola çıktıklarını ve 18 Eylül Dünya Temizlik Günü’nde 81 ilde 200 noktada temizlik hareketi başlattıklarını ve Yozgat’ta da gönüllüleri temizlik yapmaya davet ettiklerini söyledi. 
BİLGİ VERDİ 
Faaliyetleri hakkında bilgi veren Kılıçarslan, “2008’de Estonya’da başlayan, Dünyanın en büyük sivil çöp toplama hareketi Let’s Do It! 18 Eylül Cumartesi günü Türkiye’de eş zamanlı büyük bir temizliğe hazırlanıyor. 180 ülkede eş zamanlı düzenlenen Dünya Temizlik Günü çalışmaları ve atık bilinci oluşturmaya yönelik faaliyetler yapan Let's Do It Türkiye, “Atıksız Bir Dünya” mottosu ile her yıl Eylül ayında çöp körlüğünü yenmek ve farkındalık oluşturmak adına çalışmalarını yürütmektedir” dedi. 
" Ülkemiz ve üzerinde yaşam sürdüğümüz küresel çevre adına bu yıl şehrimizde gerçekleştireceğimiz Dünya Temizlik Günü için ülke genelinde Let's Do It! Ulusal Ekibi olarak binlerce gönüllü ile birlikte var gücümüzle çalışmaktayız” şeklinde konuştu. 
81 İLDE YAPILIYOR 
Kılıçarslan, açıklamasının devamında şunları kaydetti; “Let’s Do It! Türkiye 21 Eylül 2019’da Dünya Temizlik Günü etkinlikleri kapsamında 81 ilde 154 temizlik noktasında 116 binden fazla gönüllüye ulaşarak katı atık toplama hareketi gerçekleştirdi. Ulusal çapta gerçekleştirilen bu etkinlik ile çöp körlüğü mücadelesinde önemli bir adım atarak kitlesel farkındalık oluşturdu.
19 Eylül 2020 ise yılında ülkemizde devam eden korona virüs etkisi göz önünde bulunduran Let’s Do It! Türkiye ekibi Dijital Temizlik Hareketi gerçekleştirdi. Gerçekleştirilen bu hareket ile dijital dünyamızda oluşturulan atıkların olumsuz etkileri üzerinde çalışıldı ve dijital karbon ayak izi silinen onlarca terabayt ile azaltıldı.
HEDEFIMIZ 18 EYLÜL 2021
 "Bu yıl 18 Eylül Dünya Temizlik Günü’nde 81 ilde 200’e yakın noktada çevre temizliği gerçekleştireceğiz. O gün sivil toplum kuruluşları, belediyeler, çevre platformları başta olmak üzere 7'den 70'e tüm çevre dostu gönüllüleri yanımızda görmek istiyoruz.
Let’s Do It! Türkiye 2021’de Dünya Temizlik Günü öncesi 12 bin 700 gönüllüye ulaştı. Açılan başvuru formuna bir hafta içinde 8 bin 725 gönüllü başvururken ülke genelinde 12 bin 700 gönüllü Temiz Bir Türkiye için ben de varım dedi!
18 Eylül’de Türkiye’de geniş çaplı gerçekleşecek olan Dünya Temizlik Günü Let’s Do It! Türkiye Ulusal Ekibi ile organize ediliyor. Temizlik hareketi 7 bölge direktörü tarafından, 81 ilde il temsilcileri ve Gençlik Merkezleri koordinasyonu ile gerçekleşecek. Belediyelerin, STK’ların, çevre örgütlerinin ve binlerce kişinin katılacağı temizlik eş zamanlı olarak kirli alanlarda yapılacak. Bu yıl Dünya Temizlik Günü SOCAR, Koroplast, Beybi, Gençlik ve Spor Bakanlığı Gençlik Merkezleri, Türk Kızılay Kadın Teşkilatı, Sivil Yaşam Derneği (SİYAMDER) ve Toplum Gönüllüleri Vakfı başta olmak üzere birçok sivil toplum kuruluşu tarafından desteklenmektedir.
Dünya Temizlik Günü’nde Let’s Do It! Türkiye ile birlikte temizlik gerçekleştirmek isteyen gönüllüler Let’s Do It! Türkiye web sitesi üzerinden veya sosyal medya hesaplarından bulundukları ildeki temizlik hareketi için saha gönüllüsü olabiliyor.
Yozgat'ta Cumhuriyet meydanında buluşarak önce kent parkta yapılacak olan temizliğin ardından gönüllülerimizle birlikte Spor vadisinde bulunan kirazlı göletinin çevresini temizleyeceğiz. 12.00da meydanda buluşmanın ardından sırayla gidilecek olan temizlik noktalarımıza Yozgat'ta bulunan tüm vatandaşlarımızı davet etmekteyiz. Yozgat'ta eş zamanlı olarak Sorgun ilçemizde yine belediye binamızın önünden 12.00da kalkacak servis ile mükremin göleti ve çevresi orada bulunan sivil toplum kuruluşlarımız belediyemiz ve gönüllülerimizle birlikte gerçekleşecek.
Sarıkaya ilçemizde de eş zamanlı olarak belediyemiz ve sivil toplum kuruluşlarımız ile birlikte 12.00da belediyemiz önünden hareket edilerek Eski sanayi bölgesi temizlenecek. Yozgat genelinde ilçelerimiz de dahil, etkinliğimiz 12.00da başlayıp 15.00a kadar sürmesi bekleniyor. Bu yönde yerel yönetimlerimizden ve valiliğimizden gerekli izinler alındı. Yerelde belediyelerimiz maske eldiven dezenfektan çöp torbası gibi konularda tereddütsüz destek verdiler. Let's Do İt Yozgat İl Temsilcisi olarak tüm ekibim ve gönüllülerimiz adına destek veren kurum ve sivil toplum kuruluşlarımıza teşekkür ediyorum. Başvurularımız devam ediyor. Web sitemiz üzerinden bulundukları ildeki temizlik yapılacak konumları görerek katılım sağlayabilirler.”

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.