Hassa’yı aydınlatan kardeşlik: Yozgat-Giresun. Tarihi depremin izlerini silen kardeşliği ışığını Vali’den valiler yaktı!

Hassa’da yaşanan yüz yılının depreminin yıkıntıları arasından yeni yaşamlar doğuyor. Yozgat ve Giresun illeri tarafından ilçeye kurulan çarşının ışıkları karanlıkları olduğu gibi kardeşliği de aydınlatıyor.

Haber Giriş Tarihi: 26.05.2023 04:14
Haber Güncellenme Tarihi: 26.05.2023 04:32
https://www.yozgatcamlik.com/
Hassa’yı aydınlatan kardeşlik: Yozgat-Giresun. Tarihi depremin izlerini silen kardeşliği ışığını Vali’den valiler yaktı!

Hassa’da yaşanan yüz yılının depreminin yıkıntıları arasından yeni yaşamlar doğuyor. Yozgat ve Giresun illeri tarafından ilçeye kurulan çarşının ışıkları karanlıkları olduğu gibi kardeşliği de aydınlatıyor.

Merkez üssü Kahramanmaraş olan ve 11 ilde etkili olan depremlerin izleri silinirken, bölgelerde yeni yaşamlar kuruluyor. Yozgat’ın kardeş şehir olduğu Hassa İlçesi’nde kurulan Yozgat-Giresun çarşısı, Yozgat-Hassa kardeşliğinin yan sıra Yozgat-Giresun kardeşliğini de oluşturdu.

VALİLERDEN ÖRNEK AÇIKLAMA

Yozgat ve Giresun Valilerinin öncülüğünde, şehirlerin yerel dinamikleri ve vatandaşların katkıları ile Hassa’da kurulan Yozgat-Giresun çarşısı yaşamın ticaretin yelpazesinde yeniden kendine gelmesini sağlayacak.

Giresun Valisi Enver Ünlü, Hassa kahramanlarından Yozgat Valisi Ziya Polat’la ‘Yozgat-Giresun Çarşısı’nda akşam çekindikleri fotoğrafı sosyal medya hesabından paylaştı.

Gönüllere dokunan paylaşımını ‘Hassa ışıl ışı’ başlığı ile veren Ünlü’nün şu ifadeleri dikkat çekti:

“Hemşehrilerimize hizmet için kaybedecek bir dakikamız bile olmadı.

Bu şiarla 46 dükkândan oluşan Yozgat Giresun Esnaf Çarşısını yoğun ve hızlı bir çalışmayla tamamladık. Yozgat Valimiz Sayın Ziya Polat ve tüm ekibimize teşekkür ediyoruz. Hatay/Hassa.”

ZİYA VALİ BEREKET DİLEDİ

Depremin ilk saatlerinden itibaren bölgede olağanüstü bir mücadele ile devlet ve milletin gücünü fedakar hizmet anlayışı ile ortaya koyan Yozgat Valisi Ziya Polat da “Hayırlı İşler, Bereketli Kazançlar” ifadeleri ile Vali Ünlü’nün ifadelerini Yozgatlılarla paylaştı.

YOZGAT-GİRESUN ÇARŞISI NEDİR?

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun talimatları doğrultusunda, depremlerde ağır hasar alan ilçede hayatın olağan akışına dönmesine yönelik yapılan çalışmalar kapsamında, Yozgat Valiliği ile Giresun Valiliği işbirliğinde, Hatay’ın Hassa ilçesine 46 dükkândan oluşan ‘Yozgat-Giresun Esnaf Çarşısı’ inşaat çalışmaları, 26 Mart Pazar günü başlatılmış, Giresunlu ve Yozgatlı yardımseverlerin katkılarıyla tedarik edilen malzemelerle kurulan merkeze de "Yozgat Giresun Esnaf Çarşısı" adı verilmişti.

Her biri 24 metrekareden oluşan ve bölgenin iklim şartlarına uygun malzeme kullanılarak tasarlanan dükkanların yapım işini Giresun Alucra ilçesi Çakrak Köyü Muhtarı Murat Çakmak tarafından üstlenilerek 25 kişilik ekiple çarşının kurulumu 20 Mayıs’ta tamamlandı.

İlçe halkının günlük ihtiyaçlarını gidermesinde öncelikli sektörlerden kura ile belirlenen 46 esnaf, yakın zamanda yeni iş yerlerinde mesaiye başlayacak. Giyim mağazasından berbere, kıraathaneden mobil telefon bayisine farklı alanlardan esnaf; kalıcı konut ve iş yerleri yapılana kadar burada hizmet verecek. Hassa’daki çalışmalar için koordinatör vali olarak görevlendirilen Yozgat Valisi Ziya Polat, tamamlanan iş yerleriyle ilgili olarak “Yozgat ve Giresun Valiliğimiz Tarafından Hassa’da Yapılan Esnaf Çarşısında Dükkanları Teslim Etmeye Başlıyoruz” ifadelerini kullandı.  Tarık Yılmaz

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.