Hava Durumu

Yozgat Tarihi ve Kültürü kitabı tanıtımı yapıldı

Yozgat Valiliği, Yozgat Belediyesi ve Yozgat Bozok Üniversitesi iş birliğiyle 2021 yılında yazımına başlanan, Yozgat’ın tarihinin ve kültürünün kayıt altına alındığı ve derli toplu en önemli kaynak olan Yozgat Tarihi ve Kültürü kitabı tamamlanarak tanıtımı yapıldı.

Haber Giriş Tarihi: 31.12.2022 05:37
Haber Güncellenme Tarihi: 31.12.2022 05:37
https://www.yozgatcamlik.com/
Yozgat Tarihi ve Kültürü kitabı tanıtımı yapıldı

Yozgat Valiliği, Yozgat Belediyesi ve Yozgat Bozok Üniversitesi iş birliğiyle 2021 yılında yazımına başlanan, Yozgat’ın tarihinin ve kültürünün kayıt altına alındığı ve derli toplu en önemli kaynak olan Yozgat Tarihi ve Kültürü kitabı tamamlanarak tanıtımı yapıldı.

Yozgat Valiliği Makam Toplantı odasında yapılan tanıtım programına Yozgat Valisi Ziya Polat, Belediye başkanı Celal Köse, Yozgat Bozok Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Karadağ, İl Kültür ve Turizm Müdürü Hüseyin Çiftçi, Kitap Baş editörü Doç. Dr. Ebubekir Güngör katıldı.

4 CİLTTEN OLUŞTU

Kitap tanıtımı toplantısında konuşan Kitap Baş editörü Doç. Dr. Ebubekir Güngör, çalışmaya 2 yıl önce başladıklarını söyledi.

Güngör, “Valimiz, belediye başkanımız ve Rektörümüzün öncülüğünde başladık ve bu günlere gelerek elimize güzel bir eser çıktı. Yozgat Anadolu’nun merkezinde olan bir şehir. Yozgat şehrimizin kurulması 17-18’nci yüzyıllara geliyor. İslam kültürünün ve Türk kültürünün kendisinden önceki dönemleri de kucaklamış, bunu zenginlik olarak görmüş ve burayı bir vatan toprağı kılmışlardır. Bu da geniş tarihi ve kültürel zenginliği ortaya çıkarmıştır” dedi.

Bugüne kadar yapılmış olan çalışmaları derleyip toparlamak, hem de yeni çalışmaların, yeni belgelerin ışığında yeni bilgileri de akademinin ve halkın hizmetine sunmak istediklerinin belirten Güngör, “Bunu da büyük oranda gerçekleştirdik. İlk olarak başlıkları kronolojik bir çerçevede ve birbirini tamamlayan bir şekilde alan editörlerimizde birlikte belirledik ve bu alan editörlerimizin belirlediği titiz çalışmaları sonucunda belirlenen yazarlara bu görevleri verdik. O yazarlarımız da Sağ olsunlar güzel bir şekilde bunları kaleme aldılar. Aslında Üç çift olarak yola çıkmıştık. Fakat Yozgat'ın bu kadar tarihi dolayısıyla bu kadar çok bilgiyi ancak sığdırabildik ve yapılacak çok şey var. 4 cildin birinci cildini Arkeoloji ve sanat tarihine ayırdık. Yozgat'ın birçok zenginliğini fotoğraflarla ve akademik bakış açılarıyla buraya burada derledik. İkinci dilimize beylikler Selçuklu ve Osmanlı Devleti dönemi Yozgat'ı her alanıyla nüfusuyla, kültürüyle İdaresi ile edebiyatıyla, diliyle, devlet adamlarıyla Çapanoğlu ailesi hakkında güzel bir çalışma ortaya çıkmış oldu.  Dini önderlerimizi buraya aldık. Üçüncü cildimizde Cumhuriyet dönemindeki gelişmeleri ve zenginlikleri topladık. Diğer cildimizde hem tanıtım hem de akademik boyutuyla Turizm sektörü hakkındaki bilgileri buraya derledik. Güzel bir çalışma olduğuna inanıyorum. Tek tek köy köy arkadaşlarımız gezdiler” diye konuştu.

İLİMİZİN TANITILMASI NOKTASINDA BİR ESER

Yozgat Bozok Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Karadağ, Yozgat kültürü ile ilgili uzun zamandan bu tarafa beklenti ve çalışma planlarının olduğunu söyledi. 

Karadağ, “Üniversitemizin potansiyelini, imkan ve fırsatlarını da esas alarak Valimizin, Belediye başkanımızın da çok büyük destekleriyle ki burada baş editörümüz ve alan editörlerimiz ile birlikte malumunuz olduğu üzere yapılan protokolle tam da zamanı dolmadan her şeyiyle bir vesika bir kaynak olabilecek 4 yıllık bir eser ortaya çıktı. 3 cilt olarak planlanmıştı ama arkadaşlarımızın çalışmaları sonrasında bu 4 cilt olarak karşınıza çıktı. O açıda Yozgat’ımıza, Yozgat’ımızın sanat kültür turizmde dahil olmak üzere tarihin bütün süreçlerini genel hatlarıyla ele alan derli, toplu bir eser ortaya çıktı” dedi.

İlin her açıdan tanıtılması konusunda çok önemli bir vesika olduğunu belirten Karadağ, “Mutlaka her eserde eksiklikler olabilir. Önemli bir vesika. Çok büyük çalışma ve emek. Kaynaklar ortaya çıktı. Birçok şeyler ortaya çıktı. Bir eser ortaya konacaksa bu eser her açıdan şey olsun prestijli olsun istedik. En ince detaylarına kadar planlandı ve bu eser ortaya çıktı. Bir Yozgatlı olarak memleketimize beklentiler doğrusunda böyle eser kazandırdığımız için başta Valimizin önderliğinde gerçekleşen belediye başkanlarımızdan örnekle çabaları katkıları olmak üzere hocalarımıza teşekkür ediyorum” diye konuştu.

1,5 YILIN EMEĞİNİ GÖRÜYORUZ

Yozgat belediye Başkanı Celal Köse, 1,5 yıllık Yozgat tarihi ve kültürünü yansıtan bir emeğin karşılığını aldıklarını söyledi.

Başkan Köse, “Yozgat tarihi ve kültürünü yansıtan 4 eserlik bir kitap arşivimizde bulunacak. Hem üniversitemizde hem halkımızda bulunacak ve tarihçilerimizin yazarlarımızın, halkımızın ilgisini duyacağı ve kaynak kitap olarak gösterilebilecek bir eserin tanıtımını yapacağız” dedi.

Eserin yapımında destek olanlara teşekkür eden Köse, “Eserin yapımında çok büyük emek sarf eden Bozok Üniversitesi için çok değerli akademisyenlerinde yazarlarla da şehrimiz adına da özellikle teşekkür ediyorum. Onlar çok büyük Emek verdiler. 95 kişilik bir ekiple bir buçuk yılda Bu eseri Yozgat’ımıza, ülkemize, dünyamıza kazandırdılar. Bu eserde, kitabımızda Yozgat’ımızın milattan önce, milattan sonra, Cumhuriyet Dönemi, Selçuklu dönemi ve yakın tarihimizi tamamını için alan bir eser oldu. Hem akademisyenlerimizin de kaynak kitabı haline geldi. Bu eserin ilk başlangıcında yapımında Valimiz özellikle bizleri gayrete getirdi.  Daha öncesinde Yozgat’ımızda pek çok eser mevcuttu. Şehrimiz adına ve heyetimiz adına esere ortaya çıkaranlara teşekkür ediyorum. Yozgat’ımıza ve ülkemize hayırlı uğurlu olsun” diye konuştu.

KÜLLİYAT HAVASI VEREN BİR KİTAP OLDU

Son olarak konuşan Yozgat Valisi Ziya Polat, şehrin markaları olan Bozok Üniversitemiz ve Belediye başkanımız ile ortak akım ile Yozgat için ne yapabiliriz kaygısı içerisinde olduklarını söyledi.

Polat, “Bu kaygı bazı eserlerin ortaya çıkmasında bize yol gösteriyor. Yozgat ile ilgili bir kitap olabilir. Ancak hepsinin bir arada olduğu bir külliyat şeklinde kaynağımız yoktu. Bununla ilgili protokolümüzü yapmıştık. Toplantılar yapılarak ne yapabiliriz diyerek 3 kitap diye ola çıkmıştık. Ancak Bozok Diyarı Yozgat dördüncü kitabı da bize hediye etti. Çok kitap yazıldı. İnşallah bundan sonra konu bazlı kitaplar da basmak lazım. İnşallah bir sonraki hedefimiz de gastronomi kitabı olur. Emek veren çok arkadaşımız var.

Kutulu şekilde bir kitap yapıldığını belirten Polat, “Külliyat havası verip Yozgat’ın değerine değer katsın diye düşünüldü. Çok güzel oldu. İnşallah dağıtımını da yapmaya başlarız. Bu kitaptan yararlanacak kütüphanelerimize üniversitelerimize ulaştırma niyetindeyiz. Yozgat’ı toplu bir halde elimizde kaynak olarak getirme mutluluğunu yaşıyoruz. Biz bu memleket için kitaplarımızla, tanıtımlarımızla neler yapabiliriz kaygısı içerisindeyiz. Ekip ruhu ile çalışan arkadaşlarımız var. kitabın içerisinde emekleri olan herkese teşekkür ediyorum” diye konuştu.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.