Ankara’da ilk edebiyat festivali gerçekleştiriliyor

Türkiye Yazarlar Birliği Ankara Şubesi, Ankara’da ilk defa Edebiyat Festivali gerçekleştiriyor. Mamak Belediyesi tarafından düzenlenecek ‘Ankara Edebiyat Festivali’ 21 Eylül 2022 Çarşamba günü başlıyor.

Haber Giriş Tarihi: 20.09.2022 12:22
Haber Güncellenme Tarihi: 20.09.2022 12:22
https://www.yozgatcamlik.com/
Ankara’da ilk edebiyat festivali gerçekleştiriliyor

Türkiye Yazarlar Birliği Ankara Şubesi, Ankara’da ilk defa Edebiyat Festivali gerçekleştiriyor. Mamak Belediyesi tarafından düzenlenecek ‘Ankara Edebiyat Festivali’ 21 Eylül 2022 Çarşamba günü başlıyor. Geçmişten günümüze edebiyatın önemli bölgelerinden biri olan Ankara’da bir hafta boyunca Edebiyat konuşulacak, önemli yazarlar gençler, edebiyata gönül verenlerle, okurlarla biraraya gelecek.

Mamak Belediye Başkanı Murat Köse ve Türkiye Yazarlar Birliği Genel Başkanı, AÜ Sosyal Bilimler Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Musa Kazım Arıcan “Ankara Edebiyat Festivali''ne ilişkin Musiki Muallim Mektebi’nde açıklamalarda bulundu. Mamak Belediye Başkanı Murat Köse, “Ankara Edebiyat Festivali’ni Musiki Muallim Mektebi’mizde gerçekleştireceğiz. Musiki Muallim Mektebi, 1924 yılında yapılan Cumhuriyet’in ilk eserlerinden. 1980li yıllara kadar da kültür sanat musiki burada yeşermiş, burada büyümüş. Birçok sanatçı buradan mezun olmuş. Biz göreve geldiğimiz günden itibaren bir restorasyona tabi tuttuk, burayı aslına döndürmek istedik ve çok şükür artık Musiki Muallim Mektebi yine kültür ve sanatın merkezi haline geldi” dedi.

Türkiye’nin ilk konservatuarı olan Musiki Muallim Mektebi’nin bu anlamlı festivale ev sahipliği yapacağı için memnuniyetini dile getiren Mamak Belediye Başkanı Murat Köse, “Mamak Belediyesi olarak Ankara Edebiyat Festivali’ne ev sahipliği yaptığımız için mutluyuz. Özel tematik bir festival yapacağız inşallah. Türkiye’nin her yerinden edebiyatçılarımız, sanatçılarımız bu festivale katılacak. Ankara’da ilk kez gerçekleştirilecek olan “Ankara Edebiyat Festivali”ne tüm gençlerimizi özellikle davet ediyoruz. Çünkü yaptığımız bu tür festivallerle onların dünyasında yeni bir kapı açabilmeyi umuyoruz” dedi.

Türkiye Yazarlar Birliği Genel Başkanı Prof. Dr. Musa Kazım Arıcan ise “Festivalde çok boyutlu etkinliklerimiz olacak. Yazarlarımızı okurlarla buluşturacağız. Onlarla söyleşi imkanı bulacaklar. Okurlarla yazarlar uzun soluklu birliktelikler gerçekleştirsin istiyoruz. Özellikle gençlerimizin edebiyatta çok önemli gayret ve çabalarının olduğunu görüyoruz. Ve bu festivalde onlara da yer açıyoruz. Bu festival yazarların genç yazarlarla buluşmasına olanak sağlayacak. İnşallah Edebiyat Festivalini her yıl gerçekleştireceğiz ve bunu geleneksel hale getireceğiz” dedi. Ankara Edebiyat Festivali Musiki Muallim Mektebi’nde 21 Eylül- 25 Eylül tarihleri arasında düzenlenecek.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.