Yozgat'ta Sağlık Çalışanlarından Tepki

Sağlık çalışanları ve sendikalar Konya’da görevi başında şehit edilen Dr. Ekrem Karakaya için basın açıklamasında bulundular.

Haber Giriş Tarihi: 07.07.2022 16:02
Haber Güncellenme Tarihi: 07.07.2022 16:02
https://www.yozgatcamlik.com/
Yozgat'ta Sağlık Çalışanlarından Tepki

Yozgat Şehir Hastanesi poliklinik girişinde toplanan sağlık çalışanları iş bırakma eylemi ve alkışlı protesto etti.

İLK AÇIKLAMA HEKİMLER BİRLİĞİNDEN

Hekimler Birliği Sendikası Yozgat Şube Başkanı Muhammet Deniz, toplanmalarındaki amacın acımasızca, vahşice katledilen meslektaşımız Doktor Ekrem Karakaya’nın acısını paylaşmak, yüreğimizde hissettiğimiz tarifi imkansız duyguyu olabildiğince ifade etmek için bir araya geldiklerini söyledi.

GÖREV ŞEHİDİ OLDU

Deniz, “Doktor Ekrem Karakaya kalp krizi geçiren bir hastaya elinden gelenin en iyisini yaptı ve sonrasında taburcu etti. Hasta bir süre sonra evinde vefat etti. Tıbbi olarak herşey yapıldığı halde hastanın ölümünden sorumlu tutuldu. Görevi başında vahşice katledilerek hayattan ve sevdiklerinden koparıldı. O bir görev şehididir” dedi.

O BİR BABA İDİ

Dr. Ekrem Karakaya’nın yalnızca bir hekim, bir sağlık çalışanı değil bir baba olduğunu belirten Deniz, “o bir kardeş, bir evlat, o hastaneye gelen herkes gibi önce bir insandı. Bir doktor artık yürümeyen ve imdat diyen sağlık sisteminin yegane suçlusu ilan edildi. İnsanüstü çaba sarf etse bile hiç bitmeyen hatta azalmayan iş yükünün altında ezildi. Ama yine de yeterli çalışmayan doktor oldu. Doktorların ilk öğrendiği ders önce zarar verme ve insanı yaşattır. İnsanın ölümlü olduğunu unutturan bu sistemde doktor katil ilan edildi” dedi.

HASTALARIMIZ DA BİZLERE DESTEK OLSUN

Deniz, “Doktor ve sağlık çalışanları olarak daha ili hizmet vermek ve en önemlisi yaşamak ve yaşatmak için burada tepkimizi dile getiriyoruz. Bundan dolayı da 2 gün acil olmayan hizmetleri erteliyoruz. Bütün sağlık personeli ve bütün doktorların destek olduğu gibi hastalarımızın da bize destek olmalarını diliyoruz” diye konuştu.

TÜRK SAĞLIK SEN’DEN KINAMA

Türk Sağlık Sen Yozgat Şube Başkanı Ayhan Delibaşı, Dr. Ekrem Karakaya Görevi Başında Katledildiğini söyledi.

Yozgat Şehir Hastanesi önünde sağlık çalışanlarının katılımıyla basın açıklamasında bulunan Delibaşı, “Bugün Konya’da canice bir saldırı yapılmış, Konya Şehir Hastanesi’nde görevli Uzman Dr. Ekrem Karakaya görevi başında uğradığı silahlı saldırı sonucu hayatını kaybetmiştir. Şehit doktorumuzun acısı yüreğimizi yakmış, tüm sağlık camiasını derinden yaralamıştır. Böylesine korkunç olayların yaşanması yaptırımların ne kadar ağır olması gerektiğini, tedbirlerin en üst seviyede alınması gerektiğini göstermektedir” dedi.

SAĞLIK ÇALIANLARI ŞİDDETTEN KURTARILMALIDIR

Sağlıkta şiddete cezayı arttıran ve bu suçu kategorik bir suç olarak tanımlayan düzenleme hayata geçtiğini belirten Delibaşı, “Sağlıkta şiddetin kanlı bir vahşet olarak kendini gösterdiği bu olay tüm sağlık kurum ve kuruluşları bir an önce sıfır toleranslı alan ilan edilmesi gerekliliğini, hiçbir silah veya suç aletinin bu kurumların bahçelerine bile alınmaması gerektiğini bizlere bir kez daha göstermektedir. Hastanede bir doktorumuzun silahla katlediliyorsa atılması gereken çok adım vardır. Hastanelere üst araması yapılmadan kimsenin alınmaması bile düşünülmelidir.  Can güvenliğinden yoksun bir şekilde sağlık hizmetlerinin yürütülemeyeceği açıktır. Sağlık çalışanları şiddet sarmalından bir an önce kurtarılmalıdır” dedi.

Türk Sağlık Sen Yozgat Şube Başkanı Ayhan Delibaşı, “Hastaları hayata tutunmaya çalışırken kendi hayatını kaybetme endişesi yaşamalarına sağlık çalışanlarının artık tahammül edecek sabrı kalmamıştır. Bu nedenle bir kez daha vurguluyoruz; Sağlıkta şiddet basit bir mesele değildir. Mutlaka çözüm üretilmesi gereken temel bir sorundur.  Şiddet kanlı cinayetlere dönüşmektedir. Bu mesele sadece sağlık camiasının değil tüm Türkiye’nin meselesidir. Bu cinayet, bu katliam sözün bittiği bir yerdir. Herkes şapkasını önüne koymalı ve gereği için üstüne düşeni yapmalıdır. Sözlerime son verirken merhum doktorumuza Allah’tan rahmet, acılı ailesi, yakınları ve tüm sağlık camiasına sabırlar diliyoruz. Hepimizin başı sağ olsun” diye konuştu.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.