Yozgatlı Kazankaya Kanyonunu bilmiyor!

 Yozgat’ın Aydıncık ilçesinden başlayıp Çorum’un İncesu köyüne kadar devam eden 12 kilometrelik Kazankaya Kanyonu önemli bir yere sahip.

Haber Giriş Tarihi: 21.05.2023 15:40
Haber Güncellenme Tarihi: 22.05.2023 09:10
https://www.yozgatcamlik.com/

 Yozgat’ın Aydıncık ilçesinden başlayıp Çorum’un İncesu köyüne kadar devam eden 12 kilometrelik Kazankaya Kanyonu önemli bir yere sahip.

Birçok medeniyete ev sahipliği yapan Yozgat’ı ne kadar tanıyoruz? Her hafta sokak röportajları ile hemşehrilerimize Yozgat’ı ne kadar tanıdıklarını yöneltiyoruz.

Sokakta vatandaşa Kazankaya Kanyonu nerede bulunuyor, özelliklerini biliyor musunuz? Sorusunu yönelttik. İşte vatandaştan aldığımız yanıtlar.

Hüseyin Bozkurt: kazankaya Kanyonunu televizyonda gördüm ama gidip oraları gezemedim. Çekerek Çorum sınırı arasında olduğunu sanıyorum. Özelliklerini bilemiyorum. Kısmet olursa oraya gitmeyi düşünüyorum.

İlayda Ünver: Kazankaya Kanyonunu biliyorum. Aydıncık ilçesinde. Bir kere gittim oraya. Gittiğimde yollar bozuk olduğu için fazla ileri gidemedik. Güzel yer ama yolları düzgün olsa daha çok insan gider. Piknik alanları olarak güzel bir yer olur.

Yunus Sarı: Kazankaya kanyonu Aydıncık ilçesinde. Bir defa gittim. Güzel ve gezilecek yer. Herkesin gitmesini tavsiye ederim.

Melih Kılınçer: Kazankaya Kanyonunu biliyorum. Aydıncık ilçesinde. Oraya gittim. Oranın iki girişi var. İncesu kısmı daha güzel. Giriş kısmında şato tarzı bir yer var. Piknik yapılabilecek güzel bir yer. Arka tarafında kayalar arasında güzel yürüyüş yerleri var.

Osman Yorulmaz: Kazankaya Kanyonunu biliyorum. Aydıncıklı olduğum için iyi biliyorum. Kanyona herkes gidip gezmeli. Bağlantı yolları yapılmadığından turizme çekilemiyor. Valilik bu bağlantı yollarına el atarsa daha güzel olur. Kanyonda kartallar vardı ama şimdi kalmadı. Orada doğal güzellikler bozulmaya başlamış. Bakım olacak daha da güzelleşecek. Türkiye’de tek yer.

Hüseyin Akdoğan: Kazankaya Kanyonunu biliyorum. Çekerek tarafında. Çok güzel bir yer. Gezilmesi ve görülmesi gereken doğa harikası bir yer.

Mustafa Sakınmaz: Kazankaya’ya bir defa gittim. O zaman gittiğimizde fazla bakım yoktu. Suyun içerisinde yürüdük. Balık olduğunu söylediler onlara baktık ama göremedik. Hatta gelirken de soğanı meşhur olduğu için soğanımızı aldık geldik. Aydıncık ilçesine 2 kilometrelik bir yer.

Murat Ekici: Kazankaya kanyonuna gittim. Derin bir vadi. Ortasından mis gibi su akıyor. Aydıncık ilçesinin 2 km ilerisinde. Güzel ama bakımsız bir yer. Bakım olursa daha güzel bir yer olur.

Kazankaya Kanyonu (Kazankaya Vadisi) - Yozgat

Kazankaya Kasabası, Yozgat Aydıncık İlçesi'ne bağlı, Çekerek Alaca yolunun 4 kilometre kuzeybatısında, Aydıncık İlçesi'ne 10 kilometre uzaklıkta ilçenin kuzeyinde yer alan bir kasabadır. Kazankaya Kasabası'nın önemini artıran en büyük doğal harika, Kazankaya Kanyonu ve bu alandaki tarihi yerleşim izleridir.

Girişi Kazankaya Kasabası'nda başlayan kanyonun uzunluğu 10 kilometredir. Güneyinde 1363 metre yüksekliğindeki Alan Dağları, batısında ise Malbelen Tepesi yer almaktadır. Kanyon içerisinden, Yeşilırmak'ın bir kolu olan Çekerek Irmağı geçmektedir. Irmağın aktığı vadinin her iki yanında yükselen kayalar üzerinde duvar kalıntıları, hatıl oyuklar ve merdiven basamakları, tanrıça Kybele (Kibele)kabartması (bereket ve bolluğun simgesi) görülmektedir. Bir niş içerisinde, kabartma şeklinde yapılmış olan devasa boyuttaki (boyu 3.16 metre) tanrıça Kybele (Kibele) kabartması, Çekerek Irmağı'nın diğer yanındaki kayalar üzerinde yükselen kaleye doğru bakmaktadır.

Kasabanın güneydoğusunda tabanı kayalık olan ve güneybatısından akan ırmağa sarp kayalar halinde inen tepenin adı Sarıbaba’dır. Söz konusu tepe ve kayalıklar üzerinde MÖ olduğu düşünülen yerleşim izleri bulunmaktadır.

Kasabanın doğusunda yer alan Karagözlük Tepe denilen alanın güneyinde sırtlar halinde inen tarlalar vardır. Burası Güllük olarak adlandırılmaktadır. Güllük’te araştırmacılar tarafından Hitit Mezarlığı tespit edilmiştir.  Kadir Görgülü

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.